Odzyskanie członkostwa w spółdzielni mieszkaniowej• Autor: Monika Cieszyńska |
Na skutek zadłużenia zostałem wykluczony z grona członków spółdzielni mieszkaniowej. Spłaciłem zadłużenie, ale pozostały odsetki, których spółdzielnia nie chce umorzyć. Twierdzi, że mogłem się odwoływać wcześniej, a teraz nie mogę stać się na nowo członkiem spółdzielni. Co jeszcze mogę zrobić? |
Przywrócenie członkostwa w wypadku jego utraty w związku z wykreśleniem czy wykluczeniemNiestety, jeśli spółdzielnia nie wyrazi zgody na umorzenie odsetek, to dopóki cały dług nie zostanie spłacony, ciężko będzie odzyskać tytuł prawny do lokalu. Decyzja o umorzeniu odsetek należy do wyłącznej kompetencji zarządu. Co więcej, z reguły praktyka spółdzielni jest taka, że nie przywraca się członkostwa osobie, która została wykreślona z rejestru członków, a przyjmuje się w poczet członków dziecko, współmałżonka lub inną osobę mu bliską (np. konkubinę).
Zgodnie bowiem z art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116) „w wypadku wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na skutek wykreślenia bądź wykluczenia roszczenia o przyjęcie do spółdzielni i zawarcie umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego przysługują małżonkowi, dzieciom i innym osobom bliskim”.
W celu zrealizowania swojego roszczenia osoba uprawniona winna złożyć deklarację członkowską wraz z pisemnym zapewnieniem o gotowości do zawarcia umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego.
Nadto zajdzie konieczność uregulowania sprawy wkładu mieszkaniowego. Przykładowo, jeśli wkład mieszkaniowy pozostaje w majątku wspólnym małżonków, każde z nich musi zrzec się na rzecz osoby uprawnionej swojej części wkładu.
Niemniej proszę ustalić, czy w Państwa spółdzielni istnieje możliwość przywrócenia członkostwa w wypadku jego utraty w związku z wykreśleniem czy wykluczeniem (być może obowiązuje w tej kwestii jakiś regulamin). Odsetki będę jednak musiały zostać spłacone. Proszę napisać do zarządu ponowny wniosek o umorzenie części odsetek.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Monika Cieszyńska Radca prawny przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Toruniu, nr wpisu TR-871. Absolwentka prawa Katedry Praw Człowieka na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Specjalizuje się przede wszystkim w prawie rodzinnym i opiekuńczym oraz karnym – udzieliła dotąd porad setkom naszych klientów, w których życie często niesłusznie wtargnęła policja i prokuratura, a wielu rodzinom pomogła rozwiązać burzliwe niekiedy konflikty małżeńskie i opiekuńcze (opieka nad dziećmi, alimenty, widzenia z dziećmi). Posiada licencję zarządcy nieruchomości (nr licencji 20460). W kręgu jej zainteresowań znajdują się również zagadnienia prawa spółdzielczego. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale