Odwołanie od pozbawienia renty z tytułu niezdolności do pracy a rejestracja w urzędzie pracy i podjęcie zatrudnienia• Opublikowano: 19-06-2022 • Autor: Radca prawny Wioletta Dyl |
Półtora roku temu ZUS pozbawił mnie renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Odwołałem się od tej decyzji i sprawa toczy się przed Sądem Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Przez ten czas pozostaję bez środków do życia, rodzinę musi utrzymywać żona. Rentę pobierałem przez 11 lat, obecnie mam 30 lat. Czy mogę zarejestrować się jako osoba bezrobotna w UP celem pobrania zasiłku albo by założyć działalność gospodarczą i uzyskać wsparcia dla nowych przedsiębiorców z UE? Czy taki krok nie przekreśli sprawy mojego odwołania od decyzji ZUS? Obawiam się, że jak się zarejestruję jako bezrobotny lub założę działalność gospodarczą, to ZUS użyje tego jako argumentu w sądzie, że jestem zdolny do pracy. Z drugiej strony ta sprawa ciągnie się i pewnie potrwa jeszcze kilka miesięcy, a ja jestem bez środków do życia. Jak ta cała sytuacja wygląda od strony prawnej? Czy osoba bezrobotna zarejestrowana w UP lub osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą nie może się starać o przyznanie renty socjalnej? |
|
Warunki przyznania statusu osoby bezrobotnejTrudno odmówić Pańskiemu rozumowaniu logiki, ale nie jest tak źle, jak Pan zakłada. Rzeczywiście rejestracja w urzędzie pracy ze statusem osoby bezrobotnej wymaga spełnienia szeregu warunków. Brak zatrudnienia nie oznacza bowiem, że można zarejestrować się w urzędzie i korzystać ze wsparcia. Należy pamiętać, że jednym z zasadniczych warunków do rejestracji w urzędzie jest zdolność i gotowość do podjęcia zatrudnienia. Obecnie jest Pan na etapie zakończenia pobierania renty na skutek decyzji ZUS. Zgodnie z art. 71 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy:
Renta socjalna jako świadczenie nie zostało wymienione ww. przepisie. Zatem spełnia Pan przesłanki do rejestracji.
Osoba niepełnosprawna zarejestrowana w urzędzie pracy – uprawnienia Jednak nawet posiadając rentę socjalną można jako osoba niepełnosprawna zarejestrować się jako poszukująca pracy nie pozostająca w zatrudnieniu (o czym nie wszyscy urzędnicy w urzędzie wiedzą i wprowadzają w błąd, nie pozwalając się rejestrować), o czym mówi art. 11.1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, tj.:
„Art. 11. 1. Osoba niepełnosprawna zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotna albo poszukująca pracy niepozostająca w zatrudnieniu ma prawo korzystać z usług lub instrumentów rynku pracy na zasadach określonych w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. Nr 99, poz. 1001, z późn. zm.), zwanej dalej »ustawą o promocji«. 2. Osoba niepełnosprawna zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy jako poszukująca pracy niepozostająca w zatrudnieniu może również korzystać na zasadach takich jak bezrobotni z następujących usług lub instrumentów określonych w ustawie o promocji: 1) szkoleń; 2) stażu; 3) prac interwencyjnych; 4) przygotowania zawodowego w miejscu pracy; 5) badań lekarskich, o których mowa w art. 2 ust. 3 ustawy o promocji; 6) zwrotu kosztów, o których mowa w art. 45 ust. 1, 2 i 4 ustawy o promocji; 7) finansowania kosztów, o których mowa w art. 45 ust. 3 ustawy o promocji.”
Zatem jako osoba poszukująca pracy nie jest Pan wyłączony z prawa do renty socjalnej.
Postępowanie w sprawie odmowy przyznania renty socjalnejJeżeli zatem zarejestruje się Pan w urzędzie pracy i otrzyma odpowiednią propozycję pracy, to może ją Pan przyjąć. Jako bezrobotny może się Pan także ubiegać o dofinansowanie do pierwszej działalności gospodarczej? Natomiast co do toczącej się sprawy sądowej, która dotyczy odmowy przyznania Panu renty socjalnej, muszę stwierdzić, że rejestracja w PUP i podjęcie zatrudnienia albo rozpoczęcie działalności gospodarczej mogą niestety wpłynąć na Pana sprawę toczącą się obecnie przed sądem, ponieważ przedmiotem tej sprawy jest przyznanie renty socjalnej z powodu Pana niezdolności do pracy. Podjęcie pracy stoi w sprzeczności z Pana roszczeniem, aczkolwiek może Pan podnieść argument, iż powodował Panem zupełny brak środków do życia i niejako sytuacja życiowa zmusiła Pana do podjęcia tych kroków. Niestety, nie jestem w stanie wskazać, jak zachowa się w tej sytuacji sąd, ponieważ jest to bardzo indywidualne uznanie przez osobą sędziego na podstawie rozpatrywanego materiału dowodowego.
Ograniczenia w zarobkowaniu rencistówOczywiście prawo nie zabrania osobom pobierającym rentę socjalną podjęcia dodatkowego zatrudnienia, z tym że prawo do renty ulega zawieszeniu w przypadku osiągania przychodów przekraczających 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez GUS dla celów emerytalnych. Co istotne, do przychodów zaliczane są nie tylko wynagrodzenia na podstawie umowy o pracę czy umowy cywilnoprawnej, lecz także otrzymywane kwoty:
Renta socjalna zostanie zawieszona również w przypadku przekroczenia wcześniej wspomnianego progu przychodu z tytułu:
Nie każdy przychód osiągany przez rencistę będzie prowadził do zmniejszenia lub zawieszenia renty. Skutku takiego nie wywoła przychód osiągnięty w czasie, gdy nie przysługiwało prawo do renty. Dotyczy to zarówno przychodu osiągniętego przed przyznaniem renty, jak i przychodu uzyskanego po ustaniu prawa do tego świadczenia.
Zatem, tak jak napisałam, jeżeli materiał dowodowy nie wskazuje na zarabianie przez Pana poprzez pracę na pełny etat, rejestracja w PUP nie powinna Panu zaszkodzić, jak też sam fakt podjęcia zatrudnienia czy rozpoczęcia działalności z uwzględnieniem ograniczenia w dochodach.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Radca prawny Wioletta Dyl Radca prawny, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Udziela porad prawnych z zakresu prawa autorskiego, nowych technologii, ochrony danych osobowych, a także prawa konkurencji, podatkowego i pracy. Zajmuje się również sporządzaniem regulaminów oraz umów, szczególnie z zakresu e-biznesu i prawa informatycznego, które jest jej pasją. Posiada kilkudziesięcioletnie doświadczenie prawne, obecnie prowadzi własną kancelarię prawną. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale