.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Odszkodowanie za śmierć syna w wypadku

Mój syn zginął w wypadku. Zgłosiłam szkodę do ubezpieczycieli (dwóch) celem wypłaty NNW. Obaj ubezpieczyciele żądają ode mnie statystycznej karty zgonu, oddalając i odmawiając wypłaty odszkodowania z tytułu NNW. Niestety nie dysponuję statystyczną kartą zgonu ani jej kserokopią. Mając ten dokument w ręce, kiedy udawaliśmy się do USC po akt zgonu, nikt z nas nie wpadł na pomysł, aby skopiować taki dokument. Co w takiej sytuacji powinnam zrobić, aby ubezpieczyciele wypłacili odszkodowanie z tytułu posiadanych polis?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Odszkodowanie za śmierć syna w wypadku

Karta statystyczna zgonu dla ubezpieczyciela

Zaznaczam w pierwszej kolejności, iż niniejsza karta zgonu jest niezbędna dla ubezpieczyciela, bowiem na jej podstawie ubezpieczyciel ustali, jaka była przyczyna zgonu i czy warunki ubezpieczenia uzasadniają wypłatę świadczenia z tego tytułu. Jedynie w niniejszej karcie znajduje się powyższa informacja, dlatego rozpoczęcie postępowania zależy od przedłożenia ubezpieczycielowi karty statystycznej zgonu.

 

Pragnę zaznaczyć, iż kartę statystyczną zgonu wydaje się w 2 egzemplarzach:

 

  • pierwszy egzemplarz, jak nazwa wskazuje, jest do celów statystycznych i stale znajduje się w GUS;
  • drugi egzemplarz otrzymała Pani i służy on w celu pochówku.

Dokumenty dotyczące śmierci syna

Jeżeli jednak zgon nastąpił po dniu 1 stycznia 2015 r., to karta zgonu została wystawiona w jednym egzemplarzu przez lekarza. Po dostarczeniu karty zgonu do USC, kopia niniejszego dokumentu wysyłana jest do GUS w celu zbierania danych statystycznych. Zwyczajowo ubezpieczycielowi wystarczy kserokopia niniejszego dokumentu, dlatego jeżeli posiada Pani kserokopię, proszę ją dołączyć.

Starania o odszkodowanie

Jeżeli nie posiada Pani takiej kserokopii, niestety sprawa komplikuje się, bowiem w zasadzie niestety nie ma przepisu prawnego, który upoważniałby GUS do udostępnienia Pani kserokopii karty zgonu. Proszę jednak zwrócić się do USC, w którym złożyła Pani kartę zgonu o możliwość wydania kserokopii, wykazując przy tym interes prawny, a więc załączając decyzję odmowną ubezpieczyciela z powołaniem na kartę zgonu syna. Zgodnie bowiem z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 19.09.1986 r. Prawo o aktach stanu cywilnego „odpisy aktów stanu cywilnego i zaświadczenia o dokonanych w księgach stanu cywilnego wpisach lub o ich braku mogą być również wydane na wniosek innych osób niż wymienione w ust. 1, które wykażą w tym interes prawny, oraz na wniosek organizacji społecznej, jeżeli jest to uzasadnione celami statutowymi takiej organizacji i gdy przemawia za tym interes społeczny”.

 

Zaświadczenie o zaginięciu lub zniszczeniu księgi stanu cywilnego może być także wydane na wniosek innych zainteresowanych osób. Z uwagi na powyższe proszę złożyć wniosek do USC o udostępnienie kserokopii kart zgonu statystycznego powołując się na posiadany interes prawny, dołączając decyzję ubezpieczyciela w zakresie odmowy.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Adwokat Katarzyna Bereda

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu