.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Odstąpienie od umowy po awarii quada, jak dochodzić swoich praw i naprawienia szkody?

• Data: 01-11-2024 • Autor: Adwokat Katarzyna Bereda

Kupiłam rok temu elektrycznego quada za ok. 20 tys. zł, który po trzech miesiącach właściwego użytkowania, w trakcie jazdy szutrową, gminną drogą wybuchł mojemu tacie pod siedzeniem. Interweniowała policja i straż pożarna. Pojazd nie był ubezpieczony ani zarejestrowany, ale to pojazd elektryczny, więc o ile się orientuję, nie ma takiego obowiązku. Przesłałam spalone urządzenie do sprzedawcy wraz z kompletem dokumentów. Była ekspertyza, miał być zwrot pieniędzy, ale teraz sprzedawca zmienił zdanie i nie chce wypłacić pieniędzy, a tylko przekazać nowy pojazd. Ja takiego quada już nie chcę. Co mi Państwo radzą, jak postąpić wobec takiego stanowiska sprzedawcy? Na jakiej podstawie dochodzić naprawienia szkody? Czy oprócz zwrotu kosztów mogę się ubiegać o odszkodowanie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Odstąpienie od umowy po awarii quada, jak dochodzić swoich praw i naprawienia szkody?

Uprawnienia kupującego w razie wady rzeczy: odstąpienie o umowy, żądanie obniżenia ceny

Oczywiście, może Pani dochodzić naprawienia szkody związanej z wadą elektrycznego quada i odstąpieniem od umowy. Jeżeli tata poniósł szkodę lub Pani poniosła szkodę w swoim majątku, jak najbardziej mogą Państwo dochodzić jej naprawienia na zasadach ogólnych. Zgodnie bowiem z treścią art. 560 § 1 Kodeksu cywilnego (K.c.):

 

Jeżeli rzecz sprzedana ma wadę, kupujący może złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny albo odstąpieniu od umowy, chyba że sprzedawca niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności dla kupującego wymieni rzecz wadliwą na wolną od wad albo wadę usunie. Ograniczenie to nie ma zastosowania, jeżeli rzecz była już wymieniona lub naprawiana przez sprzedawcę albo sprzedawca nie uczynił zadość obowiązkowi wymiany rzeczy na wolną od wad lub usunięcia wady.

 

Artykuł 560 K.c. określa dwa podstawowe uprawnienia, które przysługują kupującemu, a więc Pani na podstawie przepisów o rękojmi. Na jego podstawie kupujący może albo od umowy odstąpić, albo żądać obniżenia ceny. Przepis zawiera warunki realizacji tych uprawnień, włącznie z ograniczeniami ich realizacji (§ 1 zd. 1 o kontruprawnieniach sprzedawcy, § 3 o warunkach obniżenia ceny, § 4 o niemożliwości odstąpienia od umowy, gdy wada rzeczy jest nieistotna).

Kupujący ma prawo żądać naprawienia szkody

Zgodnie bowiem z art. 566 § 1 K.c.: Jeżeli z powodu wady fizycznej rzeczy sprzedanej kupujący złożył oświadczenie o odstąpieniu od umowy albo obniżeniu ceny, może on żądać naprawienia szkody, którą poniósł przez to, że zawarł umowę, nie wiedząc o istnieniu wady, choćby szkoda była następstwem okoliczności, za które sprzedawca nie ponosi odpowiedzialności, a w szczególności może żądać zwrotu kosztów zawarcia umowy, kosztów odebrania, przewozu, przechowania i ubezpieczenia rzeczy oraz zwrotu dokonanych nakładów w takim zakresie, w jakim nie odniósł korzyści z tych nakładów. Nie uchybia to przepisom o obowiązku naprawienia szkody na zasadach ogólnych.

 

Szkoda podlegająca kompensacji na podstawie art. 566 K.c. obejmuje szkodę rzeczywistą. Wątpliwości budzi dopuszczalność kompensacji utraconych korzyści w ramach ujemnego interesu umownego, w tym korzyści wynikających z odrzucenia przez kupującego innej oferty (zob. J. Skąpski, w: System PrCyw, t. III, cz. 2, 1972, s. 148; C. Żuławska, w: E. Łętowska (red.), Tendencje, s. 261; taż, w: Gudowski, Komentarz, t. III, cz. 2, 2013, s. 104; J. Jezioro, w: Gniewek, Machnikowski, Komentarz, 2019, art. 566, Nb 3; E. Habryn-Chojnacka, w: Gutowski, Komentarz, t. II, 2019, art. 566, Nb 3; R. Trzaskowski, w: Gudowski, Komentarz, ks. I, cz. 1, 2017, art. 566, Nb 7).

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Wezwanie sprzedawcy do naprawienia szkody wraz z wykazaniem roszczeń

Wobec tego powinna Pani rozpocząć tę sprawę od skierowania do sprzedającego pisemnego wezwania do naprawienia szkody wraz z uzasadnieniem i wykazaniem swoich roszczeń.

Przykłady

Awaria pojazdu elektrycznego i odmowa zwrotu pieniędzy

Pani Anna zakupiła nowy elektryczny quad. Po trzech miesiącach użytkowania pojazd uległ poważnej awarii podczas jazdy, co doprowadziło do interwencji służb ratunkowych. Sprzedawca odmówił zwrotu pieniędzy, oferując zamiast tego wymianę pojazdu. Anna nie zgodziła się, powołując się na przepisy Kodeksu cywilnego i skierowała wezwanie do naprawienia szkody.

 

Niedotrzymanie warunków naprawy

Pan Marek kupił motocykl, który po kilku miesiącach zaczął wykazywać poważne usterki. Sprzedawca zobowiązał się do naprawy, ale mimo wielokrotnych prób naprawa okazała się nieskuteczna. Marek złożył oświadczenie o odstąpieniu od umowy, domagając się zwrotu pieniędzy na podstawie rękojmi.

 

Uszkodzenie towaru i brak rekompensaty

Pani Ewa zakupiła drona, który po kilkukrotnym użyciu niespodziewanie spadł i rozbił się, powodując dodatkowe szkody materialne. Po zgłoszeniu reklamacji sprzedawca odmówił uznania winy, oferując jedynie częściową naprawę. Ewa skierowała sprawę do sądu, powołując się na prawo do pełnej rekompensaty szkody.

Podsumowanie

Odstąpienie od umowy w przypadku wadliwego towaru, takiego jak elektryczny quad, daje konsumentowi prawo do żądania zwrotu pieniędzy lub naprawienia szkody. Kluczowe jest działanie zgodnie z przepisami o rękojmi, które chronią kupującego w sytuacjach, gdy sprzedawca nie wywiązuje się z obowiązku usunięcia wady lub wymiany towaru na wolny od wad.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz przygotowanie pism w sprawach związanych z odstąpieniem od umowy i dochodzeniem roszczeń z tytułu wadliwego towaru. Nasz zespół prawników pomoże Ci skutecznie dochodzić swoich praw oraz uzyskać odszkodowanie. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Adwokat Katarzyna Bereda

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.


.

»Podobne materiały

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu