Odrzucenie spadku w imieniu małoletnich, jak postępować, gdy drugi rodzic utrudnia procedurę?• Data: 05-10-2024 • Autor: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk |
Na stałe mieszkam w Anglii wraz z dwiema córkami. Jestem tu w trakcie rozwodu. Ja i moje dwie córki (nastoletnie) doświadczyłyśmy przemocy psychicznej i emocjonalnej ze strony męża. Mąż jest bardzo zaburzony i wszystko wskazuje, że wracają mu objawy schizofrenii. Niestety odmówił wszelkiej pomocy lekarskiej. Za kilka tygodni upływa termin odrzucenia spadku w imieniu moich nieletnich córek, niestety mąż mimo dostarczonych przeze mnie dowodów, że zmarły wujek nie posiadał majątku, a za to pozostawił duże długi, ciągle ociąga się z dostarczeniem mi zgody na odrzucenie spadku w imieniu nieletnich córek, bym mogła w Polsce dokonać odrzucenia spadku u notariusza. Na propozycję zrobienia tego przed konsulem nie zgadza się. Bardzo się tym martwię, bo ewidentnie działa na szkodę dzieci, obawiam się, że mogę nie zdążyć odrzucić spadku przed terminem. Czy związku z tym jest inna droga, bym mogła tego dokonać, tak by ominąć zgodę męża? Bardzo proszę o poradę, co zrobić w tej sytuacji. |
|
Rozstrzygnięcie o odrzuceniu spadku przez sądUprzejmie wskazuje, że podstawą prawną do udzielenia odpowiedzi na zapytanie jest ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Zgodnie z art. 97 § 1 „jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, każde z nich jest obowiązane i uprawnione do jej wykonywania”. W kontekście Pani zapytania istotny jest § 2 stanowiący, iż „o istotnych sprawach dziecka rodzice rozstrzygają wspólnie; w braku porozumienia między nimi rozstrzyga sąd opiekuńczy”. Właśnie taka sytuacja ma miejsce w Pani przypadku. Aktualnie zmieniły się przepisy i odrzucenie spadku w imieniu małoletnich nie wymaga zezwolenia sądu. Natomiast wymaga obowiązkowego udziału przed notariuszem (konsulem) obojga rodziców. Z opisu wskazanego przez Panią wynika, że małżonek nie stawi się na wezwanie. Wobec powyższego powinna Pani wystąpić do sądu rodzinnego (aktualnie sąd prowadzący postępowanie o rozwód) z wnioskiem o rozstrzygnięcie o istotnych sprawach dziecka.
Postępowanie w przedmiotowej sprawie wszczynane jest na wniosek. Opłata sądowa od wniosku o wszczęcie postępowania nieprocesowego wynosi 100 zł. Przez istotne sprawy dziecka należy rozumieć zarówno dokonywanie czynności faktycznych, jak i czynności prawnych. Zgoda sądu opiekuńczego wydana na podstawie art. 97 § 2 „zastępuje zgodę drugiego rodzica na wystąpienie do sądu o rozstrzygnięcie istotnej sprawy dziecka”, a jej brak prowadzi do oddalenia wniosku (powództwa) (zob. postanowienie SN z 3.06.2011 r., sygn. akt III CSK 259/10). Termin na odrzucenie spadkuJeżeli chodzi o termin, to w tym zakresie należałoby się odwołać do orzecznictwa, które obowiązywało na gruncie poprzednich przepisów, kiedy to konieczne było uzyskanie zgody sądu na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego. Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego 7 sędziów z dnia 22 maja 2018 r., sygn. akt. III CZP 102/17: „Złożenie przez rodziców w imieniu małoletniego dziecka oświadczenia o odrzuceniu spadku jest czynnością przekraczającą zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka”. Nadto w tej samej uchwale Sąd Najwyższy wskazał, że „termin przewidziany w art. 1015 § 1 k.c. nie może się skończyć przed prawomocnym zakończeniem postępowania o zezwolenie na złożenie przez małoletniego spadkobiercę oświadczenia o odrzuceniu spadku. Po prawomocnym zakończeniu tego postępowania oświadczenie małoletniego powinno być złożone niezwłocznie, chyba że termin ten jeszcze nie upłynął”.
Oznacza to, że jeżeli złożył Pani wniosek o wyrażenie zgody przez sąd rodzinny na dokonanie czynności prawnej przekraczającej zwykły zarząd majątkiem dziecka przed upływem 6 miesiąca od daty, w której odrzuciła Pani spadek, to nawet jeśli termin 6 miesięcy upłynie w czasie trwania postępowania, to oświadczenie o odrzuceniu spadku w imieniu małoletnich może Pani złożyć niezwłocznie po uprawomocnienia się postanowienia w przedmiocie wyrażenia zgody przez sąd na dokonanie tej czynności nawet gdy termin 6 miesięcy już upłynął. Dopiero kiedy dysponuje Pani prawomocnym postanowieniem sądu, tj. takim, od którego nie przysługuje środek odwoławczy, w którym sąd wyraża zgodę na odrzucenie spadku w imieniu małoletnich, to może Pani udać się do notariusza celem złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku. Ograniczenie władzy rodzicielskiej ojcaNie bez znaczenia będzie miała ta sprawa dla przyszłego orzeczenia o wykonywaniu władzy rodzicielskiej przez małżonka nad dziećmi. Sąd może ograniczyć tę władzę, a nawet jej pozbawić, jeżeli uzna, że interes małoletnich jest w tym zakresie zagrożony.
Zatem powinna Pani jak najszybciej wystąpić do sądu z wnioskiem, jednocześnie opisując, dlaczego nie może Pani tego wykonać poza sądem. PrzykładyMatka chce odrzucić spadek w imieniu swojego małoletniego dziecka, ponieważ spadek wiąże się z długami. Ojciec dziecka nie zgadza się na tę decyzję, co uniemożliwia matce dokonanie czynności u notariusza. W tej sytuacji matka składa wniosek do sądu o wyrażenie zgody na odrzucenie spadku w imieniu dziecka, powołując się na art. 97 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, ponieważ nie udało się osiągnąć porozumienia z ojcem.
Rodzice po śmierci dziadka dowiadują się, że dziedziczy on długi. Oboje zgadzają się na odrzucenie spadku, jednak z uwagi na formalności związane z sądem czas upływa. Matka składa wniosek do sądu o zgodę na odrzucenie spadku w imieniu dziecka przed upływem sześciu miesięcy, co pozwala na odrzucenie spadku, nawet jeśli termin formalnie już minie. Po uprawomocnieniu się postanowienia matka składa oświadczenie o odrzuceniu spadku u notariusza.
Ojciec nie interesuje się losami dziecka i nie współpracuje z matką przy odrzuceniu spadku, który zawiera same długi. Matka składa wniosek do sądu o ograniczenie władzy rodzicielskiej ojca, argumentując, że jego brak współpracy może narazić dziecko na poważne problemy finansowe. Sąd, analizując sprawę, rozstrzyga o istotnych sprawach dziecka, wydając zgodę na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego, a także rozważa ograniczenie władzy rodzicielskiej ojca. Podsumowanie
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk Członek Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu. Absolwentka Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz studiów podyplomowych – Prawo medyczne i bioetyka na Uniwersytecie Jagiellońskim na Wydziale Prawa i Administracji w Krakowie. Radca prawny z wieloletnim doświadczeniem zawodowym zdobywanym w kancelariach prawnych będących liderami w branżach medycznych, odszkodowawczych oraz windykacyjnych. Aktywność zawodową łączy z działalnością pro bono na rzecz organizacji pozarządowych. Posiada umiejętności lingwistyczne poparte certyfikatami. Od 1 października 2019 roku rozpoczęła studia doktoranckie na Uniwersytecie Wrocławskim w Zakładzie Postępowania Cywilnego. Przedmiotem naukowych zainteresowań i badań jest prawo medyczne. Nieustannie podnosi swoje kompetencje zawodowe uczestnicząc w konferencjach, seminariach i szkoleniach. Specjalizacja: prawo medyczne, prawo cywilne (prawo pracy, prawo rodzinne), prawo oświatowe oraz ochrona danych osobowych. https://www.linkedin.com/in/paulina-olejniczak-suchodolska-84b981171/ |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale