Odrolnienie działki posiadającej drogę służebną• Autor: Radca prawny Katarzyna Siwiec |
Planuję zakup działki rolnej ok. 28 arów. Działka ta sąsiaduje bezpośrednio z nieruchomością, na której powstaje nowy dom. Dojazd do mojej działki byłby jedynie z drogi służebnej. Czy w takiej sytuacji będzie możliwe odrolnienie tej działki na cele budowlane? |
|
Odpowiadając na Pana pytanie, wyjaśniam, że rozumiem, iż nie chodzi o to, czy plan na przekształcenie w ogóle pozwala, tylko o to, czy działka bez bezpośredniego dostępu do drogi publicznej – z dostępem za pomocą ustanowionej służebności drogi koniecznej – ma szansę na odrolnienie. Odrolnienie a dostęp do drogi publicznejW przypadku braku planu odrolnienie jest możliwe poprzez uzyskanie warunków zabudowy. Aby móc uzyskać taką decyzję, musi być spełnione kilka warunków, w tym ten, o który Pan pyta czyli dostęp do drogi publicznej.
Dostęp ten może być bezpośredni, pośredni drogą wewnętrzną lub realizowany poprzez ustanowienie służebności drogi koniecznej. Dojazd drogą służebną do działkiNa potwierdzenie powyższego zacytuję Panu wyroki sądów:
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 4 lipca 2019 r., sygn. akt II SA/Rz 431/19:
„Dostęp do drogi publicznej (bezpośredni albo pośredni – przez drogę wewnętrzną lub przez ustanowienie odpowiedniej służebności drogowej), zgodnie z art. 2 pkt 14 u.p.z.p., musi być zapewniony na etapie ustalania warunków zabudowy, musi być zapewniony w sensie prawnym i faktycznym, a ponadto musi mieć charakter bezwarunkowy i realny”.
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 22 maja 2019 r., sygn. akt II SA/Kr 369/19:
„Ustawodawca nie posługuje się określeniem (jak czyni to w art. 61 ust. 1 pkt 3 u.p.z.p. przy stanowieniu wymogu uzbrojenie terenu przyszłej inwestycji) o istniejącym lub projektowanym dostępie do drogi publicznej. Dostęp ten musi zatem istnieć w dacie wydawania decyzji o ustaleniu warunków zabudowy. Musi być to też dostęp realny, tj. inwestor ma prawną (jest właścicielem terenu lub ustanowiono służebność drogi koniecznej na rzecz terenu inwestycji jako nieruchomości władnącej) lub faktyczną (zgoda zarządcy lub właściciela drogi) możliwość korzystania z tego terenu jako drogi wewnętrznej komunikującej teren inwestycji z drogą publiczną”.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Radca prawny Katarzyna Siwiec Radca prawny, absolwentka wydziału prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 2010 roku prowadzi własną kancelarię. Specjalizuje się w obsłudze prawnej przedsiębiorców z różnych branż. W obecnej praktyce zawodowej zajmuje się m.in. problematyką najmu lokali użytkowych.
Udziela porad prawnych z zakresu szeroko pojętego prawa cywilnego, procedur cywilnych, w tym postępowania egzekucyjnego. W kręgu jej zainteresowań pozostają zagadnienia z prawa spółek handlowych, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz prawa i procedur administracyjnych.
Sporządza umowy, pisma przedsądowe i procesowe. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale