Czy długi brata przechodzą na rodzeństwo?• Data: 20-03-2024 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion |
Mój brat nie spłaca pożyczki oraz alimentów. Przyszło pismo do domu, że został objęty komornikiem. Czy można sporządzić taki dokument (sprawa obejmuje zarówno mnie jako siostrę, jak i rodziców), aby za swoje czyny odpowiadał wyłącznie indywidualnie? |
|
Czy rodzeństwo lub rodzice odpowiadają za długi dorosłego członka rodziny?Nie ma takiej możliwości, aby ktokolwiek oprócz brata odpowiadał za jego długi. Odpowiedzialność za długi brata może mieć miejsce tylko po jego śmierci. Tylko w przypadku spadkobierców. Skoro brat płaci alimenty sądzę, że ma dzieci. To one w pierwszej kolejności dziedziczą. Dopiero gdy one odrzucą spadek – do dziedziczenia mogą dojść rodzeństwo i rodzice zmarłego.
Dopóki dzieci nie odrzucą spadku – ani Pani, ani rodzice nie musicie się obawiać jakiejkolwiek odpowiedzialności. Jak uchronić się przed długami odziedziczonymi w spadku?Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego spadkobierca może bądź przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), bądź przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), bądź też spadek odrzucić.
Oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku może zostać złożone w terminie sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Termin ten jest terminem zawitym prawa materialnego.
Termin jest zachowany, gdy przed jego upływem zostanie złożone oświadczenie w sądzie lub przed notariuszem. Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z 20 lutego 1963 r., I CR 109/63 (OSNCP 1964, nr 3, poz. 51) do zachowania terminu wystarczy wniesienie do sądu lub państwowego biura notarialnego, chociażby niewłaściwego, podpisanego przez spadkobiercę i zawierającego niezbędne dane oświadczenia o odrzuceniu spadku. Wobec zmiany stanu prawnego i likwidacji państwowych biur notarialnych orzeczenie to zachowało aktualność w części dotyczącej sądu.
Złożenie w terminie z art. 1015 § 1 K.c. oświadczenia o przyjęciu spadku powoduje, że nabycie spadku staje się definitywne. Odrzucenie go pociąga za sobą utratę praw i obowiązków spadkowych, także mającą charakter ostateczny. Brak oświadczenia w tym terminie pociąga za sobą skutki określone w art. 1015 § 2.
Brak oświadczenia spadkobiercy w terminie sześciomiesięcznym pociąga w zasadzie za sobą skutki takie, jak złożenie oświadczenia o przyjęciu spadku wprost.
Przyjęcie spadku może nastąpić przez złożenie oświadczenia o przyjęciu spadku bez ograniczenia odpowiedzialności za długi spadkowe (przyjęcie proste) bądź oświadczenia o przyjęciu spadku z ograniczeniem odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza). Odpowiedzialność spadkobiercy za długi pozostawione przez zmarłegoNieograniczona odpowiedzialność spadkobiercy występuje w dwóch sytuacjach: a) gdy spadkobierca złożył wyraźne oświadczenie, że przyjmuje spadek bez ograniczenia odpowiedzialności (art. 1012 w zw. z art. 1031 § 1); b) gdy spadkobierca nie złożył oświadczenia co do spadku w terminie sześciu miesięcy od dowiedzenia się o tytule swego powołania i jest traktowany jak osoba, która złożyła oświadczenie o prostym przyjęciu spadku (art. 1015 § 2 zd. 1).
Odpowiedzialność spadkobiercy, który przyjął spadek wprost jest nieograniczona. Ponosi on odpowiedzialność z majątku spadkowego oraz z całego majątku osobistego.
Tak więc dopóki brat żyje nie ma powodów, aby się przejmować jego długami. Dług alimentacyjny nie jest dziedziczny. Co najwyżej kredyty.
I tak, jak wspomniałam – dopiero po odrzuceniu spadku przez dzieci macie Państwo możliwość odrzucić spadek po zadłużonym bracie. PrzykładyPodsumowanieW artykule wyjaśniono, że odpowiedzialność za długi członka rodziny, takiego jak brat, nie przechodzi automatycznie na jego rodzeństwo czy rodziców za jego życia. Jednak po śmierci dłużnika, spadkobiercy - w pierwszej kolejności dzieci, a dopiero potem inne osoby z rodziny - mogą stanąć przed decyzją o dziedziczeniu długów. Kluczowe jest, że mają oni możliwość ochrony przed niechcianymi zobowiązaniami poprzez odrzucenie spadku lub przyjęcie go z dobrodziejstwem inwentarza, co ogranicza ich odpowiedzialność do wartości odziedziczonego majątku. Oferta porad prawnychŹródła:1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale