Odpowiedzialność karna za produkcje alkoholu w domu• Data: 11-10-2024 • Autor: Marta Słomka |
Mój mąż bez mojej wiedzy kupił do domu destylator. Dotychczas na własne potrzeby robił okazjonalnie wino i piwo. Teraz zaczął destylować alkohol wysokoprocentowy. Na moje pytania, co destyluje, nie odpowiada jednoznacznie, ale zapach unoszący się w garażu wskazuje na alkohol wysokoprocentowy (spirytus, bimber?). Podkreślam jeszcze raz – nic nie wiedziałam o zamiarach mojego męża. Mąż postawił mnie przed faktem dokonanym – poinformował mnie, że to jego pasja i będzie wytwarzał alkohol okazjonalnie (tak jak wino czy piwo), a ja mam siedzieć cicho, jeśli nie chcę mieć policji w domu. Jakie konsekwencje prawne ponosi osoba, która ma sprzęt do destylacji alkoholu w domu? Jakie mogę ponieść konsekwencje za czyny męża? |
|
Produkowanie alkoholu na własny użytekW pierwszej kolejności wskazuję, że samo posiadanie destylatora nie jest zakazane. Ma on bowiem różne zastosowania – w zależności od potrzeb. Jeśli jednak chodzi o wytwarzanie w nim alkoholu wysokoprocentowego – to już jest zabronione.
Domowa produkcja alkoholu na własny użytek co do zasady jest legalna, jednak wszystko zależy od tego, jakie trunki są produkowane. Definicja dozwolonych wyrobów zawarta została w unijnym rozporządzeniu z 2008 roku. Mówi ono o tym, że na własny użytek można wyprodukować alkohole takie jak: rum, okowitę, whiskey, wódkę, brandy, gin i likiery. Piwo również jest dopuszczalne. Jeżeli chodzi o alkohol etylowy – bimber, spirytus – tu mamy zakaz.
Ustawa o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych w art. 12a wskazuje, że: „Kto bez wymaganego wpisu do rejestrów, o których mowa w art. 3 ust. 1 i 2, wyrabia, skaża, oczyszcza lub odwadnia alkohol etylowy albo wytwarza wyroby tytoniowe – podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku”.
Sąd Najwyższy w roku 2014 uznał, że: „Znamiona przestępstwa określonego w art. 12a ust. 1 ustawy z dnia 2 marca 2001 r. o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych wypełnia również wyrabianie alkoholu etylowego na własny użytek”. Sąd wywiódł tezę, że skoro w tej ustawie brakuje zapisów analogicznych jak w „ustawie winiarskiej” o pozwoleniu na produkcję alkoholu na własny użytek, to produkcja bimbru (alkoholu etylowego) zawsze wymaga zezwolenia.
Zatem produkcja bimbru czy spirytusu, nawet w warunkach domowych i wyłącznie na prywatny użytek, nie jest w Polsce dozwolona bez uzyskania stosownego zezwolenia. Odpowiedzialność karna za produkcję bimbruUstawa z dnia 18 października 2006 roku o wyrobie napojów spirytusowych oraz o rejestracji i ochronie oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych również reguluje tę kwestię. Co prawda przepisów ustawy nie stosuje się do napojów spirytusowych wytworzonych domowym sposobem, na własny użytek i nieprzeznaczonych do obrotu, jednak napoje te nie mogą być wytwarzane bezpośrednio w wyniku destylacji po fermentacji alkoholowej (czyli destylacji tzw. zacieru).
Można wytwarzać alkohole wysokoprocentowe (np. nalewki) z zakupionego z akcyzą spirytusu, jednak pędzić go nie wolno. W Polsce nielegalna produkcja bimbru jest karana zgodnie z Kodeksem karnym oraz ustawą o wyrobach akcyzowych i o podatku akcyzowym. Kara za nielegalną produkcję bimbru zależy od okoliczności sprawy oraz stopnia naruszenia prawa.
Zgodnie z Kodeksem karnym (art. 53) za nielegalne wytwarzanie alkoholu grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo nawet pozbawienia wolności. W przypadku gdy nielegalnie wytwarzany alkohol jest szkodliwy dla zdrowia, kara może być bardziej surowa. Zgodnie z ustawą o wyrobach akcyzowych i o podatku akcyzowym nielegalna produkcja bimbru grozi m.in. karą grzywny lub pozbawienia wolności do lat 3. Jeśli produkowany alkohol zagraża życiu, kary mogą być surowsze.
Niezawiadomienie organów ścigania o popełnieniu przestępstwa jest karalne. Nie dotyczy to jednak wszystkich przestępstw, a tylko tych wyróżnionych w art. 240 Kodeksu karnego. Jednak przepis art. 240 § 3 Kodeksu karnego stanowi, że „nie podlega karze, kto zaniechał zawiadomienia z obawy przed odpowiedzialnością grożącą jemu samemu lub jego najbliższym”.
Zatem ewentualnie mogłaby Pani być posądzona o współdziałanie z mężem. Odpowiada za współsprawstwo ten, kto wykonuje czyn zabroniony wspólnie i w porozumieniu z inną osobą. Jednak prawda jest taka, że nie wytwarza Pani nielegalnego trunku wraz z mężem, nie będzie więc podstaw do postawienia Pani zarzutów. Oczywiście może być Pani przepytywana o całą produkcję, ale na gruncie przepisów prawa karnego winę należy udowodnić. A Pani przecież nawet sama nie wie dokładnie, co mąż produkuje. PrzykładyProducent domowych nalewek Maria od lat pasjonuje się wytwarzaniem domowych nalewek. Wykorzystuje spirytus zakupiony w sklepie, który posiada akcyzę, aby stworzyć nalewki o różnorodnym smaku – wiśniową, orzechową, a nawet ziołową. Dzięki przepisom unijnym wie, że może legalnie produkować takie trunki na własny użytek, pod warunkiem, że nie będzie ich destylować ani sprzedawać.
Kłopoty z przepisami Kasia postanowiła, że spróbuje swoich sił w produkcji domowego piwa. Zainwestowała w zestaw do warzenia i kilka książek na temat piwowarstwa. Po kilku udanych warzeniach podczas rozmowy ze znajomymi usłyszała o możliwości destylacji alkoholu. Zaintrygowana zaczęła myśleć o kupnie destylatora. Jednak dzięki wcześniejszym badaniom i lekturze przepisów prawnych szybko uświadomiła sobie, że choć posiadanie destylatora nie jest zakazane, to nie może bez zezwolenia produkować bimbru w domu. Kasia postanowiła więc pozostać przy warzeniu piwa i unikać problemów prawnych.
Kary za nielegalną produkcję bimbru Andrzej postanowił spróbować szczęścia w produkcji alkoholu wysokoprocentowego na własny użytek. Niezbyt przejmując się przepisami prawnymi, zaczął destylować zacier w swoim garażu. Po pewnym czasie sąsiedzi donieśli na niego i wezwali policję. Andrzejowi za wytwarzanie bimbru bez zezwolenia groziła mu grzywna lub nawet pozbawienie wolności. PodsumowanieArtykuł omawia kwestie prawne dotyczące produkcji alkoholu na własny użytek w Polsce. Posiadanie destylatora jest dozwolone, jednak produkcja alkoholu wysokoprocentowego, takiego jak bimber czy spirytus, wymaga uzyskania odpowiedniego zezwolenia. Zgodnie z unijnym rozporządzeniem z 2008 roku dozwolone jest wytwarzanie takich trunków jak rum, whiskey, wódka, brandy czy piwo, pod warunkiem, że nie są one przeznaczone do sprzedaży. Nielegalna produkcja alkoholu może skutkować poważnymi konsekwencjami prawnymi, w tym grzywną lub pozbawieniem wolności. Oferta porad prawnychZastanawiasz się, czy produkowanie alkoholu na własny użytek jest legalne? Skontaktuj się z nami! Nasi prawnicy szczegółowo objaśnią Ci przepisy, które regulują kwestie dotyczące produkcji alkoholu. Nie czekaj – już dziś opisz nam swój problem w formularzu umieszczonym pod tekstem. Źródła:1. Ustawa z dnia 2 marca 2001 r. o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych - Dz.U. 2001 nr 31 poz. 353 2. Ustawa z dnia 18 października 2006 r. o wyrobie napojów spirytusowych - Dz.U. 2006 nr 208 poz. 1539 3. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Marta Słomka |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale