.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Odpowiedź pracodawcy na wypowiedzenie umowy o pracę złożone przez pracownika

• Autor: Monika Cieszyńska

Ile czasu ma pracodawca na odpowiedź na wypowiedzenie umowy o pracę przez swojego pracownika? Co się dzieje, jeśli nie odpowie w podanym terminie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Odpowiedź pracodawcy na wypowiedzenie umowy o pracę złożone przez pracownika

Skuteczne wypowiedzenie stosunku pracy przez pracownika

Dla skuteczności wypowiedzenia stosunku pracy przez pracownika nie jest konieczna odpowiedź pracodawcy. Umowa o pracę rozwiąże się z upływem okresu wypowiedzenia (art. 32 § 2 Kodeksu pracy – w skrócie K.p.).

Okres wypowiedzenia należy liczyć od doręczenia pracodawcy wypowiedzenia na piśmie (art. 30 § 22 K.p.). Nie ma natomiast znaczenia to, kiedy pracodawca rzeczywiście zapoznał się z Pana oświadczeniem o wypowiedzeniu, liczy się sama możliwość zapoznania się z otrzymanym pismem. W przypadku doręczenia pracodawcy wypowiedzenia za pośrednictwem poczty termin wypowiedzenia należy liczyć od dnia odebrania pisma.

Czy pracownik może samodzielnie ustalić z jakim dniem rozwiąże się jego umowa?

Okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca. Przykładowo, jeśli pracownika obowiązuje 3-miesięczny okres wypowiedzenia, a oświadczenie o wypowiedzeniu pracownika dotarło do pracodawcy 7 maja 2010 r., to umowa rozwiąże się w dniu 31 sierpnia 2010 r. bez względu na to, czy pracodawca w jakikolwiek sposób ustosunkuje się do złożonego wypowiedzenia.

Nadto warto pamiętać, iż pracownik samodzielnie nie może ustalić, z jakim dniem rozwiąże się jego umowa. To ustawodawca określił terminy wypowiedzenia, które są wiążące zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, chyba że rozwiązanie umowy o pracę następuje nie w trybie wypowiedzenia, a na mocy porozumienia stron.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i czas określony

Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi (art. 36 K.p.):

 

  1. 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
  2. 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
  3. 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

 

Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony dłuższy jednak niż 6 miesięcy wynosi 2 tygodnie, pod warunkiem że strony w ogóle przewidziały możliwość wypowiedzenia (art. 33 K.p.).

 

Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny wynosi (art. 34 K.p.):

 

  1. 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni,
  2. 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie,
  3. 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.

 

Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na zastępstwo wynosi 3 dni robocze (art. 331 K.p.).

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Monika Cieszyńska

Radca prawny przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Toruniu, nr wpisu TR-871. Absolwentka prawa Katedry Praw Człowieka na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Specjalizuje się przede wszystkim w prawie rodzinnym i opiekuńczym oraz karnym – udzieliła dotąd porad setkom naszych klientów, w których życie często niesłusznie wtargnęła policja i prokuratura, a wielu rodzinom pomogła rozwiązać burzliwe niekiedy konflikty małżeńskie i opiekuńcze (opieka nad dziećmi, alimenty, widzenia z dziećmi). Posiada licencję zarządcy nieruchomości (nr licencji 20460). W kręgu jej zainteresowań znajdują się również zagadnienia prawa spółdzielczego.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu