Odmowa wypłaty nagrody jubileuszowej dla pielęgniarki• Autor: Elżbieta Kaczmarek |
Jestem pielęgniarką, pracuję na umowę o pracę w szpitalu, mam przepracowane 25 lat. Pracodawca nie wypłacił mi nagrody jubileuszowej, twierdząc, że według nowych przepisów muszę mieć 5 lat przepracowanych u jednego pracodawcy, a skoro w tym czasie zmieniłam miejsce pracy, to nagroda przepada. Rzeczywiście tak było w moim przypadku, ale nie chce mi się wierzyć, że zmieniając na krótko miejsce pracy, straciłam prawo do nagrody. Czy pracodawca ma rację? To szpital publiczny. |
|
Warunki przyznania nagrody jubileuszowejNagroda jubileuszowa jest świadczeniem jednorazowym przysługującym pracownikowi z tytułu pozostawania w zatrudnieniu przez określony czas i ma charakter fakultatywny. Pracodawca ma obowiązek wypłaty tej nagrody, jeśli prawo do niej wynika z przepisów szczególnych lub gdy przewidują ją przepisy wewnątrzzakładowe (układ zbiorowy pracy lub regulamin wynagradzania). Takim przepisem szczególnym jest art. 62 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 295 z późn. zm.; dalej „u.dz.l.”). Zgodnie z tym przepisem za długoletnią pracę pracownikowi samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej przysługują nagrody jubileuszowe w wysokości:
Szczegółowe warunki przyznania nagrody jubileuszowej w danym zakładzie pracyZ kolei art. 64 u.dz.l. stanowi, że ustalanie okresów uprawniających do nagrody jubileuszowej, a także szczegółowe zasady jej obliczania i wypłacania regulują przepisy o wynagrodzeniu obowiązujące u danego pracodawcy.
Ustawa o działalności leczniczej nie zawiera zatem szczegółowych zasad obliczania i wypłacania nagrody jubileuszowej, lecz pozostawia w tym względzie swobodę pracodawcy, który powinien te kwestie określić w obowiązujących w danym zakładzie przepisach płacowych.
Prawo do nagrody jubileuszowej nabywa pracownik, który w czasie zatrudnienia spełni przesłankę posiadania odpowiedniego stażu pracy. Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 21 maja 1991 r., sygn. akt I PZP 16/91 – pracownik nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu bezpośrednio poprzedzającym dzień, który nazwą lub datą odpowiada dniowi podjęcia zatrudnienia.
Kiedy nagroda jubileuszowa staje się wymagalna?Nagroda jubileuszowa staje się wymagalna niezwłocznie po nabyciu do niej prawa i od tej chwili należą się odsetki, choćby pracownik później wykazał okoliczności stanowiące przesłanki uprawniające do nagrody, a pracodawcy nie można było przypisać winy za opóźnienie (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 19 sierpnia 1999 r. sygn. akt I PKN 189/99).
Jest Pani pracownikiem podmiotu leczniczego – szpitala. Pracodawca nie wypłacił Pani nagrody za 25 lat pracy, wskazując, że do nabycia prawa do nagrody wymagane jest posiadanie pięcioletniego stażu pracy w tym szpitalu.
Nagroda jubileuszowa dla pracownika podmiotu leczniczegoPrzepisy ustawy o działalności leczniczej nie określają zasad i trybu nabywania prawa do nagrody jubileuszowej przez pracowników podmiotów leczniczych, która co do zasady ma charakter fakultatywny. Wyjątek w tym zakresie stanowią jedynie pracownicy tzw. ZOZ-ów, którym prawo do nagrody gwarantuje art. 62 u.dz.l. Szczegółowe zasady wypłacania tego składnika wynagrodzenia muszą być jednak dookreślone w przepisach wewnątrzzakładowych.
Aby udzielić jednoznacznej odpowiedzi, czy faktycznie nie nabyła Pani prawa do nagrody jubileuszowej, musiałabym zapoznać się z treścią przepisów płacowych (regulaminu wynagradzania albo zakładowego układu zbiorowego pracy) obowiązującego w Pani szpitalu. Pracodawca powinien udostępnić Pani ten dokument do wglądu.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Elżbieta Kaczmarek |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale