Odmowa przyjęcia karty mobilizacyjnej• Autor: Marta Handzlik-Rosuł |
Dostałem wezwanie z wojskowej komendy uzupełnień do osobistego stawienia się w celu przydzielenia karty mobilizacyjnej. Zgłoszę się w wyznaczonym terminie, ponieważ mam taki obowiązek, ale czy mam prawo odmówić przyjęcia karty? |
|
Czy można odmówić przyjęcia karty mobilizacyjnej?O tym, czy ma Pan prawo odmówić przyjęcia karty mobilizacyjnej, decydować będzie to, czy karta zostanie wydana na podstawie ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2015 r., poz. 827), czy na mocy § 15 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 26 września 2002r. w sprawie odbywania służby w obronie cywilnej (Dz. U. Nr 169, poz. 13)
Zgodnie z art. 59a ustawy nadanie przydziału mobilizacyjnego oraz pracowniczego przydziału mobilizacyjnego następuje w formie karty mobilizacyjnej. Osoba, której nadano przydział mobilizacyjny lub pracowniczy przydział mobilizacyjny, jest obowiązana przyjąć kartę mobilizacyjną.
Z kolei na podstawie § 13–15 rozporządzenia osobom przeznaczonym do służby w formacjach obrony cywilnej nadaje się przydziały organizacyjno-mobilizacyjne do pełnienia służby na stanowiskach określonych w etatach osobowych tych formacji.
W razie odmowy przyjęcia karty przydziału osoba doręczająca sporządza na tej karcie adnotację o odmowie jej przyjęcia, z ewentualnym podaniem przyczyny odmowy. Adnotację tę osoba doręczająca podpisuje i zamieszcza datę.
Jednym słowem – wszystko zależy od tego, czy karta mobilizacyjna została wydana w celu odbycia służby w formacjach obrony cywilnej, czy tez nie. Jeśli tak – może Pan odmówić przyjęcia karty mobilizacyjnej. Jeśli nie – przepisy wyraźnie stanowią, że osoba, której nadano przydział mobilizacyjny lub pracowniczy przydział mobilizacyjny, jest obowiązana przyjąć kartę mobilizacyjną.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Marta Handzlik-Rosuł Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale