Odmowa podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego przez wynajmującego• Autor: Adam Dąbrowski |
Na prośbę najemcy zgadzam się rozwiązać z nim wcześniej umowę najmu. Lokator jednak odmawia podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego. Co mam zrobić w tej sytuacji? |
|
Rozwiązanie umowy najmu a popisanie protokołu zdawczo-odbiorczegoW zasadzie zgoda Pana i najemcy co do szybszego terminu zakończenia umowy najmu powoduje, że umowa ulegnie rozwiązaniu w uzgodnionym terminie. Jeżeli najemca nie chce sporządzić i podpisać protokołu zdawczo-odbiorczego, to nie zmusi Pan go do takiego działania i zachowania.
Protokół zdawczo-odbiorczy nie jest dokumentem niezbędnym do zakończenia umowy najmu. Taki protokół służy do ustalenia stanu przedmiotu najmu oraz jego wyposażenia. Jest podstawą do ewentualnych rozliczeń z tytułu szkód wyrządzonych przez najemcę, nadmiernego zużycia przedmiotu najmu, zwrotu poczynionych w przedmiocie najmu ulepszeń. Stanowi dowód daty przekazania przedmiotu najmu.
W zaistniałej sytuacji może Pan cofnąć swoją zgodę, licząc na to, że najemca zapłaci za czas do końca umowy. Ale to nie gwarantuje tego, że najemca podpisze protokół po zakończeniu umowy. A jest prawdopodobne, że najemca nie uzna cofnięcia i opuści lokal w szybszym, a uzgodnionym terminie. Przekazanie przedmiotu najmu a udokumentowanie stanu mieszkaniaMoże Pan podtrzymać zgodę, ustalić termin przekazania przedmiotu najmu. W dniu przekazania zjawić się jednak z protokołem przygotowanym do uzupełnienia. Dodatkowo też z osobą trzecią – świadkiem – oraz urządzeniem do nagrywania lub robienia zdjęć.
W razie dalszej odmowy sporządzenia i podpisania protokołu:
W ten sposób ma Pan udokumentowany stan lokalu oraz świadka w razie potrzeby, który potwierdzi stan lokalu.
Najemca nie będzie Panu potrzebny do udokumentowania stanu lokalu po jego przekazaniu przez najemcę.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Adam Dąbrowski Prawnik z wieloletnim doświadczeniem. Specjalizuje się głównie w prawie handlowym (spółki kapitałowe, zwłaszcza spółki z o.o. – odpowiedzialność członków spółek, operacje na udziałach spółek), prawie spadkowym, rodzinnym oraz podatkowym. Nie stroni od spraw trudnych i wielowątkowych. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale