.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Odmowa budowy domku letniskowego na zgłoszenie z powodu szerokości drogi dojazdowej

• Opublikowano: 20-08-2022 • Autor: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Odmówiono nam budowy domku letniskowego na zgłoszenie, ponieważ droga dojazdowa do działki rekreacyjnej ma 4 m szerokości. Jeden przepis mówi o tym, że minimalna szerokość drogi dojazdowej do działki budowlanej wynosi 4,5 m. Sąsiedzi wybudowali domki na zgłoszenie i nikt nie miał takiej odmowy, a mają działki przy tej samej drodze co my i nie ma tam innej drogi. Czy mogą Państwo pomóc w tym temacie? Załączam pismo ze starostwa.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Odmowa budowy domku letniskowego na zgłoszenie z powodu szerokości drogi dojazdowej

Odwołanie od sprzeciwu urzędu

Zacznijmy od tego, że ilekroć urząd wyda sprzeciw, inwestor ma prawo do tego, aby złożyć odwołanie do wojewody (za pośrednictwem organu, który wydał sprzeciw) w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji odmownej. Wojewoda może utrzymać sprzeciw w mocy lub uchylić go i umorzyć postępowanie w pierwszej instancji. Wówczas jednak przysługuje skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

 

Podstawą sprzeciwu wobec budowy na zgłoszenie jest § 14 Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Stanowi on, że:

 

„1. Do działek budowlanych oraz do budynków i urządzeń z nimi związanych należy zapewnić dojście i dojazd umożliwiający dostęp do drogi publicznej, odpowiednie do przeznaczenia i sposobu ich użytkowania oraz wymagań dotyczących ochrony przeciwpożarowej, określonych w przepisach odrębnych. Szerokość jezdni stanowiącej dojazdowej nie może być mniejsza niż 3 m.

2. Dopuszcza się zastosowanie dojścia i dojazdu do działek budowlanych w postaci ciągu pieszo-jezdnego, pod warunkiem że ma on szerokość nie mniejszą niż 5 m, umożliwiającą ruch pieszy oraz ruch i postój pojazdów.

3. Do budynku i urządzeń z nim związanych, wymagających dojazdów, funkcję tę mogą spełniać dojścia, pod warunkiem że ich szerokość nie będzie mniejsza niż 4,5 m.

4. Dojścia i dojazdy do budynków, z wyjątkiem jednorodzinnych, zagrodowych i rekreacji indywidualnej, powinny mieć zainstalowane oświetlenie elektryczne, zapewniające bezpieczne ich użytkowanie po zapadnięciu zmroku”.

 

A zatem z tego wynika, że w ocenie organu do działki i budynku nie prowadzi droga publiczna o minimalnej szerokości 3 m. Zdaniem organu do działki i budynku prowadzi dojście i dojazd w postaci ciągu pieszo-jezdnego, ale niemającego minimum 5 metrów, a do budynku minimum 4,5 metra.

Dojazd do działki rekreacyjnej

Jeśli jednak do działki i budynków prowadzi droga dojazdowa, która ma minimum 3 metry szerokości, to przysługuje Państwu odwołanie, bowiem ustęp 2 i 3 stosuje się dopiero wtedy, gdy nie ma spełnionego ustępu 1, czyli drogi dojazdowej o szerokości minimum 3 metry. Dodatków proszę wskazać, że sąsiednie działki nie uzyskali sprzeciwu a prowadzi do ich działek taka sama droga dojazdowa. Wydawanie zaś sprzeciwu w takich samych okolicznościach powoduje, że organ dopuszcza się nieuprawnionego nierównego traktowania obywateli w takich samych okolicznościach i narusza art.6 kpa w związku z § 14 ust. 1 Rozporządzenia, art. 7 kpa oraz art. 8 kpa.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu