Odległość przystanku autobusowego od budynku• Autor: Tomasz Kowalski |
W pobliżu mojego domu stał przystanek autobusowy składający się z ławki, kosza na śmieci i słupa z rozkładem jazdy. Niedawno przeniesiono przystanek o kilka metrów, tak że teraz odległość przystanku autobusowego od budynku wynosi około 3 m. Pasażerowie nieraz stoją na mojej posesji, siadają na schodach prowadzących do domu – jest to dla mnie bardzo uciążliwe. Czy władze gminy miały prawo postawić przystanek tak blisko domu?
|
|
Budowa przystanku a pozwolenie na budowęCo do zasady pozwolenie na budowę w przypadku realizacji zamierzeń budowlanych to obowiązek, wyjątkiem jest konieczność jedynie zgłoszenia budowy – w przypadkach wyraźnie wymienionych w ustawie. Pozwolenia na budowę nie wymaga m.in. budowa wiat i przystanków autobusowych.
Za budowę uznaje się wykonywanie obiektu budowlanego w określonym miejscu, a także odbudowę, rozbudowę i nadbudowę obiektu budowlanego. Odbudowa to rodzaj budowy, w której powstaje nowy obiekt budowlany w miejsce dawnego obiektu budowlanego, który wcześniej uległ zniszczeniu. Rozbudowa z kolei to powstanie kolejnej nowej części obiektu budowlanego, który już istnieje, np. dobudowanie określonego fragmentu. Nadbudowa natomiast to zwiększenie wysokości istniejącego budynku budowlanego.
Wszystkie inne działania niemieszczące się z zakresie pojęciowym budowy będą wymagać pozwolenia na budowę, chyba że chodzi o przebudowę dróg – wtedy nie trzeba pozwolenia, ale konieczne jest zgłoszenie do właściwego organu. Przeniesienie przystanku autobusowegoPrzeniesienie przystanku autobusowego można uznać ewentualnie za przebudowę, bo mogą się zmienić parametry techniczne i użytkowe obiektu (waga, rozmiar, kąt nachylenia poszczególnych elementów). Nie trzeba pozwolenia budowlanego, gdy przebudowuje się drogę, konieczne jednak jest zgłoszenie.
Jeżeli w zakresie prowadzonych prac budowlanych przeniesiono przystanek i nie zrobiono nic więcej, potrzebne było w mojej ocenie pozwolenie na budowę.
Stronami postępowania w sprawie wymagającej pozwolenia na budowę są inwestor oraz właściciele, użytkownicy wieczyści lub zarządcy nieruchomości znajdujących się w obszarze oddziaływania obiektu, czyli terenu w otoczeniu obiektu budowlanego. Strony postępowania trzeba powiadamiać. Powinien Pan zatem dostać informację o zamiarze przeniesienia przystanku autobusowego pod Pana dom. Jeżeli strona nie brała bez własnej winy udziału w postępowaniu, może żądać wznowienia postępowania administracyjnego. Uciążliwy przystanek autobusowyZarządcą dróg gminnych jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Posiada szereg kompetencji dotyczących administrowania drogami, w szczególności przeprowadzania robót interwencyjnych, zabezpieczających, utrzymania bezpieczeństwa na drogach.
Zarządca ma dwa zasadnicze obowiązki:
O wstępnym lokalizowaniu przystanków autobusowych decyduje zatem rada gminy w drodze uchwały, a zarządca drogi podejmuje w tej materii ostateczną decyzję. Przepisy prawa rangi ustawowej nie określają dopuszczalnej odległości przystanku autobusowego od domu mieszkalnego; taki zapis powinien się znaleźć w uchwale rady gminy. Lokalizacja powinna być potwierdzona decyzją zarządcy drogi, z zachowaniem jednak bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Sugerowałbym zwrócenie się do zarządcy drogi z pytaniem, na jakiej podstawie odbyło się wspomniane przeniesienie przystanku, oraz zgłoszenie sprawy do starostwa powiatowego (tam udzielą też informacji, jak prowadzone było postępowanie w niniejszym zakresie, jeżeli do zgłoszenia budowy doszło lub jeżeli przeprowadzono postępowanie w tym zakresie).
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Tomasz Kowalski Ukończył aplikację radcowską, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Doświadczenie zawodowe zdobył podczas praktyk w kancelariach prawnych, a także w trakcie pracy w urzędach administracji państwowej. Udziela porad prawnych z zakresu prawa cywilnego, administracyjnego, zwłaszcza z prawa oświatowego oraz prawa budowlanego, a także w sprawach z zakresu prawa pracy, w szczególności dotyczących problematyki stosunków pracy nauczycieli oraz zatrudnienia w strukturach administracji państwowej. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale