Oczywista omyłka pisarska i jej sprostowanie• Autor: Izabela Nowacka-Marzeion |
W księdze wieczystej zapisano błędnie moje nazwisko: zamiast „ó” jest „u”. Czy muszę złożyć wniosek o zmianę wpisu, opłacić go i czekać 3 miesiące? |
|
Błąd we wpisie w księdze wieczystejBłąd, jaki został popełniony w opisanym przypadku, to zwykła omyłka pisarska, i jako taka podlega sprostowaniu w trybie przewidzianym w art. 350 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego (w związku z art. 13 § 2 Kodeksu).
Przez oczywistą omyłkę pisarską należy rozumieć widocznie mylną pisownię wyrazu, ewidentny błąd gramatyczny, niezamierzone opuszczenie wyrazu lub jego części itp. Popełnione przez sąd błędy pisarskie lub rachunkowe, a także inne oczywiste omyłki podlegają sprostowaniu przez sąd z urzędu bądź na wniosek, także gdy występują w treści uzasadnienia.
Jeśli więc np. w ocenie strony sąd dopuścił się błędów w treści postanowienia, to można zwrócić się do sądu o ich poprawienie. W wypadku sprostowania sąd umieszcza wzmiankę na oryginale.
Skutkiem sprostowania jest także to, iż dalsze odpisy i wypisy powinny być zredagowane w brzmieniu uwzględniającym owe sprostowanie. Sprostowanie błędu pisarskiego w wyrokuSprostowanie wyroku nie jest ograniczone żadnym terminem.
Takie uprawnienie wynika z treści art. 350 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z tym przepisem „sąd może z urzędu sprostować w wyroku niedokładności, błędy pisarskie albo rachunkowe lub inne oczywiste omyłki”. Wniosek o sprostowanie omyłki nie podlega opłacie sądowej.
Powyżej jest mowa o wyrokach, jednakże zgodnie z art. 13 1 Kodeksu postępowania cywilnego:
„§ 1. Sąd rozpoznaje sprawy w procesie, chyba że ustawa stanowi inaczej. W wypadkach przewidzianych w ustawie sąd rozpoznaje sprawy według przepisów o postępowaniach odrębnych.
§ 2. Przepisy o procesie stosuje się odpowiednio do innych rodzajów postępowań unormowanych w niniejszym kodeksie, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej”.
Z kolei zgodnie z postanowieniem Sądu Najwyższego – Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 15.04.1982 r., sygn. akt I PZ 7/82, OSNCP 1982/10, poz. 155, „sprostowaniu mogą ulegać niedokładności, błędy pisarskie albo rachunkowe lub inne oczywiste omyłki popełnione również w uzasadnieniu wyroku. Dlatego też wniosek w tym przedmiocie wymaga merytorycznego rozpoznania, a w razie jego bezzasadności podlega oddaleniu”.
Proszę złożyć zwykły wniosek o sprostowanie oczywistej omyłki pisarskiej i wskazać, w którym miejscu nastąpiła pomyłka na zasadzie: jest: …, a powinno być: ….
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale