Ochrona pracownicy w ciąży, jak zachować etat przy dwóch umowach?

• Data: 30-06-2024 • Autor: Radca prawny Wioletta Dyl

Posiadam dwie umowy o pracę na różnych stanowiskach u jednego pracodawcy. Obydwie umowy sporządzone zostały na czas nieokreślony. Niedawno podpisałam wypowiedzenie jednej umowy, powodem rozwiązania umowy była błędnie skonstruowana umowa (nie można mieć dwóch umów o pracę u jednego pracodawcy). Umowa wygasa dnia 30.06. Dnia 2.06 poinformowałam pracodawcę o ciąży. Od 7.06 przebywam na zwolnieniu lekarskim. Czy w takiej sytuacji wypowiedzenie drugiej umowy przedłuża się do czasu porodu?
Zależy mi na tej drugiej umowie, ponieważ staram się o kredyt.

Ochrona pracownicy w ciąży, jak zachować etat przy dwóch umowach?

Ochrona umowy kobiety w ciąży

Co do zasady kobieta w ciąży chroniona jest przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem umowy o pracę od pierwszego dnia ciąży. Ochrona dotyczy również pracownic, które dowiedziały się o ciąży w okresie wypowiedzenia. Mówi o tym art. 177 Kodeksu pracy:

„§ 1. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy”.

Warto przy tym podkreślić, iż w przypadku, gdy pracodawca wręczył pracownicy wypowiedzenie, a ta przyniosła następnie zaświadczenie stwierdzające, iż jest w ciąży, pracodawca powinien wycofać wręczone wcześniej wypowiedzenie.

Wycofanie oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy

Z drugiej strony powyższy katalog sytuacji objętych zakazem jest katalogiem zamkniętym – z pracownicą w ciąży można więc rozwiązać umowę o pracę z jej inicjatywy (gdy to ona złoży wypowiedzenie, a nie pracodawca) lub na mocy porozumienia stron. Jeżeli więc pracownica złoży wypowiedzenie umowy o pracę, a następnie stwierdzi, że jest w ciąży i zwróci się do swojego pracodawcy z wnioskiem o wycofanie złożonego wypowiedzenia, ten nie musi się przychylić do jej prośby. Trzeba jednak pamiętać, iż wypowiedzenie umowy o pracę jest oświadczeniem woli, a te może być obarczone wadami – pracownica może więc podnosić, iż działała pod wpływem błędu (nie wiedziała, że jest w ciąży). Powyższe zasady nie różnicują sytuacji kobiety w zależności od ilości umów zawartych z tym samym pracodawcą.

Zatem może się Pani wycofać z wypowiedzenia drugiej umowy i od razu wskazuję, że można mieć dwie prace u tego samego pracodawcy.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Dwie umowy u jednego pracodawcy

Przepisy prawa pracy (Kodeks pracy) nie zabraniają zatrudniania na drugi etat u tego samego pracodawcy,  potwierdzenie czego można znaleźć w orzecznictwie sądowym, tak np.:

  • Wyrok Sądu Najwyższego z 13 marca 1997 r. (I PKN 43/97, OSNP 1997/24/494, OSP 1998/2/47): „Z tym samym pracodawcą, w zakresie wykonywania pracy tego samego rodzaju, pracownik może pozostawać tylko w jednym stosunku pracy”.
  • Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 12 marca 1969 r. (III PZP 1/69) Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 12 marca 1969 r. (sygn. akt III PZP 1/69, OSNC 1969/11/197): „Pracodawca, który zatrudnia pracownika poza normalnymi godzinami pracy, obowiązany jest za tę pracę płacić wynagrodzenie jak za pracę nadliczbową, chyba że jest ona wykonywana na podstawie odrębnej umowy, obejmującej rodzajowo zupełnie inne czynności”.

Powyższe wskazuje, że praca na dwóch etatach może zostać rozpoczęta z tym samym pracodawcą. W Kodeksie pracy nie ma określonej maksymalnej liczby umów, które można zawrzeć jednocześnie.

Trzeba jednak pamiętać, aby kolejne zatrudnienie dotyczyło całkowicie innej pracy, niż ta, którą powierzono pracownikowi w ramach pierwszej umowy o pracę. Powierzona druga praca nie powinna być w żaden sposób zbieżna do dotychczas zajmowanego stanowiska, a obowiązki nie powinny być ze sobą powiązane, w przeciwnym przypadku mamy do czynienia z pracą w godzinach nadliczbowych.

Kolejną sprawą jest pilnowanie, aby odpoczynek dobowy i tygodniowy, przerwy w pracy czy inne wytyczne Kodeksu pracy zostały zachowane z uwagi na ryzyko narażenia się na zarzut obejścia przepisów o czasie pracy.

Przykłady

Anna – Nieświadomość ciąży przy wypowiedzeniu

Anna pracuje jako asystentka biura oraz specjalistka ds. HR w tej samej firmie, posiadając dwie umowy o pracę. Obie umowy są na czas nieokreślony. Na początku maja Anna podpisała wypowiedzenie umowy na stanowisku specjalisty ds. HR, ponieważ pracodawca poinformował ją, że nie można mieć dwóch umów o pracę u tego samego pracodawcy. Umowa miała wygasnąć z końcem czerwca. Na początku czerwca Anna dowiedziała się, że jest w ciąży. Natychmiast poinformowała o tym pracodawcę i udała się na zwolnienie lekarskie. W związku z jej stanem, wypowiedzenie powinno zostać cofnięte, a Anna nadal może starać się o kredyt, utrzymując stabilne zatrudnienie na drugim stanowisku.

Ewa – Wypowiedzenie błędnej umowy i ochrona ciąży

Ewa pracuje w dziale marketingu i dodatkowo prowadzi szkolenia dla nowych pracowników w tej samej firmie. Obie jej umowy są na czas nieokreślony. Ze względu na błąd w umowie, Ewa podpisała wypowiedzenie na stanowisku szkoleniowca. Wkrótce po podpisaniu wypowiedzenia dowiedziała się, że jest w ciąży. Pracodawca został o tym poinformowany, a Ewa udała się na zwolnienie lekarskie. Zgodnie z przepisami, pracodawca powinien wycofać wypowiedzenie, gdyż Ewa jest chroniona przed rozwiązaniem umowy w okresie ciąży, co umożliwia jej kontynuowanie pracy na stanowisku w dziale marketingu.

Katarzyna – Dwie umowy i ochrona w ciąży

Katarzyna pracuje jako analityk finansowy i księgowa w jednej firmie na podstawie dwóch odrębnych umów. Obie umowy są zawarte na czas nieokreślony. W maju podpisała wypowiedzenie umowy na stanowisku księgowej z powodu rzekomego błędu, że nie można mieć dwóch umów o pracę u jednego pracodawcy. Kilka dni później dowiedziała się, że jest w ciąży i natychmiast poinformowała pracodawcę. Katarzyna przebywa na zwolnieniu lekarskim od początku czerwca. Dzięki ochronie prawnej przysługującej kobietom w ciąży, wypowiedzenie powinno zostać cofnięte, a Katarzyna może kontynuować pracę na stanowisku analityka finansowego, co jest ważne dla jej planów kredytowych.

Podsumowanie

Kobiety w ciąży są chronione przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem umowy o pracę od momentu, gdy tylko pracodawca zostanie poinformowany o ciąży, nawet jeśli dowiedziały się o niej już po złożeniu wypowiedzenia. Przepisy prawa pracy nie zabraniają posiadania dwóch umów o pracę u jednego pracodawcy, pod warunkiem że dotyczą one różnych stanowisk. W przypadku błędnie skonstruowanych umów, pracownica może wycofać wypowiedzenie, zwłaszcza gdy poinformowała pracodawcę o ciąży.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu pism, aby skutecznie chronić Twoje prawa w miejscu pracy i zapewnić pełne wsparcie w sytuacjach związanych z wypowiedzeniami i ochroną w okresie ciąży. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać fachową pomoc prawną bez wychodzenia z domu. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93