Ocena klasyfikacyjna niższa niż przewidywana• Autor: Marta Handzlik-Rosuł |
Nauczyciel, zgodnie z zapisami statutu szkoły, zapoznał ucznia i jego rodziców na miesiąc przed rocznym klasyfikacyjnym posiedzeniem rady pedagogicznej z oceną przewidywaną z przedmiotu. Roczna ocena klasyfikacyjna była jednak ostatecznie niższa niż przewidywana. Czy taka sytuacja jest zgodna z przepisami prawa oświatowego?
|
|
Obowiązek informowania uczniów i ich rodziców o przewidywalnych ocenach rocznychOdpowiadając na Pańskie pytanie, uprzejmie informuję, że zgodnie z § 11 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2007 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dz. U. Nr 83, poz. 562, z późn. zm.) klasyfikacja roczna, począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, polega na podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych ucznia z zajęć edukacyjnych, określonych w szkolnym planie nauczania, i zachowania ucznia w danym roku szkolnym oraz ustaleniu rocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania, według skali, o której mowa w § 13 ust. 2 i § 15 ust. 3.
Przed rocznym (semestralnym) klasyfikacyjnym zebraniem plenarnym rady pedagogicznej nauczyciele prowadzący poszczególne zajęcia edukacyjne oraz wychowawca klasy są obowiązani poinformować ucznia i jego rodziców (prawnych opiekunów) o przewidywanych dla niego rocznych (semestralnych) ocenach klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i przewidywanej rocznej ocenie klasyfikacyjnej zachowania, w terminie i formie określonych w statucie szkoły. Uczeń lub rodzic nie zgadza się z roczną oceną z zajęć edukacyjnychUczeń lub jego rodzice (prawni opiekunowie) mogą zgłosić zastrzeżenia do dyrektora szkoły, jeżeli uznają, że roczna (semestralna) ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena klasyfikacyjna zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny. Zastrzeżenia mogą być zgłaszane od dnia ustalenia tej oceny, nie później jednak niż w ciągu 7 dni od dnia zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Roczna ocena klasyfikacyjna została ustalona niezgodnie z przepisami prawaW przypadku stwierdzenia, że roczna (semestralna) ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena klasyfikacyjna zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny, dyrektor szkoły powołuje komisję, która:
Czy jest możliwa zmiana oceny rocznej po jej zatwierdzeniu przez radę pedagogiczną?Przepisy prawa nakazują nauczycielom poinformowanie uczniów i ich rodziców o przewidywanych ocenach rocznych. Nie określają jednak, że oceny te są już ostateczne i nie mogą ulec zmianie. Jest możliwe zarówno poprawienie takiej oceny, jak i jej obniżenie, jeśli uczeń w okresie między otrzymaniem informacji o niej a jej rzeczywistym zatwierdzeniem przez radę pedagogiczną np. nie wypełniał zadań przydzielonych mu przez nauczyciela albo przestał się przygotowywać do zajęć. Ocena przewidywana nie jest więc oceną ostateczną, lecz ma jedynie pokazać uczniowi i jego rodzicom, że najprawdopodobniej uczeń otrzyma taką właśnie ocenę.
Jeśli uczeń lub jego rodzice nie zgadzają się z otrzymaną przez ucznia oceną roczną mogą zgłosić swoje zastrzeżenia do dyrektora szkoły, a on z kolei bada, czy naruszono przepisy dotyczące jej ustalania. Jeśli nie zostały one naruszone – wówczas ocena pozostaje w mocy. Jeśli zaś dyrektor stwierdzi naruszenie, powołuje komisję, która ma zweryfikować daną za pomocą sprawdzianu wiadomości ucznia.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Marta Handzlik-Rosuł Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale