.
Udzieliliśmy ponad 134,9 tys. porad prawnych i mamy 15 128 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Obowiązkowe szczepienia psa w Polsce w świetle prawa

Autor: Artykuł Partnera

Szczepienie jest jednym z podstawowych elementów profilaktyki zdrowotnej u psów i kotów. Co więcej, jest to obowiązek, który na właścicieli psów nakładają przepisy. Jakie są obowiązkowe szczepienia dla psa w Polsce? Na co trzeba, a na co warto zaszczepić swojego czworonoga? Jak wygląda kalendarz szczepień psa?



Obowiązkowe szczepienia psa w Polsce w świetle prawa

Obowiązkowe szczepienia psa w Polsce w świetle obowiązujących przepisów

Polskie przepisy nakładają na opiekunów obowiązek regularnego szczepienia psów przeciwko wściekliźnie. Jest to jedyna choroba, przy której wprowadzone zostały obowiązkowe szczepienia psa - wszelkie pozostałe szczepionki mają charakter dobrowolny i nie są prawnie wymagane.

Obowiązkowe szczepienia szczeniąt powyżej trzeciego miesiąca życia oraz psów dorosłych określa art. 25 ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt z dnia 11 marca 2004. Zgodnie z tym zapisem każdy pies powinien zostać zaszczepiony przeciwko wściekliźnie w terminie do 30 dni od dnia ukończenia trzeciego miesiąca życia, a następnie powtarzać szczepienie nie rzadziej niż co 12 miesięcy. Co istotne, w rejonach Polski, w których stwierdzono aktywność wirusa wścieklizny, obowiązkowi szczepienia podlegają również koty.

Co grozi za nieszczepienie psa?

Uchylanie się od obowiązku szczepienia psa przeciw wściekliźnie wiąże się z karą grzywny, bądź mandatu. Kara grozi zapominalskim bez względu na to, czy właściciel zwleka ze szczepieniem od dłuższego czasu, czy spóźnił się zaledwie kilka dni. Warto jednak pamiętać, że w rzeczywistości rzadko zdarza się, by ktoś poniósł realne konsekwencje z tytułu lekko przedawnionych szczepień. Kara przyznawana jest przez policję jedynie w przypadku kontroli.

Warto jednak pilnować, by szczepienia były aktualne, ponieważ w przypadku gdy nasz pies kogoś ugryzie, grozi nam nie tylko kara finansowa. Często musimy ponieść koszty piętnastodniowej obserwacji psa przez lekarza weterynarii, a osoba pogryziona zmuszona jest wziąć serię zastrzyków, by zaszczepić się przeciw wściekliźnie.

Kalendarz szczepień psa - na co jeszcze warto zaszczepić pupila?

Oprócz obowiązkowego szczepienia przeciwko wściekliźnie Światowe Stowarzyszenie Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt WSAVA zaleca również zaszczepienie psa przeciwko chorobom zakaźnym takim jak parwowiroza, wirusowe zapalenie wątroby czy nosówka. Najczęściej wszystkie te szczepienia łączy się w jednej szczepionce kombinowanej DHPPi, która chroni również przed parainfluenzą.

Kalendarz szczepień psa w przypadku szczeniąt obejmuje pierwszą dawkę w wieku 6-8 tygodni, drugą dawkę 2-4 tygodni później, trzecią 2-4 tygodnie po drugiej i czwartą w 15-18 tygodniu życia (jeśli jest taka potrzeba). Po serii szczepień szczenięcia dawkę przypominającą należy podać po roku, a następnie po trzech latach.

W przypadku psów dorosłych z nieznaną przeszłością pierwszą dawkę szczepionki DHPPi należy podać tak szybko, jak to możliwe, drugą po 2-4 tygodniach, a następnie dawkę przypominającą po roku i później co trzy lata.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 10 minus 7 =

 

»Podobne materiały

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady spadkowe

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu