Obowiązki współwłaścicieli nieruchomości• Autor: Radca prawny Katarzyna Siwiec |
W 1980 r. zmarł mój ojciec. Mama została sama z kredytami i domem na działce. Podzieliła wszystko po 1/3 na siebie, mnie i moją siostrę – bez podziału fizycznego. Czy teram możemy zmienić ten odział, by dostała połowę majątku po mężu i 1/3 w drugiej połowie? Czy biorąc pod uwagę fakt, że siostra nie ponosi żadnych kosztów remontu domu i nie chce dać nam swojej części – można ją prawnie zmusić do udziału w wydatkach? |
|
Stwierdzenie spadku po tacie w postępowaniu sądowymNiestety nie wiem, czy prawidłowo rozumiem, co ma Pani na myśli, więc postaram się wytłumaczyć ogólnie, a jeśli coś będzie niejasne, bardzo proszę dopytać. Rozumiem Panią w ten sposób, że miało miejsce jedynie stwierdzenie spadku po tacie w postępowaniu sądowym, gdzie sąd wydał postanowienie, w którym stwierdził, że spadek po tacie dziedziczy Pani mama, Pani i siostra, ale nie został już dokonany podział fizyczny tego spadku pomiędzy Panie. Ale dotyczy to jedynie udziału w majątku wspólnym Pani taty, a nie całym majątku.
Innymi słowy jeśli rodzice byli małżeństwem i nie mieli podpisanej intercyzy, to całość majątku stanowiło ich tzw. majątek dorobkowy. Zgodnie z treścią art. 43 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym, tak więc w przypadku śmierci taty tylko połowa majątku stanowiła spadek, pozostała zaś jest nadal własnością Pani mamy i oczywiście z tej połowy Pani mama dziedziczy wraz z Paniami 1/3. Udział mamy w całości majątku wynosi zatem 1/2 + 1/3, czyli udział mamy to łącznie 4/6, a Pań po 1/6 w całości majątku. O ile dobrze Panią zrozumiałam, to właśnie o to Pani chodziło, aby doprowadzić do takich udziałów w całości majątku, aczkolwiek bez żadnych działań tak się właśnie sytuacja przedstawia.
Oczywiście, że można siostrę zmusić do udziału w kosztach lub do zbycia swojej części. Po pierwsze zgodnie z treścią przepisu art. 1035 Kodeksu cywilnego jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, do wspólności majątku spadkowego oraz do działu spadku stosuje się odpowiednio przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych z zachowaniem przepisów niniejszego tytułu, co z kolei powoduje, że zastosowanie mieć będzie art. 207 stanowiący, że pożytki i inne przychody z rzeczy wspólnej przypadają współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów; w takim samym stosunku współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z rzeczą wspólną. Tak więc każdy ze spadkobierców winien ponosić koszty remontów w takiej wysokości, w jakiej przysługują mu udziały – w przypadku Pani siostry winna ona ponieść 1/6 tych kosztów – chodzi tu oczywiście o nakłady konieczne do utrzymania budynku w należytym stanie. Wystąpienie z wnioskiem o dział spadku, aby zlikwidować współwłasnośćMoże także Pani lub Pani mama wystąpić z wnioskiem o dział spadku, aby zlikwidować współwłasność.
Zgodnie z art. 212 Kodeksu cywilnego, są 3 możliwości:
Jeśli zatem Pani siostra nie interesuje się domem i nie uczestniczy w kosztach jego remontów, to niemal na pewno sąd nie przysądzi jej własności, a ewentualnie jedynie spłatę 1/6 wartości spadku po ewentualnym pomniejszeniu na Pań wniosek o 1/6 wartości remontów.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Radca prawny Katarzyna Siwiec Radca prawny, absolwentka wydziału prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 2010 roku prowadzi własną kancelarię. Specjalizuje się w obsłudze prawnej przedsiębiorców z różnych branż. W obecnej praktyce zawodowej zajmuje się m.in. problematyką najmu lokali użytkowych.
Udziela porad prawnych z zakresu szeroko pojętego prawa cywilnego, procedur cywilnych, w tym postępowania egzekucyjnego. W kręgu jej zainteresowań pozostają zagadnienia z prawa spółek handlowych, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz prawa i procedur administracyjnych.
Sporządza umowy, pisma przedsądowe i procesowe. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale