Obowiązek informowania spółki akcyjnej i giełdy o zbyciu akcji• Autor: Bogusław Nowakowski |
Spółka akcyjna „A” notowana jest na rynku NewConnect. Jest ona właścicielem 100% udziałów kilku spółek z o.o. Członkowie zarządu tych spółek posiadają akcje spółki „A”. Czy członkowie zarządu tych spółek mają obowiązek informowania giełdy i spółki „A” o sprzedaży posiadanych przez siebie akcji spółki „A”? Nie chodzi tu o przekraczanie progów 5%, 10% itd., ale o sprzedaż pakietu np. 7000 akcji o wartości 70 tys. zł, która to sprzedaż nie powoduje przekroczenia wspomnianych progów. |
|
Zbycie akcji w wyniku transakcji dokonanej poza rynkiem NewConnectStosownie do dyrektywy Komisji WE 2004/72/WE z dnia 29 kwietnia 2004 r.:
Do celów stosowania art. 6 ust. 10 dyrektywy 2003/6/WE:
1. „Osoba wykonująca obowiązki zarządu u emitenta” oznacza osobę, która:
Artykuł 6
2. Państwa Członkowskie mogą zdecydować, że w odniesieniu do transakcji, których całkowita kwota nie osiągnęła pięciu tysięcy euro na koniec roku kalendarzowego nie ma wymogu powiadamiania lub jest on odłożony do 31 stycznia następnego roku. Całkowitą kwotę transakcji oblicza się przez zsumowanie transakcji dokonywanych na własny rachunek przez osoby określone w art. 1 pkt 1 i transakcji dokonywanych na własny rachunek przez osoby określone w art. 1 pkt 2.
3. Powiadomienie zawiera następujące informacje:
Zbycie akcji nastąpi w wyniku transakcji dokonanej poza rynkiem NewConnect, na podstawie umowy sprzedaży akcji a przeniesienie akcji objętych tą umową następuje przy zastrzeżeniu dokonania stosownych zapisów na rachunkach papierów wartościowych zbywcy i nabywcy.
Natomiast Kodeks spółek handlowych stanowi:
„Art. 4. § 1. Użyte w ustawie określenia oznaczają:
Z kolei ustawa o obrocie instrumentami finansowymi stanowi, że we wniosku o zezwolenie na wprowadzenie na giełdę wskazuje się „listę akcjonariuszy spółki posiadających akcje uprawniające do wykonywania co najmniej 5% ogólnej liczby głosów lub stanowiących co najmniej 5% kapitału zakładowego spółki ze wskazaniem posiadanych przez nich udziałów w ogólnej liczbie głosów oraz w kapitale zakładowym spółki” (art. 25 ust. 2 pkt 8).
„Art. 156. 1. Każdy kto:
Art. 160. 1. Osoby:
2. Przez osoby blisko związane z osobą, o której mowa w ust. 1, rozumie się:
3. Podmioty, o których mowa w ust. 2 pkt 4, są obowiązane do udostępniania osobom, o których mowa w ust. 1, oraz osobom blisko związanym z tymi osobami informacji niezbędnych do wykonania obowiązku określonego w ust. 1.
4. Emitent jest obowiązany do niezwłocznego udostępniania informacji otrzymanych na podstawie ust. 1, równocześnie spółce prowadzącej rynek regulowany, na którym notowane są papiery wartościowe tego emitenta, oraz do publicznej wiadomości, w trybie określonym w art. 56 ust. 1 ustawy o ofercie publicznej. (…)
Art. 86. 1. Firma inwestycyjna jest obowiązana niezwłocznie informować Komisję o:
Złożenie zawiadomienia o zbyciu akcji nawet gdy nie stanowi to przekroczenia progów procentowychRegulamin ASO, załącznik nr 3:
Raporty bieżące – zasady ogólne
1. Emitent jest obowiązany do przekazywania w formie raportu bieżącego informacji o wszelkich okolicznościach lub zdarzeniach, które mogą mieć istotny wpływ na sytuację gospodarczą, majątkową lub finansową emitenta lub w ocenie emitenta mogłyby w sposób znaczący wpłynąć na cenę lub wartość notowanych instrumentów finansowych”.
Analiza wskazanych przepisów i reguł pozwala na stwierdzenie, że spółka z o.o., w której spółka akcyjna posiada 100% udziałów, jest spółką zależną w stosunku do spółki akcyjnej, a jednocześnie spółka akcyjna jest wobec spółki z o.o. spółką dominującą w rozumieniu Kodeksu spółek handlowych.
Wskazane przepisy, a zwłaszcza art. 160 ust. 2 pkt 4 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, stanowią w opisanej sytuacji podstawę złożenia zawiadomienia o zbyciu akcji, nawet jak nie stanowi to przekroczenia progów procentowych wynikających z innych przepisów lub zejścia poniżej tych progów.
Pakiet np. 7000 akcji niedający ponad 5% głosów na WZ ponad 5% w kapitale akcyjnym nie jest co prawda pakietem znaczącym, ale może mieć wpływ na spółkę, jej sytuację, np. nabywca może przekroczyć wskazane progi procentowe. Ponadto ma on wpływ na strukturę akcjonariuszy.
Dodatkowo należałoby dokonać oceny stanu posiadania akcji przez członka zarządu spółki zależnej wraz z innymi podmiotami i osobami w kontekście możliwości wpływania na spółkę akcyjną.
Brak zawiadomienia może stanowić ewentualną podstawę odpowiedzialności członka zarządu spółki zależnej wobec swojej spółki akcyjnej, innych jej akcjonariuszy, wierzycieli.
Pomimo braku przepisu wprost nakładającego taki obowiązek w opisanej sytuacji, zalecałbym zawiadomienie spółki akcyjnej oraz giełdy (rynek NewConnect) o fakcie zbycia akcji. Obowiązek taki da się wyprowadzić z cytowanych przepisów.
Dokonanie zawiadomienia przenosi na spółkę akcyjną ewentualna odpowiedzialność za niewykonanie przez nią obowiązku informacyjnego, a spółka ta, nie mając informacji od samych akcjonariuszy, nie jest w stanie wykonać prawidłowo i w terminie swego obowiązku informacyjnego.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Bogusław Nowakowski Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, radca prawny od 1993 r., redaktor merytoryczny periodyku „Teczka spółki z o.o.”, autor wielu publikacji i właściciel kancelarii prawnej. Specjalizuje się głównie w prawie handlowym (spółki kapitałowe, zwłaszcza spółki z o.o. – odpowiedzialność członków spółek, operacje na udziałach spółek), prawie spadkowym oraz rodzinnym (rozwody i podziały majątkowe: małżeńskie, spadkowe, współwłasności). |
|