
Obowiązek dopłat za DPS a darowizna nieruchomości, czy dziecko które nic nie dostało musi płacić?• Data: 08-02-2025 • Autor: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk |
Minęło już 28 lat od chwili, gdy rodzice w umowie darowizny przepisali dom i gospodarstwo rolne mojej siostrze i jej mężowi w zamian za służebność – osobiste dożywotnie bezpłatne zamieszkiwanie. Ja też byłam ujęta w tej służebności, ale ze względu na złą atmosferę, która panowała w domu, wyprowadziłam się i po roku zrzekłam się służebności za kwotę, jaką wyznaczył notariusz. Tata od wielu lat nie żyje, a mama obecnie choruje na depresję, przebywała nawet niedawno w szpitalu psychiatrycznym. Przypuszczam, że na jej stan wpłynęły wieloletnie konflikty i awantury z zięciem. Zresztą cała trójka ma założoną „niebieska kartę”. W tej chwili mama ma urojenia na punkcie zięcia, ale nikt jej nie wierzy, że ją źle traktował, tym bardziej że ostatnio rzeczywiście była agresywna i wezwali do niej karetkę i policję. Domyślam się, że siostra i jej mąż chcą się pozbyć kłopotu i umieścić mamę w domu opieki. Gdyby to zrobili, czy mnie, córkę nieobdarowaną, też obejmie obowiązek dopłat za pobyt do DPS? Mama ma bardzo niską emeryturę. Gdyby przyszło co do czego, czy będę mogła się odwołać od opłaty, bo to dla mnie niesprawiedliwe i krzywdzące? |
![]() |
Obowiązani do wnoszenia opłaty za pobyt w domu pomocy społecznejPodstawę prawną do udzielenia odpowiedzi na zapytanie stanowi ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (dalej „u.p.s.”). W oparciu o art. 61 ust. 1 tejże:
Obowiązani do wnoszenia opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej są w kolejności: 1) mieszkaniec domu, a w przypadku osób małoletnich przedstawiciel ustawowy z dochodów dziecka, 2) małżonek, zstępni przed wstępnymi, 3) gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej – przy czym osoby i gmina określone w pkt 2 i 3 nie mają obowiązku wnoszenia opłat, jeżeli mieszkaniec domu ponosi pełną odpłatność. Zwolnienie z opłaty za pobyt w DPSNadto zgodnie z art. 64 u.p.s.: Osoby wnoszące opłatę lub obowiązane do wnoszenia opłaty za pobyt mieszkańca domu w domu pomocy społecznej można zwolnić z tej opłaty częściowo lub całkowicie, na ich wniosek, po przeprowadzeniu rodzinnego wywiadu środowiskowego, w szczególności jeżeli: 1) wnoszą opłatę za pobyt innych członków rodziny w domu pomocy społecznej, ośrodku wsparcia lub innej placówce; 2) występują uzasadnione okoliczności, zwłaszcza długotrwała choroba, bezrobocie, niepełnosprawność, śmierć członka rodziny, straty materialne powstałe w wyniku klęski żywiołowej lub innych zdarzeń losowych; 3) małżonkowie, zstępni, wstępni utrzymują się z jednego świadczenia lub wynagrodzenia; 4) osoba obowiązana do wnoszenia opłaty jest w ciąży lub samotnie wychowuje dziecko; 5) osoba obowiązana do wnoszenia opłaty lub jej rodzic przebywała w rodzinie zastępczej, rodzinnym domu dziecka lub placówce opiekuńczo-wychowawczej, na podstawie orzeczenia sądu o ograniczeniu władzy rodzicielskiej osobie kierowanej do domu pomocy społecznej lub mieszkańcowi domu; 6) osoba obowiązana do wnoszenia opłaty przedstawi wyrok sądu oddalający powództwo o alimenty na rzecz osoby kierowanej do domu pomocy społecznej lub mieszkańca domu; 7) osoba obowiązana do wnoszenia opłaty wykaże, w szczególności na podstawie dokumentów dołączonych do wniosku, rażące naruszenie przez osobę kierowaną do domu pomocy społecznej lub mieszkańca domu obowiązku alimentacyjnego lub innych obowiązków rodzinnych względem osoby obowiązanej do wnoszenia opłaty.
W Pani przypadku można mówić jedynie o tej zaznaczonej, siódmej przesłance.
Istnieje jeszcze przepis art. 64a ustawy, który stanowi, że osobę obowiązaną do wnoszenia opłaty za pobyt mieszkańca domu w domu pomocy społecznej zwalnia się całkowicie z tej opłaty, na jej wniosek, pod warunkiem że przedstawi prawomocne orzeczenie sądu o pozbawieniu tego mieszkańca władzy rodzicielskiej nad tą osobą i oświadczy, że władza rodzicielska nie została przywrócona lub prawomocne orzeczenie sądu o skazaniu tego mieszkańca za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego popełnione na szkodę osoby obowiązanej do wnoszenia opłaty, jej zstępnego, małoletniego lub pełnoletniego nieporadnego ze względu na wiek, stan psychiczny lub fizyczny rodzeństwa lub jej rodzica, chyba że skazanie uległo zatarciu. Zwolnienia te obejmują zstępnych osoby zwolnionej z opłaty za pobyt mieszkańca domu w domu pomocy społecznej. W Pani przypadku ta okoliczność również nie zachodzi. W związku z powyższym należy przeanalizować przesłanki wskazane w art. 64 pkt. 7. Stosowanie zwolnienia z opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej – zasady i wartościStosowanie przepisów o zwalnianiu z opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej wymaga uwzględnienia różnych zasad i wartości, a także rozstrzygania konfliktów pomiędzy przeciwstawnymi interesami. Pierwszym z argumentów przemawiającym za uwzględnieniem wniosku są powody finansowe. Ponieważ uiszczanie opłat za dom pomocy społecznej stanowi dla osoby zobowiązanej znaczne obciążenie, głównym powodem zastosowania zwolnienia powinna być sytuacja materialna zobowiązanego. Jest to szczególnie istotne w rozważaniu przesłanek określonych w pkt 1-4. Jeżeli dochody wnioskodawcy są na tyle wysokie, że bez trudu jest on w stanie partycypować w kosztach pobytu osoby bliskiej w DPS, to przesłanka utrzymywania się z jednego wynagrodzenia nie zasługuje na uwzględnienie. Niezasadne zwalnianie z przedmiotowego obowiązku godzi w idee i cele pomocy społecznej, jest również sprzeczne z zasadą pomocniczości, przerzuca bowiem na jednostki samorządu terytorialnego i obywateli koszty utrzymania osób, które są samowystarczalne lub mogą być utrzymywane przez dobrze sytuowanych krewnych. Toteż rozpatrując wniosek o zwolnienie z opłat, organ powinien mieć na uwadze nie tylko słuszny interes wnioskodawcy, lecz także interes społeczny.
Druga grupa argumentów odnosi się do sfery aksjologicznej. Równie istotne dla oceny wniosków w przedmiotowej sprawie są względy moralne i elementarne poczucie sprawiedliwości, a także kierowanie się przez organ zasadą słuszności. Zwłaszcza przy analizie okoliczności wskazanych w pkt 5-7 wartości i zasady prawa nie mogą być pomijane. W szczególności chodzi tu o zasadę sprawiedliwości społecznej oraz o uwzględnienie aksjologii konstytucyjnej. Judykatura zauważa, że automatyczne włączenie wszystkich ustawowo wskazanych osób do grona ponoszących odpowiedzialność finansową za pobyt w DPS i uzależnienie tej odpowiedzialności wyłącznie od wysokości uzyskiwanych dochodów, w niektórych sytuacjach byłoby niemożliwe do pogodzenia z zasadą sprawiedliwości społecznej i dyrektywami demokratycznego państwa prawa. Organ nie może się zatem ograniczać wyłącznie do analizy sytuacji dochodowej osoby zobowiązanej do partycypowania w opłacie za pobyt w domu pomocy społecznej. Takie działanie byłoby niezasadne na gruncie katalogu otwartego ustanowionego komentowanymi przepisami. Katalog ten umożliwia również uwzględnienie skomplikowanych relacji rodzinnych, które czasem są podnoszone we wnioskach o zwolnienie. Wniosek o zwolnienie lub odwołanie od decyzji – przedstawienie sytuacji rodzinnejWobec tego jeśli zostanie Pani obciążona obowiązkiem partycypowania w kosztach pobytu mamy w DPS, powinna Pani opisać sytuację rodzinną, wskazać na konieczność opieki ze strony innych osób z uwagi na dokonaną darowizną oraz na naruszenie zasad współżycia społecznego w przypadku obciążenia Pani obowiązkiem tych opłat. Zatem jeżeli zostanie w stosunku do Pani wszczęte postępowanie, to należy złożyć wniosek o zwolnienie, a w przypadku wydania decyzji, koniecznie należy złożyć odwołanie, powołując się na wyżej wskazane okoliczności. PrzykładyRodzinne konflikty i obciążenia finansowe Pani Anna, której rodzice przepisali dom siostrze w zamian za opiekę, mieszka samotnie i utrzymuje się z niewielkiej pensji. Matka pani Anny trafia do domu pomocy społecznej, a organ zwraca się do niej o pokrycie części kosztów. Pani Anna odwołuje się od tej decyzji, wskazując, że siostra, która otrzymała darowiznę, była odpowiedzialna za opiekę nad rodzicami, a ona sama nie utrzymuje żadnych kontaktów z rodziną z powodu wcześniejszych konfliktów.
Naruszenie zasad współżycia społecznego Pan Marek, syn pana Jana, zrezygnował z roszczenia wobec rodzinnego gospodarstwa, które zostało przepisane na jego brata pod warunkiem opieki nad rodzicami. Po kilku latach brat umieszcza ojca w DPS i wnioskuje o podział kosztów między siebie i pana Marka. Marek argumentuje, że to brat – jako beneficjent darowizny – powinien ponosić całą odpowiedzialność, podnosząc naruszenie zasad współżycia społecznego i wcześniejsze uzgodnienia rodzinne.
Skomplikowane relacje rodzinne i brak kontaktu Pani Katarzyna nie utrzymywała relacji z ojcem, który po rozwodzie mieszkał z drugim dzieckiem i ich rodziną. Ojciec trafił do domu opieki, a gmina wystąpiła do pani Katarzyny o dopłaty. Kobieta, mając niewielkie dochody i wskazując na całkowity brak kontaktu z ojcem przez kilkanaście lat, złożyła wniosek o zwolnienie z opłat, który został uwzględniony ze względu na skomplikowaną sytuację rodzinną. PodsumowanieW analizowanym przypadku kluczową podstawą do ubiegania się o zwolnienie jest rażące naruszenie obowiązków rodzinnych przez osobę umieszczoną w DPS. Córka, która zrzekła się prawa do służebności i nie została uwzględniona w darowiźnie, może argumentować, że nie powinna ponosić kosztów, zwłaszcza w kontekście długoletnich konfliktów rodzinnych i negatywnych relacji. W razie decyzji nakładającej obowiązek dopłat, istnieje możliwość odwołania się i przedstawienia szczegółowej sytuacji rodzinnej, aby uzasadnić brak odpowiedzialności finansowej. Oferta porad prawnychŹródła:1. Ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej - Dz.U. 2004 nr 64 poz. 593 2. I. Sierpowska [w:] Pomoc społeczna. Komentarz, wyd. VI, Warszawa 2023, art. 64
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk Członek Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu. Absolwentka Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz studiów podyplomowych – Prawo medyczne i bioetyka na Uniwersytecie Jagiellońskim na Wydziale Prawa i Administracji w Krakowie. Radca prawny z wieloletnim doświadczeniem zawodowym zdobywanym w kancelariach prawnych będących liderami w branżach medycznych, odszkodowawczych oraz windykacyjnych. Aktywność zawodową łączy z działalnością pro bono na rzecz organizacji pozarządowych. Posiada umiejętności lingwistyczne poparte certyfikatami. Od 1 października 2019 roku rozpoczęła studia doktoranckie na Uniwersytecie Wrocławskim w Zakładzie Postępowania Cywilnego. Przedmiotem naukowych zainteresowań i badań jest prawo medyczne. Nieustannie podnosi swoje kompetencje zawodowe uczestnicząc w konferencjach, seminariach i szkoleniach. Specjalizacja: prawo medyczne, prawo cywilne (prawo pracy, prawo rodzinne), prawo oświatowe oraz ochrona danych osobowych. https://www.linkedin.com/in/paulina-olejniczak-suchodolska-84b981171/ |