Obliczenie podstawy chorobowej dla pracownicy po urlopie wychowawczym• Autor: Marta Handzlik-Rosuł |
Pracownica po 2-letnim urlopie wychowawczym przedłożyła zwolnienie lekarskie. Nie przepracowała ani jednego dnia w tym miesiącu. Z dniem powrotu z wychowawczego podniesiono jej wynagrodzenie podstawowe (od lipca), od tego też dnia ma zwolnienie lekarskie. Jak mam obliczyć podstawę chorobową? |
Podstawa wymiaru zasiłku chorobowegoOdpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że wynagrodzenie chorobowe oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i wypłaca za każdy dzień niezdolności do pracy, również za dni wolne od pracy.
Wynagrodzenie, jakie uwzględnia się w podstawie wymiaru zasiłku, to przychód pracownika stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz chorobowe, finansowanych ze środków pracownika (13,71%).
Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego (także wynagrodzenia za czas choroby) stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. W przypadku gdy niezdolność do pracy powstanie wcześniej, do podstawy zasiłku należy przyjąć wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe zatrudnienia.
W sytuacji gdy pracownik przez cały okres, z którego jest obliczana podstawa wymiaru świadczenia, przebywał m.in. na urlopie bezpłatnym, wychowawczym, a więc nie przepracował ani jednego dnia, podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego bądź zasiłku stanowi wynagrodzenie za miesiąc kalendarzowy, w którym powstała niezdolność do pracy, w wysokości: – wynagrodzenia określonego w umowie – jeśli pracownikowi przysługuje wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości, – przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłaconego pracownikom zatrudnionym na takim samym lub podobnym stanowisku pracy – jeżeli pracownikowi przysługuje wynagrodzenie zmienne.
Po urlopie wychowawczym pracownica nie przepracowała ani jednego dnia, zatem do podstawy wymiaru świadczenia chorobowego należy przyjąć wynagrodzenie za miesiąc kalendarzowy, w którym powstała niezdolność do pracy, czyli za lipiec. Należy jednocześnie uwzględnić wynagrodzenie od dnia, w którym pracownica zakończyła urlop wychowawczy — a więc wyższe, bo po zmianie takie właśnie wynagrodzenie w lipcu otrzymuje.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Marta Handzlik-Rosuł Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale