.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Obcokrajowiec małżonkiem najemcy mieszkania, ryzyka najmu

• Data: 19-12-2023 • Autor: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Osoba, której wynajmuję mieszkanie, wyszła za mąż za obcokrajowca – Egipcjanina. Zamierzam wyrazić zgodę na zamieszkanie z nią jej męża. Ten cudzoziemiec chce zameldować się na pobyt czasowy w moim mieszkaniu. Czy biorę na siebie jakieś ryzyko w związku z jego zameldowaniem? Ktoś mi zasugerował, abym nie zawierał umowy z mężem najemczyni, a jedynie wyraził zgodę na zamieszkanie z najemczynią jej męża. Czy tak byłoby lepiej?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Obcokrajowiec małżonkiem najemcy mieszkania, ryzyka najmu

Eksmisja dzikiego lokatora cudzoziemca

Generalnie sama okoliczność zameldowania kogoś w swoim mieszkaniu nie wywołuje dla właściciela mieszkania konsekwencji prawnych. Natomiast, aby cudzoziemiec mógł w Polsce się zameldować, musi mieć podpisaną z właścicielem mieszkania umowę najmu. I to jest już bardziej kłopotliwe. W przypadku bowiem najmu lokalu mieszkalnego, jeśli mimo wypowiedzenia najmu lub po upływu terminu, na jaki umowa najmu zostanie zawarta, cudzoziemiec się nie wyprowadzi, będzie Pan miał tzw. dzikiego lokatora. To spowoduje, że tak naprawdę dopóki nie otrzyma Pan prawomocnego wyroku eksmisyjnego, nie będzie mógł nic z tym zrobić i będzie musiał respektować zajmowanie przez niego lokalu, mimo że bezprawne. Nadto, jeśli będzie on np. bezrobotny, to nie będzie możliwa eksmisja na bruk i wówczas czas zajmowania Pana lokalu bezprawnie wydłuży się, aż gmina przyzna lokal zastępczy, a to w Polsce trwa bardzo długo.

 

Umowa najmu okazjonalnego

Proszę więc w umowie dokładnie zidentyfikować cudzoziemca, tj. poprosić o paszport ze zdjęciem albo kartę pobytu. Zalecam także zawrzeć najem, ale okazjonalny, bo to jest dużo bezpieczniejsza opcja dla najmu cudzoziemcowi. Przy tej formie nie stosuje się wymienionych przepisów dotyczących eksmisji, więc szybciej dokona się eksmisji lokatora po upływie czy wypowiedzeniu umowy najmu. Natomiast przy tej formie najmu każdy najemca jest zobowiązany wskazać lokal zastępczy, do którego będzie mógł się przeprowadzić w razie ewentualnej eksmisji i oświadczenie właściciela takiego lokalu, że go przyjmie, a w przypadku cudzoziemca jest to zwykle niemożliwe lub wysoce utrudnione, bo zwykle nikogo takiego w Polsce on nie ma. Dlatego w umowie najmu zwykłego proszę dodać zapis, że podlega ona pod prawo i sądy polskie, by nie było sytuacji, że w grę wejdzie sąd kraju ojczystego lokatora – cudzoziemca. Nadto umowa co do zasady powinna być w dwóch językach, tak by była zrozumiała dla obcokrajowca.

 

Natomiast samo zameldowanie nic nie powoduje, bowiem nie daje żadnych praw cudzoziemcowi. Ma jedynie znaczenie administracyjne. Dopiero najem lokalu obcokrajowcowi generuje pewne ryzyka, która pojawiają się (mogą się pojawić, bo jeśli człowiek jest uczciwy, wcale nie muszą), gdy ten nie płaci, niszczy mieszkanie, nie opuszcza mieszkania.

 

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Prawo do zamieszkiwania z małżonkiem najemcą

Co do ostatniej sugestii: gdyby Pan obcokrajowca tylko zameldował, a nie podpisał z nim umowy najmu, to nie zyska on prawa do mieszkania. Jeśli jednak już w tym mieszkaniu zamieszka, a najem żony się skończy i oni, lub tylko on, lokalu nie opuszczą – będzie Pan miał dzikiego lokatora i to obcokrajowca. Eksmisja trwa długo, do tego może okazać się właściwe prawo obce. To jest zawsze ryzyko, tak samo jak z polskim dzikim lokatorem. Ten cudzoziemiec zapewne stara się o kartę pobytu, ale my nie zagwarantujemy Panu, czy nie zajmie lokalu bezumownie. Co do zasady, jako mąż i tak ma prawo mieszkać z żoną, bo to wynika z Kodeksu rodzinnego.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu