Obawy związane z przepisaniem mieszkania, jak się zabezpieczyć?• Data: 20-12-2023 • Autor: Adwokat Katarzyna Bereda |
Brat mojej mamy chciałby zapisać mi swoje mieszkanie. Nie wiem, czy ma to być testament, czy darowizna. Mówi, że źle się czuje i może umrzeć. Żona i syn wujka nie żyją. Ma troje wnucząt, z którymi nie utrzymuje kontaktu. Mam pewne obawy. Nie wiem, czy mieszkanie nie jest zadłużone w spółdzielni. Nie wiem też, czy po zapisaniu mieszkania będzie regulował czynsz. Jakie są możliwości zabezpieczenia się w takiej sytuacji? |
|
Aby dowiedzieć się, czy mieszkanie jest zadłużone – jeżeli jest w spółdzielni – proponuję udać się tam z wujkiem i zweryfikować dokonane opłaty i ewentualny stan zadłużenia. Jeżeli wujek chce, aby to Pani stała się już właścicielem mieszkania i chce Pani uniknąć ewentualnego roszczenia o zachowek wnucząt spadkodawcy – proponuję dwie możliwości: albo zawarcie umowy dożywocia, albo sporządzenie przez wujka testamentu notarialnego z ewentualnym wydziedziczeniem wnucząt – o ile są pełnoletnie. Umowa dożywociaZgodnie z treścią art. 908 § 1 Kodeksu cywilnego „jeżeli w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązał się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie (umowa o dożywocie), powinien on, w braku odmiennej umowy, przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym”.
W skład dożywocia wchodzi przede wszystkim roszczenie o dożywotnie utrzymanie. Zakres świadczeń na rzecz dożywotnika powinien być taki, aby jego potrzeby życiowe były zaspokojone w stopniu wykluczającym konieczność zdobywania przez niego środków do życia z innych źródeł (por. wyr. SN z 9.5.2008 r., sygn. akt III CSK 359/07).
Dożywotnik zobowiązuje się do przeniesienia własności nieruchomości; tylko ta postać rzeczy może być przedmiotem świadczenia ze strony uprawnionego z dożywocia, niezależnie od tego, czy chodzi o grunt, budynek lub lokal oraz niezależnie od położenia takiej nieruchomości. W rachubę wchodzi także przeniesienie udziału we współwłasności nieruchomości (por. S. Madaj, Umowy o dożywocie pod rządem kodeksu cywilnego, NP 1966, Nr 3, s. 334–335).
Wobec tego, jak Pani widzi, po podpisaniu niniejszej umowy to Pani będzie obowiązana dożywotnio utrzymać wujka – dokonywać więc także wszelkich opłat – w zamian za przeniesienie własności mieszkania. Jest to umowa wzajemnie zobowiązująca, a więc nie przysługuje od niej roszczenie o zachowek. Testament z wydziedziczeniemJeżeli taka umowa Państwa nie interesuje i wujek sam chce utrzymywać się do śmierci, w tym dokonywać opłat – proponuję, aby sporządził testament, w którym powołuje Panią do całości spadku z jednoczesnym wydziedziczeniem wnucząt – o ile są pełnoletnie. Istnieje możliwość wydziedziczenia wnuków małoletnich – ustawodawca tego nie zakazuje – ale jest to często nieuzasadnione z uwagi na mały wiek dzieci i brak ich wiedzy w tym zakresie.
Zgodnie z treścią art. 1008 Kodeksu cywilnego „spadkodawca może w testamencie pozbawić zstępnych, małżonka i rodziców zachowku (wydziedziczenie), jeżeli uprawniony do zachowku:
1) wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego; 2) dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci; 3) uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych. Spadkodawca może pozbawić uprawnionych zachowku jedynie w szczególnych sytuacjach”.
Artykuł 1008 wymienia enumeratywnie podstawy wydziedziczenia. Chodzi o poważne naruszenia przez uprawnionego stosunku osobistego ze spadkodawcą. Wydziedziczenie musi nastąpić w testamencie.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Adwokat Katarzyna Bereda Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale