Nowe obowiązki a brak dodatkowego wynagrodzenia• Autor: Monika Cieszyńska |
Jestem instruktorem terapii i zastępcą kierownika. Przez najbliższy rok pełnię ponadto obowiązki kierownika. Z tego tytułu nie mam żadnego dodatkowego wynagrodzenia. Czy w związku z dodatkowym pełnieniem obowiązków kierownika nie należy się dodatkowe wynagrodzenie lub dodatek? |
|
Czy pracodawca powinien przyznać dodatkowe wynagrodzenie pracownikowi po powierzeniu mu dodatkowych funkcji?Nie ma żadnego przepisu, który wprost przy powierzeniu dodatkowych funkcji pracownikowi nakazywałby przyznanie dodatkowego wynagrodzenia. Niemniej taki obowiązek możemy wyinterpretować za pomocą wykładni językowej z art. 78 Kodeksu pracy, który nakazuje tak ustalać wynagrodzenie za pracę, aby odpowiadało w szczególności rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniało ilość i jakość świadczonej pracy.
Tym samym skoro zwiększyły się Pana obowiązki pracownicze i jakość świadczonej pracy, to przysługuje Panu roszczenie o wyższe wynagrodzenie. Powyższe znajduje potwierdzenie w orzecznictwie Sądu Najwyższego. Mianowicie:
Zmiana warunków pracy bez zmiany treści umowy o pracęNadto uważam, że powierzenie pracownikowi nowych obowiązków winno być odzwierciedlone w dotychczasowej umowie o pracę na zasadzie porozumienia stron lub wypowiedzenia zmieniającego. Z tym że należy pamiętać, iż zmiana warunków pracy będzie prawidłowa, a tym samym możliwa, tylko wówczas, gdy pracownik ze wszystkich swoich obowiązków, w tym z dodatkowych, będzie mógł się wywiązać w granicach obowiązujących go norm czasu pracy. Zmiana wysokości płacy również powinna zostać wyrażona w umowie.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Monika Cieszyńska Radca prawny przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Toruniu, nr wpisu TR-871. Absolwentka prawa Katedry Praw Człowieka na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Specjalizuje się przede wszystkim w prawie rodzinnym i opiekuńczym oraz karnym – udzieliła dotąd porad setkom naszych klientów, w których życie często niesłusznie wtargnęła policja i prokuratura, a wielu rodzinom pomogła rozwiązać burzliwe niekiedy konflikty małżeńskie i opiekuńcze (opieka nad dziećmi, alimenty, widzenia z dziećmi). Posiada licencję zarządcy nieruchomości (nr licencji 20460). W kręgu jej zainteresowań znajdują się również zagadnienia prawa spółdzielczego. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale