.
Udzieliliśmy ponad 134,9 tys. porad prawnych i mamy 15 128 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Nowe obowiązki sprzedawców internetowych, co musisz wiedzieć o kodach EAN i rozporządzeniu GPSR?

• Data: 15-04-2025 • Autor: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Jesteśmy sklepem internetowym, głównie handlujemy na Allegro. Mamy pytania dotyczące nowych wymogów związanych z rozporządzeniem GPSR i kodami EAN. Czy kupując towary od hurtowni w Polsce, możemy im nadać swoje kody EAN? Jak ewentualnie je zastrzec, żeby nikt z nich nie korzystał? Pytanie wzięło się stąd, że nie na wszystkich produktach są te kody, a 13 grudnia* wchodzi to rozporządzenie i musimy udostępniać kody. Ponadto swoje wymagania ma też samo Allegro, które dało nam wskazówkę, że musimy dodać producenta z Chin. Tylko problem w tym, że my nie dostaniemy takich informacji od hurtowni, która walczyła o pozyskanie dobrych producentów i nie będzie chciała ich nam podać.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Nowe obowiązki sprzedawców internetowych, co musisz wiedzieć o kodach EAN i rozporządzeniu GPSR?

Kodów EAN i GS1 Polska

Niestety, jako sklep internetowy nie mogą Państwo samodzielnie nadawać kodów EAN. Prawo do nadawania tych kodów mają wyłącznie organizacje takie jak GS1 Polska. Prawo do kodowania produktów mają bowiem właściciele marek handlowych. Jeśli jest to producent, to on otrzymuje pulę własnych numerów do rozdysponowania. Z kolei kiedy właściciel marki zleca produkcję towaru komuś innemu, to ma prawo nadać numer z własnej puli albo upoważnić producenta do nadania numeru z jego puli.

 

Jeśli wprowadzane przez Państwa do sprzedaży produkty nie mają kodów EAN, jest kilka możliwych rozwiązań:

 

  1. Pierwszym krokiem powinno być zwrócenie się do hurtowni z prośbą o dostarczenie kodów EAN dla produktów, które ich nie posiadają. Być może hurtownia ma już te kody lub może je uzyskać za Państwa.
  2. Kontakt z producentem. Jeśli hurtownia nie jest w stanie dostarczyć kodów, należy mimo wszystko spróbować oficjalnie skontaktować się z producentem. Może on posiadać niezbędne informacje.
  3. Złożenie wniosku o nadanie kodów EAN do GS1. Jeśli dwie pierwsze opcje zawiodą, mogą Państwo rozważyć złożenie wniosku o nadanie kodów EAN do GS1 Polska. Każdy produkt, który różni się od innego jakąś cechą (np. pojemnością, kolorem, smakiem), wymaga osobnego kodu EAN (to ważne, by wiedzieć, ile kodów zamówić). GS1 ma swój cennik (opłata rejestracyjna i roczna) i wskaże czas realizacji.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Właściciel marki

Zasada jest taka, że prawo do wystąpienia o kod EAN ma właściciel marki, czyli producent lub jednostka, której producent tę czynność zleca. W przypadku gdy z wiadomych względów producent lub hurtownik kodu nie nadał, nie pozostaje nic innego jak samemu o to zawnioskować. Nie wiem jednak, czy wymienione podmioty nie wysuną wobec Państwa roszczeń, to będzie zależało o ustań umownych. Przy czym sam kod EAN nie zapewnia pełnej ochrony przed kopiowaniem produktów. Inni sprzedawcy mogą teoretycznie używać tego samego kodu, zwłaszcza jeśli sprzedają identyczny towar. Allegro podaje, że jeśli produkt jest taki sam, inny sprzedawca może się podpiąć pod Pana katalog. Należałoby więc zadbać równocześnie o zwiększenie ochrony swoich produktów.

Allegro i nowe wymogi

Allegro zaleca dodanie producenta, jednak zrozumiałe jest, że nie zawsze jest to możliwe, zwłaszcza jeśli produkty pochodzą z Chin. W takiej sytuacji można rozważyć następujące opcje:

 

  •  Dodanie hurtowni jako producenta, jeśli hurtownia jest bezpośrednim importerem towaru. Proszę się w tej sprawie zwrócić najpierw do hurtowni i uzyskać dowód, najlepiej pismo podpisane przez zarząd, że oni są bezpośrednim importerem i zgadzają się na wskazanie ich jako producenta.
  •  Dodanie ogólnego oznaczenia: W przypadku braku dokładnych informacji o producencie można użyć ogólnego oznaczenia, np. „Producent zewnętrzny”, o ile Allegro to zaakceptuje, wszak oni mają swoją Politykę i trzeba się do niej stosować (jak i być w stanie wykazać, że nie macie danych o producencie, a hurtownia nie jest importerem bezpośrednim).
  •  Kontakt z pomocą techniczną Allegro: proszę im przedstawić swoją sytuację. Być może doradzą Państwu inne rozwiązanie.

 

Kody EAN są obowiązkowe na Allegro w większości przypadków. Istnieją jednak wyjątki dot. asortymentu składającego się z produktów artystycznych, rękodzieła lub towarów na tyle starych, że nie posiadają numeru identyfikacyjnego. Kolejny wyjątek to tzw. Allegro lokalnie.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Problem z hurtownią

Pan Marcin sprzedawał na Allegro elektronikę kupowaną od polskiej hurtowni. Gdy Allegro zaczęło wymagać kodów EAN, okazało się, że hurtownia nie mogła ich dostarczyć. Marcin nie wiedział, czy może samodzielnie nadać kody i ostatecznie musiał uzyskać zgodę hurtowni na wskazanie jej jako importera, żeby dalej legalnie handlować.

 

Samodzielne nadanie kodów

Anna prowadzi sklep internetowy z kosmetykami bez kodów EAN. Po wejściu rozporządzenia GPSR, nie mogąc uzyskać kodów od producenta ani hurtowni, zdecydowała się złożyć wniosek o nadanie własnych kodów do GS1 Polska. Wcześniej upewniła się, że jej umowa z producentem pozwala na takie działanie.

 

Dodanie producenta z Chin na Allegro

Sklep Kamila oferował produkty importowane z Chin przez polską hurtownię. Allegro nakazało wskazanie producenta, lecz hurtownia odmówiła ujawnienia szczegółów producenta. Po konsultacji z Allegro Kamil zastosował oznaczenie „Producent zewnętrzny” i przedstawił platformie pisemne potwierdzenie braku danych producenta.

Podsumowanie

Nowe wymogi Allegro dotyczące GPSR oraz kodów EAN oznaczają dodatkowe obowiązki dla sprzedawców internetowych, szczególnie tych współpracujących z hurtowniami bez pełnej dokumentacji produktów. Ważne jest, aby jasno określić, kto ma prawo do nadawania kodów EAN oraz jak wskazać producenta, zwłaszcza w przypadku importu z Chin. Kluczowa pozostaje współpraca z GS1 Polska, hurtowniami oraz Allegro w celu uniknięcia problemów prawnych i handlowych.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy prawnej w związku z nowymi wymaganiami Allegro, kodami EAN lub przepisami GPSR? Przygotujemy dla Ciebie potrzebne pisma i udzielimy fachowych porad online. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/988 z dnia 10 maja 2023 r. w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów, zmieniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1025/2012 i dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/1828 oraz uchylające dyrektywę 2001/95/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywę Rady 87/357/EWG

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady spadkowe

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu