.
Udzieliliśmy ponad 134,9 tys. porad prawnych i mamy 15 128 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Nowe gospodarstwo rolne, stare zobowiązania - jak legalnie przeprowadzić się z dzieckiem i nie narazić na sankcje KOWR?

• Data: 27-04-2025 • Autor: Monika Jakubas

Zamierzam zakupić gospodarstwo rolne (5,2 ha) w Wielkopolsce. Jestem rolnikiem, ale w województwie świętokrzyskim i wiem, że obowiązuje mnie procedura KOWR i po zakupie od razu powinnam tam zamieszkać, jeśli nie chcę mieć problemów. Ale właśnie tego od razu zrobić nie mogę, ponieważ jestem rozwiedziona i mam pod opieką córkę, dla której muszę dopiero przeprowadzić sądową zgodę na zmianę miejsca zamieszkania. Mój prawnik twierdzi, że można to rozpocząć dopiero po podpisaniu aktu notarialnego kupna nowej nieruchomości. Jak można to zrobić, by KOWR przy kontroli nie miał zastrzeżeń, a dziecko było legalnie przeniesione? Podobno załatwienie tej sprawy w sądzie potrwa około pół roku. Drugie pytanie dotyczy obecnych właścicieli gospodarstwa – oni chcieliby po sprzedaży jeszcze zostać tam około pół roku, by rozpocząć budowę domu w nowym miejscu. Po tym czasie ja mogłabym już się tam wprowadzić. Myślałam, żeby zostali jako dzierżawcy, ale znów mi objaśniono, że dzierżawić po zakupie nie można, bo może to nawet prowadzić do unieważnienia umowy. Bardzo proszę o podanie jakiegoś rozwiązania tej sytuacji.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Nowe gospodarstwo rolne, stare zobowiązania - jak legalnie przeprowadzić się z dzieckiem i nie narazić na sankcje KOWR?

Umowa przedwstępna nabycia gospodarstwa rolnego zawarta pod warunkiem

Proszę dowiedzieć się od Pani prawnika rodzinnego, czy na potrzeby sądu rodzinnego nie wystarczy umowa przedwstępna nabycia gospodarstwa rolnego zawarta pod warunkiem uzyskania przez Panią zgody sądu na zmianę miejsca pobytu dziecka. W takiej konstrukcji strona nabywająca ma prawo nie przystąpić do zawarcia umowy nabycia, może odstąpić od umowy przedwstępnej, jeśli nie spełni się warunek, Sąd powinien uznać taką umowę, zamiast umowy definitywnie przenoszącej własność, z uwagi właśnie na ten fakt, że warunek odnosi się do uzyskania jego zgody. Inaczej mówiąc, sprzedający ma roszczenie o zawarcie umowy sprzedaży nieruchomości, jeśli zgoda sądu zostanie uzyskana. Wielokrotnie zawierałam takie umowy pod warunkiem (innym niż u Pani) i jest to przyjęta forma zawierania umów przedwstępnych.

 

Przy tym wariancie – jeśli prawnik prowadzący Pani sprawy rodzinne uzna, że jest to dobre rozwiązanie – mamy dodatkowo rozwiązanie drugiego problemu, gdyż sprzedający uzyskują automatycznie te 6 miesięcy bez konieczności zawierania umowy dzierżawy.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Ryzyko kontroli KOWR

Jeśli jednak prawnik rodzinny uzna przestawione rozwiązanie za niewłaściwe, to musimy sobie poradzić z tematem 6 miesięcy bez prowadzenia przez Panią nowego gospodarstwa rolnego oraz przedłużoną obecnością tam dotychczasowych właścicieli.

 

Odnośnie nieprowadzenia osobiście przez Panią gospodarstwa rolnego – to kontrole tych nabytych gospodarstw rolnych zgodnie z art. 8a ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego są prowadzone są przez oddziały terenowe Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) na podstawie harmonogramu zatwierdzonego przez Dyrektora KOWR.

 

Istnieje spore prawdopodobieństwo, że w okresie pierwszych 6 miesięcy od nabycia nieruchomości – biorąc pod uwagę obieg dokumentów – KOWR nie zdąży przeprowadzić takiej kontroli u Pani. Wobec tego pozostaje kwestia tytułu prawnego do nieruchomości dla dotychczasowych właścicieli pozostałych w gospodarstwie. Wchodziłaby tu w grę umowa najmu domu, a po uzyskaniu zgody Dyrektora KOWR, o której mowa w dalszej części – umowa dzierżawy gospodarstwa.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Pozyskanie zgody KOWR na dzierżawę przez krótki czas z ważnego powodu

Można by też w umowie sprzedaży zastrzec, że nieruchomość ma być opuszczona w terminie do dnia X w przypadku nieuzyskania zgody Dyrektora KOWR na podpisanie umowy dzierżawy. Często w umowach sprzedaży nieruchomości zastrzega się dodatkowy termin na opuszczenie nieruchomości – już po dniu przejścia własności – tak aby opuszczający miał czas na zabranie swoich rzeczy.

 

Przechodząc do drugiego tematu, czyli umowy dzierżawy – może Pani uzyskać zgodę Dyrektora KOWR na wydzierżawienie nieruchomości. Zgodnie z art. 2b ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego:

 

1. Nabywca nieruchomości rolnej jest obowiązany prowadzić gospodarstwo rolne, w skład, którego weszła nabyta nieruchomość rolna, przez okres co najmniej 5 lat od dnia nabycia przez niego tej nieruchomości, a w przypadku osoby fizycznej prowadzić to gospodarstwo osobiście.

2. W okresie, o którym mowa w ust. 1, nabyta nieruchomość nie może być zbyta ani oddana w posiadanie innym podmiotom.

3. Dyrektor Generalny Krajowego Ośrodka, na wniosek nabywcy nieruchomości rolnej, wyraża zgodę, w drodze decyzji administracyjnej, na dokonanie czynności, o których mowa w ust. 2, przed upływem okresu 5 lat od dnia przeniesienia własności tej nieruchomości, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem nabywcy nieruchomości rolnej lub interesem publicznym.(…)

 

W Pani przypadku ważnym interesem jest niemożność natychmiastowego przeprowadzenia się z uwagi na oczekiwanie na decyzję sądu. 

Wnioski

  1. Najbardziej przejrzyste rozwiązanie opisałam na początku – umowa przedwstępna sprzedaży – ale taki wariant musi zweryfikować prawnik rodzinny (jak on ocenia zachowanie sądu w stosunku do umowy przedwstępnej, której jedyny warunek sprowadza się do uzyskania zgody tegoż sądu na zmianę miejsca pobytu dziecka).
  2. W przypadku konieczności podpisania umowy definitywnej konieczne jest poradzenie sobie z tym okresem 6 miesięcy albo ewentualnie okresem oczekiwania na uzyskanie zgody Dyrektora KOWR na umowę dzierżawy:
    • ma Pani możliwość zawarcia w umowie sprzedaży zastrzeżenia, że sprzedający ma prawo przez okres X przebywać w nieruchomości celem wyprowadzenia się,
    • może Pani zawrzeć umowę najmu na okres oczekiwania na zgodę Dyrektora KOWR.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Przeprowadzka rolnika z dzieckiem

Marta, rolniczka z województwa łódzkiego, kupiła gospodarstwo w Wielkopolsce. Wiedziała, że musi tam zamieszkać, ale jej syn uczęszczał do szkoły w dotychczasowym miejscu zamieszkania. Aby uniknąć problemów z KOWR, zawarła umowę przedwstępną pod warunkiem uzyskania zgody sądu rodzinnego na przeprowadzkę. Dzięki temu miała czas na załatwienie formalności, a KOWR nie miał podstaw do zakwestionowania jej nabycia.

 

Zamieszkanie byłych właścicieli po sprzedaży gospodarstwa

Państwo Nowakowie sprzedali swoje gospodarstwo, ale nie mieli jeszcze gotowego nowego domu. Kupujący, rolnik z Małopolski, zgodził się na zawarcie w umowie sprzedaży klauzuli umożliwiającej im pozostanie na terenie nieruchomości przez pół roku. W tym czasie korzystali z budynku mieszkalnego na podstawie umowy najmu, co pozwoliło uniknąć problemów z KOWR.

 

Wniosek o zgodę KOWR na dzierżawę

Tomasz kupił gospodarstwo w Lubelskiem, ale nie mógł od razu się tam przeprowadzić z powodu trwających spraw rodzinnych. Złożył wniosek do Dyrektora KOWR o zgodę na krótkoterminową dzierżawę dotychczasowym właścicielom. Po kilku miesiącach zgoda została wydana, a on uniknął ryzyka kontroli i sankcji za nieprowadzenie gospodarstwa.

Podsumowanie

Zakup gospodarstwa rolnego wiąże się z wieloma formalnościami, zwłaszcza gdy nowy właściciel nie może od razu tam zamieszkać. Kluczowe jest znalezienie rozwiązania zgodnego z przepisami KOWR, np. poprzez umowę przedwstępną, wynajem budynku lub uzyskanie zgody na dzierżawę. Odpowiednie przygotowanie i konsultacja z prawnikiem pozwolą uniknąć problemów i przeprowadzić cały proces legalnie oraz bez zbędnych komplikacji.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz indywidualnej porady prawnej lub profesjonalnego pisma dotyczącego przeprowadzki, KOWR czy umowy zakupu gospodarstwa? Skorzystaj z naszych usług online – pomożemy znaleźć najlepsze rozwiązanie i przygotujemy niezbędne dokumenty. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

Ustawa z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego - Dz.U. 2003 nr 64 poz. 592

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Monika Jakubas




.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady spadkowe

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu