Nowa praca w okresie wypowiedzenia• Autor: Marta Handzlik-Rosuł |
Mam umowę o pracę na czas nieokreślony z 3-miesięczym okresem wypowiedzenia. Złożyłam wypowiedzenie ze skutkiem na dzień 31 marca. Do 25 stycznia wykorzystuję urlop zaległy, a potem wykorzystam kilka dni z urlopu za ten rok. Od 6 lutego mam zostać zwolniona ze świadczenia pracy przy zachowaniu prawa do wynagrodzenia (tak zostałam poinformowana telefonicznie przez kadry, czekam na przysłanie pisma potwierdzającego). Czy 17 stycznia mogę podpisać umowę o pracę z innym pracodawcą z datą rozpoczęcia nowej pracy 6 lutego? Czy mogę anulować podpisaną umowę o pracę przed datą rozpoczęcia pracy? Czy prawie były pracodawca może mieć co do tego jakieś zastrzeżenia (np. zwolnić dyscyplinarnie, jakby się dowiedział)? Czy jakbym zaszła w ciąże w okresie wypowiedzenia u prawie byłego pracodawcy, to czy mogę wnioskować o przywrócenie na obecne stanowisko? Czy na świadectwie pracy będzie informacja, że w ubiegłym roku przebywałam kilka miesięcy na zwolnieniu lekarskim? |
Fot. Fotolia |
Co oznacza zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy?Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy oznacza, że choć pracownik pozostaje nadal związany z pracodawcę, nie wykonuje umówionej pracy, ale otrzymuje za nią mimo wszystko wynagrodzenie. Wynika to wprost z art. 362 ustawy Kodeks pracy, zgodnie z którym w związku z wypowiedzeniem umowy o pracę pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia. W okresie tego zwolnienia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.
Pracodawca, zwalniając Panią z obowiązku świadczenia pracy, może jednak owo zwolnienie wycofać, i wówczas musi się Pani stawić do pracy. Pozostawanie w jednym stosunku pracy nie stoi na przeszkodzie nawiązaniu kolejnego stosunku pracy. Zwłaszcza w sytuacji, gdy Pani jest Pani zwolniona z obowiązku świadczenia pracy. Wypowiedzenie umowy o pracę jeszcze zanim rozpoczął się okres zatrudnienia.Jeśli chodzi o zakończenie umowy o pracę przed rozpoczęciem wykonywania pracy (ale po podpisaniu umowy), to Sąd Najwyższy stoi na stanowisku, że nie ma zakazu wypowiedzenia umowy o pracę jeszcze zanim rozpoczął się okres zatrudnienia. Umowę taką można rozwiązać za wypowiedzeniem. O ile pracownik w takich okolicznościach nie zaczął jeszcze wykonywać pracy, o tyle ma „zerowy” staż pracy. Będzie go zatem obowiązywał minimalny okres wypowiedzenia (dwutygodniowy).
Zgodnie z art. 177 ustawy Kodeks pracy „pracownica w ciąży objęta jest szczególną ochroną zatrudnienia. Ochrona ta ma charakter bezwzględny, dotyczy bowiem nie tylko wypowiedzenia pracownicy umowy o pracę w okresie ciąży, ale także jej rozwiązania w trybie natychmiastowym”. Przepisy wprowadzające szczególną ochronę zatrudnienia pracownicy w ciąży obowiązują w sytuacji, gdy to pracodawca zamierza rozwiązać stosunek pracy występując z wypowiedzeniem. Wypowiedzenie lub rozwiązanie stosunku pracy przez pracownicę w ciążyPracownica w ciąży może swobodnie wypowiedzieć albo rozwiązać stosunek pracy, co prowadzi do takiego skutku, że złożone przez nią wypowiedzenie nie staje się bezskuteczne z uwagi na stan ciąży. Nie oznacza to jednak, że pracownica w takim stanie nie może wycofać się z decyzji o rozwiązaniu umowy. W celu „anulowania” wypowiedzenia pracownica powinna złożyć oświadczenie o uchyleniu się od skutków oświadczenia woli – na przykład z uwagi na złożenie go pod wpływem błędu. Na błąd może się powołać pracownica, która w chwili składania wypowiedzenia była w ciąży, ale o tym nie wiedziała. Jeśli zaszła w ciążę później – nie może się powołać na błąd w chwili składania wypowiedzenia.
Zgodnie z § 2 pkt 13 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy. (Dz. U., poz. 2292) „w świadectwie pracy umieszcza się informację o liczbie dni, za które pracownik otrzymał wynagrodzenie, zgodnie z art. 92 Kodeksu pracy, w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy”.
Odpowiadając więc wprost na Pani pytania:
Tak, może Pani podpisać umowę z innym pracodawcą i rozpocząć pracę.
Nie może Pani anulować podpisanej umowy, ale może ją Pani wypowiedzieć za 2-tygodniowym okresem wypowiedzenia.
Pracodawca, u którego już jest Pani zatrudniona, nie musi być o tym powiadamiany, a nawet jeśli się dowie, nie może z tego powodu wyciągać wobec Pani negatywnych konsekwencji
Świadectwo pracy zwiera jedynie określenie okresów niezdolności do pracy za dany rok, a nie za poprzednie.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Marta Handzlik-Rosuł Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy. |
|