.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Niezgodność danych zły rok produkcji pojazdu

Rok temu kupiłem pojazd do mojej firmy. Niedawno wykonałem przegląd i okazało się, że podano zły rok produkcji na fakturze (z takim rokiem go zarejestrowałem). Sprawę z wydziałem komunikacji już wyjaśniłem, pozostają jednak roszczenia do sprzedawcy, który nie chce dokonać korekty faktury i zwrotu części ceny. Co mam robić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Niezgodność danych zły rok produkcji pojazdu

Odpowiedzialność sprzedającego względem kupującego za wady fizyczne rzeczy sprzedanej

 

W analizowanym stanie faktycznym istotny jest art. 556 i następne ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodek cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm., w skrócie K.c.). Przepisy te łącznie określają odpowiedzialność sprzedającego względem kupującego za wady fizyczne rzeczy sprzedanej, przy czym wadą fizyczną rzeczy sprzedanej jest wada (vide – art. 556 § 1 K.c.):

 

  • zmniejszająca wartość lub użyteczność tej rzeczy ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub z przeznaczenia rzeczy,
  • jeżeli rzecz nie ma właściwości, o których istnieniu zapewnił kupującego,
  • jeżeli rzecz została kupującemu wydana w stanie niezupełnym.

 

W mojej ocenie wada polegająca na innym (niż w rzeczywistości) roku produkcji samochodu jest wadą fizyczną rzeczy sprzedanej. Nie operuję jednak w tym zakresie wiedzą specjalistyczną. Radzę zatem skonsultować tę okoliczność z osobą, która takimi informacjami dysponuje (np. rzeczoznawca samochodowy).

Kiedy sprzedawca jest zwolniony od odpowiedzialności z tytułu rękojmi?

W analizowanych okolicznościach ważny jest art. 557 § 1 K.c., zgodnie z którym „sprzedawca jest zwolniony od odpowiedzialności z tytułu rękojmi, jeżeli kupujący wiedział o wadzie w chwili zawarcia umowy”.

 

Roszczenia z tytułu rękojmi – zgodnie z treścią art. 558 K.c. – mogą być inaczej określone w umowie między stronami, chyba że sprzedawca podstępnie wadę zataił przed kupującym.

 

Roszczenia z tytułu rękojmi za wady fizyczne przedmiotu sprzedaży, to (vide – art. 556 § 1 K.c.):

 

  • żądanie obniżenia ceny,
  • wymiana rzeczy wadliwej na rzecz wolną od wad,
  • usunięcie wady,
  • odstąpienie od umowy.

Kiedy następuje utrata uprawnień z tytułu rękojmi?

Reklamacje (roszczenia z tytułu rękojmi za wady fizyczne rzeczy sprzedanej) można zgłaszać w ściśle określonym terminie.

 

Przy sprzedaży między osobami prowadzącymi działalność gospodarczą utrata uprawnień z tytułu rękojmi następuje, jeżeli kupujący nie zbadał rzeczy w czasie i w sposób przyjęty przy rzeczach tego rodzaju i nie zawiadomił niezwłocznie sprzedawcy o dostrzeżonej wadzie, a w wypadku gdy wada wyszła na jaw dopiero później – jeżeli nie zawiadomił sprzedawcy niezwłocznie po jej wykryciu (z wyjątkiem podstępnego zatajenia wady).

 

Utrata uprawnień z tytułu rękojmi za wady fizyczne rzeczy nie następuje mimo niezachowania terminów do zbadania rzeczy przez kupującego i do zawiadomienia sprzedawcy o wadach, jeżeli sprzedawca wadę podstępnie zataił albo zapewnił kupującego, że wady nie istnieją.

Kiedy mija możliwość wystąpienia z roszczeniem reklamacyjnym z tytułu wady fizycznej rzeczy sprzedanej?

Termin graniczny możliwości wystąpienia z roszczeniem reklamacyjnym z tytułu wady fizycznej rzeczy sprzedanej mija po roku od dnia, kiedy rzecz została kupującemu wydana, chyba że sprzedawca wadę podstępnie zataił.

 

W mojej ocenie mamy do czynienia z wadą fizyczną rzeczy sprzedanej, przy czym Pańskie roszczenia z art. 560 § 1 lub § 2 są problematyczne. W stosunkach między przedsiębiorcami wskazuje się na podwyższony miernik należytej staranności. Z tego wynika fakt, że już w momencie wydania pojazdu był Pan zobowiązany do zauważenia tak oczywistej wady jak pomylenie roku produkcji pojazdu. Już zatem z tego powodu istnieje niebezpieczeństwo oddalenia Pańskich roszczeń przez sąd.

 

W dalszej perspektywie sugeruję:

 

  1. sporządzenie wezwania do dobrowolnego spełnienia świadczenia (żądanie obniżenia ceny stosownie do rocznika);
  2. po bezskutecznym upływie wyżej określonego terminu sugeruję pozew o obniżenie ceny.

 

 

 

 

* Stan prawny z dnia 22.07.2011 r.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Arkadiusz Dudkiewicz

Arkadiusz Dudkiewicz – doradca podatkowy, agent celny, prawnik. Absolwent prawa Wydziału Prawa i Administracji UMK w Toruniu, wykładowca i prawnik, od 2000 r. agent celny, a od października 2007 r. wykwalifikowany doradca podatkowy (nr 10791). Specjalista w zakresie prawa podatkowego, gospodarczego, cywilnego, administracyjnego, ubezpieczeń społecznych oraz prawa celnego. Wieloletni współpracownik firm doradztwa podatkowego – posiada stałych klientów, którzy powierzyli mu obsługę podatkową oraz reprezentację w sprawach podatkowych. Uznany wykładowca problematyki celnej i podatkowej (VAT i akcyza), autor licznych publikacji. Biegły sądowy z zakresu podatków. Od maja 2014 roku także rzeczoznawca majątkowy.

 

Arkadiusz Dudkiewicz jest także autorem i współautorem szeregu publikacji naukowych, wśród których wymienić należy:

  1. Inwigilacja w prawie podatkowym. Zakres i definicja pojęcia, [w:] P. Chrzczonowicz, V. Kwiatkowska-Darul, K. Skowroński, Inwigilacja w państwie prawa, Toruń 2003.
  2. Nowelizacja k.r.o. i k.p.c. a instytucja odpowiedzialności małżonka dłużnika podatkowego za zobowiązania współmałżonka, Forum Doradców Podatkowych nr 03/2005.
  3. Przejęcie długu publicznoprawnego, Forum Doradców Podatkowych nr 07-08/2005.
  4. Instytucja sprzeciwu małżonka, Forum Doradców Podatkowych, cz. 1 – 10/2005 oraz cz. 2 – 11/2005.
  5. Spółka partnerska w organizacji. Aspekt podatkowy, cz. 1, Forum Doradców Podatkowych nr 12/2005 (współautorstwo z Panem Piotrem Piątakiem), cz. 2 (Forum Doradców Podatkowych nr 01/2006), cz. 3 (Forum Doradców Podatkowych nr 02/2006).
  6. Zakaz reklamy w zawodach zaufania publicznego (Monitor Prawniczy nr 04/2006), A. Dudkiewicz, P. Piątak.
  7. Podstawy prawne wniosku o stwierdzenie nadpłaty i zwrot podatku akcyzowego (Forum Doradców Podatkowych nr 03/2006 – cz. 1 i nr 04/2006 – cz. 2).
  8. Ponaglenie jako środek zaskarżenia bezczynności organu podatkowego (Forum Doradców Podatkowych nr 05/2006).
  9. Skarga na bezczynność organu podatkowego (Forum Doradców Podatkowych nr 06/2006).
  10. Tryby odwoławcze od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (cz. 1 – Forum Doradców Podatkowych nr 07-08/2006, cz. 2 – nr 09/2006, cz. 3 – nr 10/2006 oraz cz. 4 – nr 11/2006).

 


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu