Niezgłoszona działalność gospodarcza• Autor: Elżbieta Jędruczyk |
Mam kontrolę skarbową za 2008 r. w związku z niezarejestrowaniem działalności gospodarczej. Sprzedawałam produkty jako pośrednik, ale nie wykazałam zysku, a jedynie stratę. Co mi grozi? Czy powinnam wynająć prawnika? |
|
Niezarejestrowanie działalności gospodarczejW Pani sytuacji zdecydowanie radziłabym wynająć osobę, która będzie Panią reprezentowała w postępowaniu (bądź też podpowie najkorzystniejszy sposób postępowania).
Niezarejestrowanie działalności gospodarczej wypełnia przesłanki co najmniej kilku wykroczeń lub czynów niedozwolonych, przede wszystkim, zgodnie z art. 601 § 1 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (Dz. U. z 1971 r. Nr 12, poz. 11 z późn. zm.) „kto wykonuje działalność gospodarczą bez wymaganego zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej, wpisu do rejestru działalności regulowanej lub bez wymaganej koncesji albo zezwolenia, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny”. Nieujawnienie dochodówZgodnie natomiast z art. 54 ustawy z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy (Dz. U. z 1999 r. Nr 83, poz. 930 z późn. zm.):
§ 1. „Podatnik, który uchylając się od opodatkowania, nie ujawnia właściwemu organowi przedmiotu lub podstawy opodatkowania lub nie składa deklaracji, przez co naraża podatek na uszczuplenie, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie.
§ 2. Jeżeli kwota podatku narażonego na uszczuplenie jest małej wartości, sprawca czynu zabronionego określonego w § 1 podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych.
§ 3. Jeżeli kwota podatku narażonego na uszczuplenie nie przekracza ustawowego progu, sprawca czynu zabronionego określonego w § 1 podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe”.
Zgodnie z art. 60 Kodeksu karnego skarbowego:
§ 1 „Kto wbrew obowiązkowi nie prowadzi księgi, podlega karze grzywny do 240 stawek dziennych.
§ 2. Kto wbrew obowiązkowi nie przechowuje księgi w miejscu wykonywania działalności lub w miejscu wskazanym przez podatnika jako jego siedziba, przedstawicielstwo lub oddział, a jeżeli prowadzenie księgi zostało zlecone biuru rachunkowemu lub innemu uprawnionemu podmiotowi — w miejscu określonym w umowie z biurem rachunkowym lub w miejscu wskazanym przez kierownika jednostki, podlega karze grzywny do 240 stawek dziennych. (…)
§ 4. W wypadku mniejszej wagi, sprawca czynu zabronionego określonego w § 1-3 podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe”.
Zgodnie z art. 80 Kodeksu karnego skarbowego:
§ 1 „Kto wbrew obowiązkowi nie składa w terminie właściwemu organowi wymaganej informacji podatkowej, podlega karze grzywny do 120 stawek dziennych. (…)
§ 3. Jeżeli informację określoną w § 1 lub 2 złożono nieprawdziwą, sprawca podlega karze grzywny do 240 stawek dziennych.
§ 4. W wypadku mniejszej wagi, sprawca czynu zabronionego określonego w § 1-3 podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe”. Niedopełnienie obowiązku wobec ZUS i urzędu skarbowegoDodatkowo w sprawie znajdą zastosowanie przepisy karne z ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 1998 r. Nr 137, poz. 887 z późn. zm.) Zgodnie z art. 98 pkt 1 „kto, jako płatnik składek albo osoba obowiązana do działania w imieniu płatnika:
Ponieważ wartość ewentualnego uszczuplenia będzie miała decydujące znaczenie dla ustalenia zakresu Pani ewentualnej odpowiedzialności (a przede wszystkim to, czy odpowiadała będzie Pani za przestępstwo, czy wykroczenie) – w Pani interesie jest ustalenie ewentualnej zaległości podatkowej w kwocie jak najniższej – czyli uwzględnienie wszelkich możliwych kosztów i ulg, jakie przysługiwały Pani za 2008 rok. Konsekwencje niezarejestrowania działalności gospodarczejByć może na początek dobrym rozwiązaniem będzie znalezienie księgowego lub biura rachunkowego (ewentualnie doradcy podatkowego), którzy pomogliby w kontaktach z urzędem, założyli Pani księgę oraz sporządzili zaległe deklaracje ZUS i wyliczyli w sposób dla Pani korzystny wysokość zobowiązania podatkowego i zaległości w ZUS. Wyliczone ewentualne zaległości (nawet jeżeli okaże się , że sprzedawała Pani ze stratą, z pewnością będą zaległe składki ZUS) należy jak najszybciej uregulować wraz z odsetkami.
Nie wiem, na jakim konkretnie etapie jest sprawa w tej chwili (czy otrzymała Pani dopiero zawiadomienie o zamiarze wszczęcia kontroli, czy też trwa już postępowanie podatkowe) – może się jednak okazać, że doradca podatkowy lub biuro rachunkowe będzie w stanie pomóc na tyle, że dodatkowa pomoc prawnika nie będzie już potrzebna.
Jeżeli jednak okazałoby się, że w wyniku kontroli zostanie wszczęte postępowanie karne skarbowe, a zaproponowane Pani kary będą wysokie (w dużej mierze zależy to od podejścia urzędu) – zatrudnienie pełnomocnika może okazać się niezbędne.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Elżbieta Jędruczyk Doradca podatkowy (nr 10073), obecnie doktorantka na Wydziale Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego. Ma ponad 10-letnie doświadczenie w księgowości, uprawnienia do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych (certyfikat Ministerstwa Finansów nr 4683/2003) i prowadzi własne biuro rachunkowe. Doradza w sprawach z zakresu opodatkowania międzynarodowego, zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej oraz weryfikacji prowadzonej księgowości. Porad prawnych udziela także w języku angielskim. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale