.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Niespłacanie kredytu przez dorosłego syna

• Autor: Łukasz Poczyński

Syn ma 21 lat, jest zameldowany w moim mieszkaniu. Nie spłaca zaciągniętych kredytów. Czy będę musiał pokryć jego długi? Jak mogę tego uniknąć?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Niespłacanie kredytu przez dorosłego syna

Czy rodzice odpowiadają za długi zaciągnięte przez ich pełnoletnie dzieci?

Co do zasady rodzice nie odpowiadają za długi zaciągnięte przez ich pełnoletnie dzieci.

 

Pana syn jest osobą pełnoletnią, ma więc pełną zdolność do czynności prawnych. Może zatem sam zaciągać zobowiązania, np. brać kredyty, zawierać umowy z operatorem sieci komórkowej. Za zaciągnięte zobowiązania odpowiada swoim majątkiem.

 

W opisywanej przez Pana sytuacji należy jednak szczegółowo rozważyć problem windykacji i egzekucji długów Pana syna. Do windykacji i egzekucji długów może dojść np. gdy syn przestałby spłacać raty kredytów.

Czy komornik może przyjść do mieszkania rodziców dłużnika?

Zakładając, że Pana syn zamieszkuje u Państwa w domu, istnieje możliwość, że w razie niewyegzekwowania długów w inny sposób mogą być Państwo narażeni na wizytę przedstawiciela firmy windykacyjnej lub komornika. Wymeldowanie syna nie rozwiąże problemu, ponieważ jego wierzyciele będą się zgłaszać pod adres jego zamieszkania, który podał, zawierając z nimi umowę. Dopiero gdyby nie mieszał pod tym adresem, a Państwo podaliby jego nowe miejsce zamieszkania, ewentualna egzekucja lub windykacja długów byłaby prowadzona pod jego nowym adresem.

Egzekucja długów przez komornika i przez firmy windykacyjne

Warto jednak podkreślić, że przepisy obowiązującego prawa rozróżniają sytuację egzekucji długów przez komornika i przez firmy windykacyjne. Komornik jest przedstawicielem systemu sądowego, urzędnikiem państwowym, którego zadaniem jest ściągnięcie długu; ma również szerokie uprawnienia wynikające z przepisów prawa do egzekwowania długów. Natomiast firmy windykacyjne to zakłady prywatne, które mają bardzo ograniczone możliwości działania. Należy wiedzieć, że zgodnie z obowiązującymi przepisami przedstawiciele firm windykacyjnych nie mają żadnego prawa do wejścia do mieszkania dłużnika bez jego zgody.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Odpowiedzialność za długi spadkodawcy

Odpowiedzialność za długi syna wchodzi w rachubę w razie jego śmierci.

 

Spadkobierca co do zasady odpowiada bowiem za długi spadkodawcy. Może się jednak bronić częściowo przed tą odpowiedzialnością, składając w sądzie albo u notariusza oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Wtedy odpowiada tylko do wartości spadku. Nie obciążają go już długi przewyższające jego wartość.

 

Oświadczenie takie spadkobierca musi złożyć koniecznie w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o tytule swego powołania, tj. od śmierci spadkodawcy albo od ogłoszenia testamentu.

 

Może też w tym terminie spadek odrzucić, ale wtedy scheda z długami przechodzi na innego spadkobiercę czy spadkobierców.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Łukasz Poczyński

Absolwent prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Obecnie aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Toruniu. Aktualnie pracuje w dziale prawnym w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Ponadto posiada doświadczenie zdobyte w związku z pracą w dwóch kancelariach radcowskich. Interesuje się głównie prawem gospodarczym i handlowym oraz prawem upadłościowym i naprawczym.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu