Niesłuszne oskarżenie o mobbing, czy mogę żądać zadośćuczynienia?

• Data: 13-10-2024 • Autor: Karolina Grygorcewicz

Jestem kierownikiem zmiany w kasynie. Jedna z barmanek oskarżyła mnie o mobbing. Zarzuty były od początku absurdalne, a samo oskarżenie mnie zaskoczyło. Została powołana komisja, która uznała, że nie dopuściłem się mobbingu. Barmanka rzucała niejasne oskarżenia nawet w trakcie trwania komisji, manipulowała pozostałymi pracownikami, wzywana na komisję mówiła, że jest w takim stanie, że nie może nic powiedzieć, płakała. Po zakończeniu pracy komisji długo przebywała na zwolnieniu lekarskim, jednak teraz wróciła do pracy i zachowuje się, jakby nic się nie wydarzyło. Czuję się pokrzywdzony przez te oskarżenia, kosztowało mnie to wiele nerwów, myślę, że może to rzutować na moją karierę – zresztą już teraz moje relacje z częścią pracowników znacznie się pogorszyły. Co mogę zrobić w tej sytuacji?

Niesłuszne oskarżenie o mobbing, czy mogę żądać zadośćuczynienia?

Fałszywe oskarżenie o mobbing a naruszenie dóbr osobistych

Sytuacje opisane przez Pana w stanie faktycznym, uwzględniając brak słuszności podnoszonych oskarżeń, mogą doprowadzić do rozstroju zdrowia u osoby oskarżanej, naruszenia jej godności, dobrego imienia, zniszczenia reputacji w miejscu pracy, czyli do naruszenia dóbr osobistych. Osoba, która doświadczyła bezzasadnych oskarżeń o mobbing, może skorzystać z ochrony dóbr osobistych, jaką daje Kodeks cywilny (w skrócie K.c.).

Zgodnie z art. 23 K.c.: „Dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach”.

Zgodnie z art. 24 § 1 K.c.: „Ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Na zasadach przewidzianych w kodeksie może on również żądać zadośćuczynienia pieniężnego albo zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny”.

W tym celu należałoby przesłać drugiej stronie stosowne wezwanie do np. publicznych przeprosin lub/i zapłaty określonej kwoty na cel społeczny lub zadośćuczynienia na Pana rzecz. Po bezskutecznym upływie terminu należałoby sprawę skierować na drogę sądową.

Przestępstwo zniesławienia

Należy także zwrócić uwagę, że bezzasadne oskarżenia o mobbing mogą w okolicznościach konkretnej sprawy spełniać znamiona przestępstwa zniesławienia, o którym stanowi art. 212 Kodeksu karnego (K.k.). I tak zgodnie z art. 212 § 1 K.k.: „Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności”.

Tu z kolei należałoby złożyć ustne lub pisemne zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa zniesławienia we właściwym dla miejsca pracy komisariacie/komendzie policji lub prokuraturze. Do obu spraw należy także przygotować się pod kątem dowodowym i pomyśleć o możliwości zgłoszenia np. świadków, którzy potwierdzą stan faktyczny.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Fałszywe oskarżenie w pracy

Anna pracuje w dużej korporacji jako koordynatorka projektu. Jej koleżanka z zespołu oskarżyła ją o mobbing – twierdziła, że Anna ją nękała i wyśmiewała. Oskarżenia te były całkowicie nieuzasadnione, dlatego Anna postanowiła się bronić. Zgłosiła sprawę do działu HR, przedstawiając dowody w postaci e-maili, a także wskazała świadków, którzy potwierdzili jej wersję wydarzeń. Ostatecznie, po przeprowadzeniu śledztwa, zarzuty zostały odrzucone. W wyniku tej sytuacji Anna doświadczyła dużego stresu, co wpłynęło negatywnie na jej zdrowie psychiczne. Dlatego też postanowiła wezwać koleżankę do publicznych przeprosin oraz zażądała zadośćuczynienia.

Oskarżenie w środowisku akademickim

Marek, doktorant na uniwersytecie, został oskarżony przez swojego promotora o mobbing. Promotor zarzucał mu, że w trakcie dyskusji z innymi studentami wyśmiewał jego badania i podejście do pracy. Marek postanowił w tej sytuacji podjąć odpowiednie działania prawne. Zgromadził dowody w postaci zeznań świadków oraz nagrań z wykładów, które potwierdzały jego zaangażowanie i szacunek wobec promotora. Po wezwaniu do przeprosin, które nie zostało spełnione, Marek skierował sprawę do sądu, aby uzyskać zadośćuczynienie za naruszenie jego reputacji.

Oskarżenie w małej firmie

Kasia, pracownica małej firmy, została oskarżona przez swojego przełożonego o mobbing. Przełożony zarzucał jej, że nie potrafi współpracować z zespołem, i próbował zdyskredytować jej pracę. Kasia postanowiła bronić się przed tymi fałszywymi oskarżeniami i złożyła skargę do zarządu firmy. Znalazła również świadków, którzy potwierdzili, że jej zachowanie w pracy było wzorowe. Po złożeniu formalnej skargi oskarżenia zostały uznane za bezpodstawne, a Kasia otrzymała odszkodowanie za naruszenie jej dóbr osobistych oraz złe traktowanie w pracy.

Podsumowanie

Artykuł omawia problem fałszywych oskarżeń o mobbing oraz ich wpływ na dobra osobiste osób oskarżanych. Wskazuje, że takie oskarżenia mogą prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak pogorszenie zdrowia psychicznego, naruszenie godności oraz zniszczenie reputacji w miejscu pracy. Zgodnie z Kodeksem cywilnym osoby, których dobra osobiste zostały naruszone, mają prawo domagać się zaniechania szkodliwych działań, przeprosin, a także zadośćuczynienia pieniężnego. Ponadto fałszywe oskarżenia mogą spełniać znamiona przestępstwa zniesławienia, co umożliwia złożenie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa. Artykuł podkreśla znaczenie odpowiednich działań prawnych i dowodowych w obronie przed bezzasadnymi zarzutami.

Oferta porad prawnych

Zostałeś fałszywie oskarżony o mobbing? Skonsultuj się z prawnikiem, aby uzyskać profesjonalne wsparcie. Nasi specjaliści dokładnie przeanalizują Twoją sytuację i wskażą możliwe ścieżki postępowania. Nie czekaj – już dzisiaj skontaktuj się z nami poprzez formularz umieszczony pod tekstem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

2. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553