Nieruchomość za granicą a podział majątku• Autor: Radca prawny Tomasz Krupiński |
Zawarliśmy związek małżeński w Polsce. Od 4 miesięcy mieszkamy oddzielnie i jesteśmy na drodze do rozwodu. Pozew jeszcze nie jest złożony w sądzie. Posiadamy wspólną nieruchomość za granicą, mieszkanie w Hiszpanii. Hiszpańskie prawo przewiduje, że w przypadku obcokrajowców w sprawach podziału majątku używane jest prawo kraju, w którym zostało zawarte małżeństwo. Moja żona od 4 miesięcy zamieszkuje w naszym mieszkaniu w Hiszpanii. Ja jestem w Polsce. Czy fakt samodzielnego zamieszkiwania w nieruchomości przez jednego z małżonków podczas rozwodu ma jakiś wpływ na sposób podziału tej nieruchomości przy rozwodzie oraz decydowaniu, kto ma prawo pierwokupu od drugiego małżonka? |
Fot. Fotolia |
Który sąd decyduje o podziale zagranicznej nieruchomości?Do lipca 2009 roku sytuacja była jasna – sądy polskie nie mogły orzekać o podziale nieruchomości położonych poza terytorium kraju (brak jurysdykcji krajowej). Skutkowało to odrzuceniem pozwu (wniosku).
W odniesieniu do jurysdykcji w sprawach o podział majątku wspólnego po ustaniu małżeńskiej wspólności majątkowej wymaga uwzględnienia to, że zachodzi dopuszczalność zawierania umów o poddaniu spraw jurysdykcji sądów polskich, poddania spraw takiej jurysdykcji przez wdanie się w spór, jak również dopuszczalność zawierania umów o poddaniu spraw jurysdykcji sądów państwa obcego i wyłączeniu w tym zakresie jurysdykcji sądów polskich.
W odniesieniu do spraw o podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej rozgraniczenia wymaga, iż w wypadku, gdy w skład majątku wspólnego wchodzi prawo rzeczowe na nieruchomości lub posiadanie nieruchomości położonej w Polsce, jurysdykcja krajowa w zakresie podziału tej nieruchomości będzie wyłączna.
Jeśli podziałowi ma ulec nieruchomość położona za granicą, sądy polskie nie będą miały jurysdykcji do dokonania jej podziału. Pomimo braku przepisu zawartego w obowiązującym do 30 czerwca 2009 r. art. 1102 § 2 należy skłonić się do wniosku, że sądom polskim nadal nie przysługuje jurysdykcja w zakresie rozstrzygania o prawach rzeczowych na nieruchomości i o posiadaniu nieruchomości położonej za granicą. W tym zakresie jurysdykcja sądów polskich jest wyłączona na rzecz jurysdykcji organów państw obcych. Jurysdykcja organów państwa obcego, na którego terytorium położona jest nieruchomość, jest jurysdykcją wyłączną.
W odniesieniu do jurysdykcji w sprawach o podział majątku wspólnego nieobejmującego praw rzeczowych na nieruchomości i posiadania nieruchomości należy stosować art. 11062 Kodeksu. Przepis ten będzie więc mógł mieć zastosowanie, np. wtedy gdy w skład majątku wspólnego wchodzą prawa obligacyjne, jak najem lub dzierżawa nieruchomości.
W mojej ocenie sąd polski nie będzie mógł orzekać w przedmiocie podziału majątku wspólnego. Potwierdza to także stanowisko części doktryny:
„Mimo uchylenia 1102 § 2 kpc, w wypadku gdy podziałowi ma ulec nieruchomość położona za granicą, sądy polskie nie będą miały jurysdykcji do dokonania jej podziału. Pomimo braku przepisu zawartego w dotychczasowym art. 1102 § 2, należy skłonić się do wniosku, że sądom polskim nadal nie przysługuje jurysdykcja w zakresie rozstrzygania o prawach rzeczowych na nieruchomości i o posiadaniu nieruchomości położonej za granicą. W tym zakresie jurysdykcja sądów polskich jest wyłączona na rzecz jurysdykcji organów państw obcych. Jurysdykcja organów państwa obcego, na którego terytorium położona jest nieruchomość, jest jurysdykcją wyłączną”. Przyznanie nieruchomości zamieszkującemu z obowiązkiem spłatySam fakt zamieszkiwania ma znaczenie, ale nie jest decydującym czynnikiem o przyznaniu nieruchomości żonie. Orzecznictwo nie jest jednolite – nie ma żadnego przepisu, który by wiązał fakt zamieszkiwania we wspólnej nieruchomości z przyznaniem temu właśnie właścicielowi tejże nieruchomości.
To, komu sąd przyzna wspólną nieruchomość małżonków, zależy od wielu czynników, tj. możliwości finansowych spłaty, dotychczasowego korzystania z nieruchomości, ale głównie od uznania sądu. To sąd uzna, komu przyznać nieruchomość, ale proszę nie przypisywać decydującej ani nawet znaczącej roli faktowi zamieszkiwania we wspólnej nieruchomości małżeńskiej.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Radca prawny Tomasz Krupiński Radca prawny, absolwent wydziału prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (studia ukończył z wynikiem bardzo dobrym) oraz podyplomowych studiów z zakresu zarządzania projektami europejskimi. Radca prawny z siedmioletnim doświadczeniem zawodowym w obsłudze prawnej jednostek organizacyjnych oraz osób fizycznych. Specjalista z zakresu prawa rodzinnego oraz szeroko rozumianego prawa nieruchomości. Uczestnik programów ministerialnych dotyczących problematyki prawnorodzinnej. Od kilku lat doradza prawnie zarządom wspólnot mieszkaniowych oraz zarządcom nieruchomości. Posiada również uprawnienia zarządcy nieruchomości. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale