Nieruchomość córki a długi matki, jakie są konsekwencje udzielenia pełnomocnictwa notarialnego?

• Data: 22-09-2024 • Autor: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Moja córka mieszka za granicą, ostatnio kupiła w Polsce mieszkanie (stan deweloperski). Nie może często przyjeżdżać do kraju, dlatego chciałaby zlecić notariuszowi upoważnienie mnie do podpisania w jej imieniu umowy notarialnej, czyli umowy przeniesienia własności. Wspomniała również, że być może w upoważnieniu zawarte będą odnośniki dotyczące upoważnienia mnie do realizowania czynności związanych z prowadzeniem mieszkania pod jej nieobecność. Nie byłoby problemu, gdyby nie fakt, że jestem dłużnikiem podlegającym egzekucji komorniczej i to jeszcze przez długi czas. Co ważne, córka nic o tym nie wie. Czy z powodu mojego zadłużenia i egzekucji własność córki będzie w jakikolwiek sposób zagrożona?

Nieruchomość córki a długi matki, jakie są konsekwencje udzielenia pełnomocnictwa notarialnego?

Udzielenie pełnomocnictwa i jego zakres

Córka chce upoważnić Panią do podpisania w jej imieniu umowy oraz do podejmowania czynności dotyczących tej nieruchomości.

Udzielenie pełnomocnictwa oznacza, że będzie Pani podejmować wszystkie decyzje w imieniu córki i na jej rzecz. Fakt udzielenia pełnomocnictwa nie powoduje, że własność nieruchomości córki w jakikolwiek sposób przejdzie na Panią. Zgodnie z art. 98 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2023 r., poz. 1610): „Pełnomocnictwo ogólne obejmuje umocowanie do czynności zwykłego zarządu. Do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu potrzebne jest pełnomocnictwo określające ich rodzaj, chyba że ustawa wymaga pełnomocnictwa do poszczególnej czynności.”.

Udzielenie pełnomocnictwa w każdym przypadku wymaga określenia przez mocodawcę objętego nim zakresu umocowania. Zakres umocowania zależy więc przede wszystkim od woli mocodawcy. Wyżej omawiany przepis wprowadza cztery rodzaje pełnomocnictw i odpowiadające im zakresy umocowania:

1) pełnomocnictwo ogólne do czynności zwykłego zarządu;

2) pełnomocnictwo do czynności prawnych określonego rodzaju (pełnomocnictwo rodzajowe);

3) pełnomocnictwo do poszczególnej czynności prawnej (pełnomocnictwo szczególne);

4) prokurę jako pełnomocnictwo szczególne uregulowane – to dotyczy przedsiębiorcy.

Zatem w pełnomocnictwie powinna córka dokładnie określić, do czego jest Pani upoważniona w jej imieniu.

Tytuł egzekucyjny, wierzyciel, majątek dłużnika

Własność córki nie jest zagrożona, ponieważ aktualnie nie odpowiada ona za Pani zadłużenia. Wierzyciel nie może zająć jej majątku z uwagi na to, że prowadzi egzekucję na podstawie wyroku sądu (nakazu zapłaty) wobec Pani, a nie wobec córki. W celu wszczęcia postępowania egzekucyjnego wierzyciel musi dysponować wobec dłużnika tytułem wykonawczym, którym zgodnie z art. 776 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2023 r., poz. 1550) jest tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności, chyba że ustawa stanowi inaczej. Tytułem egzekucyjnym jest m.in. wyrok, nakaz zapłaty. Natomiast klauzula wykonalności jest nadawana, jeżeli wyrok, nakaz zapłaty jest prawomocny, tj. rozpoznano wniesioną od wyroku apelację lub nie zaskarżono w ogóle wyroku czy wydanego nakazu zapłaty. Dlatego też w opisywanym przypadku nie ma zagrożenia dla własności córki.

Podsumowując: jeżeli Pani jest dłużnikiem, a nie córka, to komornik nie zajmie jej majątku. Majątek córki jest bezpieczny.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Ania mieszka w Anglii, a jej matka, Pani Teresa, jest zadłużona w Polsce. Ania kupiła mieszkanie w Krakowie i chciała, aby jej matka podpisała w jej imieniu umowę przeniesienia własności u notariusza. Pani Teresa obawiała się, że komornik może zainteresować się mieszkaniem Ani z powodu jej własnych długów. Na szczęście okazało się, że pełnomocnictwo, które otrzymała Pani Teresa, nie przenosi własności na nią, a tym samym majątek Ani pozostaje całkowicie bezpieczny.

Maria, pracująca na stałe we Francji, przekazała pełnomocnictwo swojej matce, Pani Elżbiecie, do zarządzania swoim nowo nabytym mieszkaniem w Warszawie. Pani Elżbieta miała problemy finansowe i obawiała się, że jej wierzyciele mogą próbować zająć mieszkanie córki. W rzeczywistości jednak wierzyciele nie mieli podstaw prawnych do zajęcia mieszkania, ponieważ długi Pani Elżbiety nie obciążały majątku Marii.

Marta, która wyemigrowała do Australii, upoważniła swojego ojca, Pana Jana, do przeprowadzenia transakcji związanych z jej nowym mieszkaniem w Polsce. Pan Jan, mający zobowiązania finansowe, martwił się, że jego długi mogą wpłynąć na majątek córki. Prawnik wyjaśnił jednak, że pełnomocnictwo nie daje mu prawa do dysponowania mieszkaniem w sposób, który mógłby narazić Martę na utratę własności. Dzięki temu Marta mogła spokojnie powierzyć ojcu zarządzanie nieruchomością, wiedząc, że jej majątek jest bezpieczny.

Podsumowanie

Udzielenie pełnomocnictwa zadłużonej matce do dysponowania mieszkaniem nie zagraża majątkowi córki, ponieważ pełnomocnictwo nie przenosi własności nieruchomości na pełnomocnika. Długi matki nie obciążają majątku córki, a komornik nie ma prawa zająć jej własności w związku z egzekucją prowadzoną wobec matki.

Oferta porad prawnych

Skorzystaj z profesjonalnych porad prawnych online oraz pomocy w sporządzaniu pism, aby zapewnić sobie pełne bezpieczeństwo prawne i skutecznie chronić swój majątek. Nasz zespół ekspertów jest gotowy, by pomóc Ci w każdej sytuacji. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93