Niepełny etat a świadczenie przedemerytalne• Autor: Bogusław Nowakowski |
W jakim wymiarze czasu pracy musi pracować pracownica przez ostatnie 6 miesięcy, jeśli stara się o świadczenie przedemerytalne? Czy może to być mniejszy wymiar niż cały etat? |
|
Zasady ustalania prawa do świadczeń przedemerytalnych przyznawanych przez ZUSZagadnienie Panią interesując regulowane jest ustawą z dnia 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (Dz. U. Nr 120, poz. 1252 z późn. zm.), która określa m.in. zasady ustalania prawa do świadczeń przedemerytalnych przyznawanych przez ZUS, tryb postępowania o przyznanie tych świadczeń i ich wypłatę, zasady przejmowania przez ZUS wypłaty świadczeń i zasiłków przedemerytalnych przyznanych na podstawie przepisów o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu oraz zasady wstrzymania wypłaty świadczeń i zasiłków przedemerytalnych.
Świadczenie przedemerytalne to rodzaj świadczenia dla osób, które tracą źródło dochodu, mają duży staż pracy, ale nie nabyły jeszcze uprawnień do emerytury. Chociaż pomoc w formie świadczeń przedemerytalnych przyznawana jest i wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), to jednak wiąże się z systemem wsparcia osób bezrobotnych i rejestracją w urzędzie pracy (aby otrzymać świadczenie przedemerytalne, należy m.in. uzyskać i utrzymać przez 6 miesięcy status osoby bezrobotnej).
Poniżej przedstawiam warunki nabycia prawa do świadczenia przedemerytalnego w zależności od źródła dochodu, które się utraciło.
Warunki określone zostały w art. 2 ust. 1 ustawy z 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych. Komu przysługuje prawo do świadczenia przedemerytalnego?Zgodnie z tym przepisem „prawo do świadczenia przedemerytalnego przysługuje osobie, która:
Warunki wymagane do przyznania świadczenia przedemerytalnegoZgodnie z art. 2 ust. 3 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych „świadczenie przedemerytalne przysługuje osobie, która spełnia szczególne warunki wymagane do przyznania tego świadczenia, jeżeli:
Począwszy od 1 lutego 2011 r. – termin ten – w szczególnie uzasadnionych przypadkach – podlega przywróceniu na wniosek osoby zainteresowanej. O jego przywróceniu rozstrzyga organ rentowy”.
Każda osoba występująca o świadczenie przedemerytalne musi spełnić określone w ustawie o świadczeniach przedemerytalnych warunki. Po pierwsze musi uzyskać status osoby bezrobotnej, rejestrując się we właściwym powiatowym urzędzie pracy. Następnie musi pobierać, przynajmniej przez sześć miesięcy, zasiłek dla bezrobotnych oraz uzyskać zaświadczenie z powiatowego urzędu pracy potwierdzające taki okres pobierania zasiłku. ZUS zalicza do tego sześciomiesięcznego okresu m.in. okresy zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, w rozumieniu przepisów ustawy o promocji zatrudnienia albo zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych podjętego w tym okresie. Kryteria uzyskania prawa do zasiłku dla bezrobotnychKryteria uzyskania prawa do zasiłku dla bezrobotnych ustala ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Stanowi ona w art. 72:
„1. Prawo do zasiłku przysługuje bezrobotnemu za każdy dzień kalendarzowy po upływie 7 dni od dnia zarejestrowania się we właściwym powiatowym urzędzie pracy, z zastrzeżeniem art. 75, jeżeli:
Nie ma wymogu określonego wymiaru czasu pracy – ani maksymalnego, ani minimalnego. Istotne jest wynagrodzenie. Jego wysokość musi być większa od minimalnego wynagrodzenia.
Dopuszczalne jest zatrudnienie na 1/10 etatu byle wynagrodzenie było co najmniej na poziomie minimalnego wynagrodzenia.
Taka wysokość wynagrodzenia jest jednym z warunków nabycia prawa do zasiłku dla bezrobotnych, a z kolei posiadanie prawa do zasiłku dla bezrobotnych przez co najmniej 6 miesięcy stanowi warunek ubiegania się o świadczenie przedemerytalne.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Bogusław Nowakowski Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, radca prawny od 1993 r., redaktor merytoryczny periodyku „Teczka spółki z o.o.”, autor wielu publikacji i właściciel kancelarii prawnej. Specjalizuje się głównie w prawie handlowym (spółki kapitałowe, zwłaszcza spółki z o.o. – odpowiedzialność członków spółek, operacje na udziałach spółek), prawie spadkowym oraz rodzinnym (rozwody i podziały majątkowe: małżeńskie, spadkowe, współwłasności). |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale