Nieodpłatne ustanowienie prokurenta• Opublikowano: 03-09-2023 • Autor: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk |
Partner prowadzi jednoosobową działalność i chce nieodpłatnie uczynić mnie prokurentem, aby w przypadku problemów zdrowotnych lub śmierci pozamykać niedokończone sprawy względem klientów i urzędów. Czy można pełnić tę funkcję nieodpłatnie i nie płacić w związku z tym ZUS-U i podatku? Jak stworzyć taki dokument, aby wpisać do CEIDG? |
|
Prokurent jako zarządca sukcesyjnyW opisanej przez Panią sytuacji lepszym rozwiązaniem jest ustanowienie Pani jako prokurenta z zaznaczeniem, że z chwilą śmierci przedsiębiorcy Pani jako prokurent stanie się zarządcą sukcesyjnym. Z opisu okoliczności przez Panią podanych wynika, że Pani głównym zadaniem będzie ewentualne dokończenie spraw związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą Pani partnera po jego śmierci. Wobec powyższego ustanowienie Pani jako pełnomocnika jest niezasadne, gdyż zgodnie z art. 101 §2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2022 r., poz. 1360) umocowanie wygasa ze śmiercią mocodawcy lub pełnomocnika, chyba że w pełnomocnictwie inaczej zastrzeżono z przyczyn uzasadnionych treścią stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa. Natomiast w Państwa przypadku nie ma takiego stosunku prawnego, który by to uzasadniał. Natomiast w sytuacji ustanowienia Pani jako prokurenta to:
Zgodnie z art. 18 ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw (Dz. U. z 2021 r., poz. 170) zarząd sukcesyjny obejmuje zobowiązanie do prowadzenia przedsiębiorstwa w spadku oraz umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa w spadku.
Jeżeli chodzi o wzór takiego dokumentu, to załączam go do odpowiedzi. Kolejnym dokumentem przy wykorzystaniu omawianego wariantu jest oświadczenie Pani o zgodzie na pełnienie tej funkcji: Zgłoszenie prokury do CEIDGNastępnie informacje o udzieleniu Pani prokury oraz o tym, że będzie Pani w przyszłości zarządcą sukcesyjnym należy zgłosić do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Zgłoszenia można dokonać przez stronę internetową: https://www.biznes.gov.pl/pl, wybierając „Zmień dane w CEIDG”. Odnośnie kwestii odpłatności to wskazuję, że nie musi Pani pobierać za to wynagrodzenia.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Radca prawny Katarzyna Talkowska-Szewczyk Członek Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu. Absolwentka Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz studiów podyplomowych – Prawo medyczne i bioetyka na Uniwersytecie Jagiellońskim na Wydziale Prawa i Administracji w Krakowie. Radca prawny z wieloletnim doświadczeniem zawodowym zdobywanym w kancelariach prawnych będących liderami w branżach medycznych, odszkodowawczych oraz windykacyjnych. Aktywność zawodową łączy z działalnością pro bono na rzecz organizacji pozarządowych. Posiada umiejętności lingwistyczne poparte certyfikatami. Od 1 października 2019 roku rozpoczęła studia doktoranckie na Uniwersytecie Wrocławskim w Zakładzie Postępowania Cywilnego. Przedmiotem naukowych zainteresowań i badań jest prawo medyczne. Nieustannie podnosi swoje kompetencje zawodowe uczestnicząc w konferencjach, seminariach i szkoleniach. Specjalizacja: prawo medyczne, prawo cywilne (prawo pracy, prawo rodzinne), prawo oświatowe oraz ochrona danych osobowych. https://www.linkedin.com/in/paulina-olejniczak-suchodolska-84b981171/ |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale