.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Nieodebranie awiza z kontroli ruchu drogowego

Nie odebrałam przesyłki (awizo) z kontroli ruchu drogowego. Podobno obecne przepisy nie uwzględniają powtórnego zawiadomienia. Co mam robić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Nieodebranie awiza z kontroli ruchu drogowego

Fot. Fotolia

Kiedy pismo awizowane uznaje się za doręczone?

W sytuacji, gdy nie odebrała Pani awizowanej przesyłki, to zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa we wszelkich obowiązujących w Polsce procedurach sądowych i administracyjnych dochodzi do tzw. fikcji doręczenia.

 

Fikcja doręczenia powoduje, iż pismo wysłane do adresata uznaje się za doręczone z upływem ostatniego, 14. dnia od daty pierwszej awizacji. We wszystkich procedurach wygląda to tak samo. Jeżeli doręczenia nie można dokonać osobiście do rąk adresata, pismo przesłane za pośrednictwem operatora pocztowego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. Prawo pocztowe pozostawia się w najbliższej placówce pocztowej tego operatora pocztowego, a przesłane w inny sposób w najbliższej jednostce Policji albo we właściwym urzędzie gminy. O pozostawieniu pisma doręczający umieszcza zawiadomienie w skrzynce do doręczania korespondencji bądź na drzwiach mieszkania adresata lub w innym widocznym miejscu ze wskazaniem, gdzie i kiedy pismo pozostawiono oraz że należy je odebrać w ciągu 7 dni; w razie bezskutecznego upływu tego terminu, należy czynność zawiadomienia powtórzyć jeden raz. W razie dokonania tych czynności pismo uznaje się za doręczone. (art. 133 Kodeksu postępowania karnego). Tak samo stanowi Kodeks postępowania cywilnego – art. 139, w procedurze cywilnej w art. 44 oraz postępowaniu sądowo-administracyjnym w art. 73 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

 

Tak więc organ może uznać, iż przesyłka została Pani doręczona. Jeżeli nie odebrała Pani wezwania na przesłuchanie, to organ może raz jeszcze Panią wezwać lub jeżeli uzna, iż nie ma potrzeby, skieruje sprawę do sądu i kolejne wezwanie trzyma Pani z sądu.

 

Niestety nie może Pani reklamować w żaden sposób faktu nieodebrania przez siebie przesyłki. I może ponieść Pani tego konsekwencje. Niestety poczta nie ma już od kilku lat obowiązku rejestrowani przesyłek w sposób umożliwiający ich dokładną identyfikację. Tak więc w chwili obecnej nie uzyska Pani informacji w stylu, jaka jednostka przysłała do Pani korespondencję, czy też jaki był numer identyfikujący przesyłkę.

 

Jeżeli domyśla się Pani, która jednostka mogła kierować do Pani pismo, to może Pani skontaktować się z nią i sprawdzić,czego dotyczyć mogła sprawa. Nie ma innej możliwości. Może Pani spróbować uzyskać jakieś informacje tą drogą lub czekać na kolejne pisma. Żałuję, iż nie możemy Pani bardziej pomóc.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Małgorzata Rybarczyk

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Łódzkiego. Doświadczenie zawodowe zdobyła podczas pracy w łódzkich kancelariach radcowskich oraz na licznych szkoleniach, w tym z zakresu amerykańskiego prawa handlowego. W kręgu jej zainteresowań znajduje się prawo cywilne, prawo handlowe (w tym prawo internetowe) oraz międzynarodowe umowy prawne i wymiana handlowa. Obecnie prowadzi własną kancelarię oraz występuje przed sądami, reprezentując naszych klientów.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu