.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Niechciana korespondencja listowna

Od dłuższego czasu na mój adres jest przesyłana korespondencja listowna dla mojej siostry, z którą nie utrzymuję żadnych kontaktów. Siostra nigdy nie mieszkała w moim domu. Sądzę, że podawała mój adres jako adres do korespondencji. Listy są odsyłane do nadawców, czyli banku i firmy windykacyjnej. Pisałem już do nich, że siostra nie mieszka ze mną, ale nic to nie dało. Jak pozbyć się tej niechcianej korespondencji listownej?

 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Niechciana korespondencja listowna

Jak postąpić z niechcianą korespondencją listowną?

Otrzymuje Pan niechcianą korespondencję listowną, która skierowana jest do Pana siostry. W zaistniałej sytuacji ma Pan dwie drogi postępowania.

 

Po pierwsze, otrzymywaną korespondencję może Pan wyrzucać do kosza do chwili, w której sprawa znudzi się obu firmom.

 

Po drugie, może Pan napisać do banku i firmy windykacyjnej krótki list. List ten winien wskazywać, że już wielokrotnie zaznaczał Pan, iż siostra nie mieszka pod wskazanym adresem, czyli u Pana w domu. Jeżeli bank i firma windykacyjna nadal będą przesyłać do Pana korespondencję listowną, której Pan nie chce, to wystąpi Pan na drogę postępowania sądowego w związku z naruszeniem Pana dóbr osobistych w postaci miru domowego i prawa do spokoju (art. 24 Kodeksu cywilnego).

 

Wspomniany powyżej artykuł 24 Kodeksu cywilnego w paragrafie 1 stanowi:

 

„Art. 24. § 1. Ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Na zasadach przewidzianych w kodeksie może on również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny”.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Uporczywe wysyłanie korespondencji listowej

Z kolei art. 23 Kodeksu cywilnego określa zakres dóbr osobistych podlegających ochronie. W tym przepisie wymienia się m.in. zdrowie, wolność, cześć, swobodę sumienia, nietykalność mieszkania. W Pana przypadku można powoływać się na ochronę miru domowego.

 

„Art. 23. Dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach”.

 

Ponadto może Pan jeszcze zaznaczyć, że dalsza uporczywość w przesyłaniu korespondencji listownej, której Pan nie chce, zmusi Pana do zgłoszenia do prokuratury przestępstwa nękania.

 

Myślę, że reakcja powinna być natychmiastowa.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Wioletta Dyl

Radca prawny, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Udziela porad prawnych z zakresu prawa autorskiego, nowych technologii, ochrony danych osobowych, a także prawa konkurencji, podatkowego i pracy. Zajmuje się również sporządzaniem regulaminów oraz umów, szczególnie z zakresu e-biznesu i prawa informatycznego, które jest jej pasją. Posiada kilkudziesięcioletnie doświadczenie prawne, obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu