Nie przyjęcie dziecka do przedszkola - kto ma pierwszeństwo?• Autor: Radca prawny Katarzyna Nosal |
Mieszkam w małej miejscowości. Kolejny rok z rzędu moje dziecko, które ma teraz 4 lata nie zostało przyjęte do publicznego przedszkola w mojej miejscowości. Do tego przedszkola zostały przyjęte dzieci, które mają 3 lata. Czy w pierwszej kolejności nie powinny się dostać starsze dzieci? Jak to wygląda z punktu prawnego i czy mam szansę na przyjęcie dziecka do przedszkola? |
Fot. Fotolia |
Zgodnie z art. 130 ustawy Prawo oświatowe dzieci, młodzież oraz osoby pełnoletnie przyjmuje się odpowiednio do publicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych, publicznych innych form wychowania przedszkolnego i publicznych placówek, do klas I szkół wszystkich typów oraz klas wstępnych, po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego. O przyjęciu dziecka do publicznego przedszkola decyduje odpowiednio dyrektor przedszkola. Do publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w publicznej szkole podstawowej lub publicznej innej formy wychowania przedszkolnego przyjmuje się kandydatów zamieszkałych na obszarze danej gminy – i ten warunek Państwo spełniają.
„2. W przypadku większej liczby kandydatów spełniających warunek, o którym mowa w ust. 1, niż liczba wolnych miejsc w publicznym przedszkolu, oddziale przedszkolnym w publicznej szkole podstawowej lub publicznej innej formie wychowania przedszkolnego, na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego są brane pod uwagę łącznie następujące kryteria: 1) wielodzietność rodziny kandydata; 2) niepełnosprawność kandydata; 3) niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata; 4) niepełnosprawność obojga rodziców kandydata; 5) niepełnosprawność rodzeństwa kandydata; 6) samotne wychowywanie kandydata w rodzinie; 7) objęcie kandydata pieczą zastępczą.”
Te kryteria otrzymują określoną ilość punktów ustalaną przez radę gminy w uchwale. Wszystkie mają taką samą wartość.
Zgodnie z art. 131 ust. 4 i 6 ustawy Prawo oświatowe w przypadku równorzędnych wyników uzyskanych na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego lub jeżeli po zakończeniu tego etapu dane publiczne przedszkole, oddział przedszkolny w danej publicznej szkole podstawowej albo dana publiczna inna forma wychowania przedszkolnego nadal dysponuje wolnymi miejscami, na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego są brane pod uwagę kryteria określone przez organ prowadzący, z uwzględnieniem zapewnienia jak najpełniejszej realizacji potrzeb dziecka i jego rodziny, zwłaszcza potrzeb rodziny, w której rodzice albo rodzic samotnie wychowujący kandydata muszą pogodzić obowiązki zawodowe z obowiązkami rodzinnymi, oraz lokalnych potrzeb społecznych. Organ prowadzący określa dokumenty niezbędne do potwierdzenia tych kryteriów. Organ prowadzący określa nie więcej niż 6 kryteriów oraz przyznaje każdemu kryterium określoną liczbę punktów, przy czym każde kryterium może mieć różną wartość. Organem prowadzącym jest tutaj gmina, a w jej imieniu działa rada gminy.
Jak Pani widzi, wiek kandydata nie ma tu nic do rzeczy, chyba że takie kryterium ustaliła rada gminy. To ustali Pani na stronie internetowej w biuletynie informacji publicznej. W przedszkolu także powinna Pani otrzymać dostęp do takiej uchwały.
W uchwałach dotyczących kryteriów przyjęcia do przedszkola często pojawiają się takie, jak posiadanie rodzeństwa w tej placówce, zamieszkiwanie dziadków w pobliżu placówki, itp. Być może właśnie dzieci, które zostały przyjęte do tej konkretnej placówki uzyskały większą liczbę punktów w związku z tak, a nie inaczej ustalonymi przez radę gminy kryteriami.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Radca prawny Katarzyna Nosal Radca prawny od 2005 roku, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Udziela porad z prawa cywilnego, pracy oraz rodzinnego, a także z zakresu procedury cywilnej i administracyjnej. Ma wieloletnie doświadczenie w stosowaniu prawa administracyjnego i samorządowego. Ukończyła również aplikację sądową. Obecnie prowadzi własną kancelarię prawną. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale