Nęka nas była żona partnera – czy to stalking?• Autor: Radca prawny Tomasz Krupiński |
Była żona mojego partnera prześladuje go, wykorzystując do tego ich syna. Jednocześnie utrudnia mojemu partnerowi kontakt z dzieckiem (nie prosi dziecka do telefonu, znajduje wymówki) oraz zarzuca mu, że nie interesuje się synem (sugeruje nawet, że ja zabraniam takiego kontaktu). Nęka nas także telefonami w nocy. Jak rozwiązać ten problem? |
|
Uporczywe kontakty osobiste z wykorzystaniem telefonówOdpowiedź na Pani pytanie dotyczy dwóch aspektów: z jednej strony odpowiedzialności sprawcy na gruncie Kodeksu wykroczeń, a z drugiej – wpływu zachowania na kontakty z dzieckiem.
Odnosząc się do pierwszej z podniesionych kwestii, należy stwierdzić, iż zgodnie z dyspozycją art. 107 Kodeksu wykroczeń: „Kto w celu dokuczenia innej osobie złośliwie wprowadza ją w błąd lub w inny sposób złośliwie niepokoi, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1500 złotych albo karze nagany”.
W celu skierowania postępowania na drogę sądową (wykroczeń) należy zawiadomić organy ścigania (policję). Wykorzystywanie uczuć dziecka dla osobistych „porachunków” z byłym małżonkiemOdnosząc się do drugiej kwestii, należy stwierdzić, iż wykorzystywanie uczuć dziecka dla osobistych „porachunków” z byłym małżonkiem może stanowić podstawę dla złożenia wniosku o ustalenie kontaktów między rodzicami a dzieckiem, a w skrajnych wypadkach może stanowić podstawę do ograniczenia władzy rodzicielskiej.
Zasadniczo prawo polskie nie penalizuje przedstawionych zachowań. W pewnych wypadkach można traktować je jako nękanie określone w Kodeksie wykroczeń.
Szykowana jest nowelizacja Kodeksu karnego, która przewidywać będzie przestępstwo nękania – stalking. Zaproponowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt wprowadza do polskiego prawa karalność tzw. stalkingu. Jedną z najważniejszych zmian wprowadzonych do projektu nowelizacji Kodeksu karnego jest zdefiniowanie i stworzenie ochrony prawnej w reakcji na zjawisko funkcjonujące jako stalking. Przestępstwo uporczywego nękaniaPod tym pojęciem kryje się zespół powtarzalnych, złośliwych i dręczących zachowań, które wywołują u ofiary lęk oraz wzbudzają poczucie zagrożenia. Chodzi szczególnie o: uporczywe kontakty osobiste z wykorzystaniem telefonów, wysyłanie korespondencji w każdej formie (pisemnej lub elektronicznej), śledzenie, rozsyłanie fałszywych informacji, obecność w pobliżu miejsca pracy lub zamieszkania, nękanie osób najbliższych. Takie zachowania będą podlegać karze pozbawienia wolności do 3 lat.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Radca prawny Tomasz Krupiński Radca prawny, absolwent wydziału prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (studia ukończył z wynikiem bardzo dobrym) oraz podyplomowych studiów z zakresu zarządzania projektami europejskimi. Radca prawny z siedmioletnim doświadczeniem zawodowym w obsłudze prawnej jednostek organizacyjnych oraz osób fizycznych. Specjalista z zakresu prawa rodzinnego oraz szeroko rozumianego prawa nieruchomości. Uczestnik programów ministerialnych dotyczących problematyki prawnorodzinnej. Od kilku lat doradza prawnie zarządom wspólnot mieszkaniowych oraz zarządcom nieruchomości. Posiada również uprawnienia zarządcy nieruchomości. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale