Nauczyciel na zastępstwie• Autor: Marta Handzlik-Rosuł |
Jestem zatrudniony jako nauczyciel na czas określony (zastępstwo). Kolega, którego zastępuję, wziął urlop dla poratowania zdrowia do końca roku szkolnego. Skoro pracuję przez cały rok szkolny, to czy należy mi się świadczenie urlopowe (tzw. czternasta pensja) oraz dofinansowanie do urlopu (tzw. wczasy pod gruszą)? Czy jeśli w czerwcu pójdę na zwolnienie lekarskie (mam planowy zabieg), to świadczenie chorobowe będzie się należało tylko do końca roku szkolnego, czy do końca trwania zwolnienia? Czy w ten sposób umowa zostaje przedłożona? |
Uprawnienia nauczyciela na zastępstwiePoniżej wyjaśniam Panu wątpliwości związane z uprawnieniami nauczyciela na zastępstwie.
Odpowiadając na Pana pytanie, uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 53 ust. 1a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) z odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych wypłacane jest nauczycielowi do końca sierpnia każdego roku świadczenie urlopowe w wysokości odpisu podstawowego ustalonego proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy i okresu zatrudnienia nauczyciela w danym roku szkolnym.
Świadczenie urlopowe należy więc wypłacić do końca sierpnia (choć nie ma przeciwwskazań, aby zrobić to wcześniej) nauczycielom zatrudnionym w danej szkole, czynnie świadczącym pracę. Jest ono zależne od wymiaru czasu pracy i okresu zatrudnienia nauczyciela w danej szkole. Świadczenie urlopoweŚwiadczenie urlopowe nalicza się i wypłaca dla:
Przepisy prawa wyraźnie stanowią, że nauczyciel zatrudniony krócej niż rok ma prawo do świadczenia urlopowego w wysokości proporcjonalnej do przepracowanego okresu. Wobec tego powinien Pan otrzymać świadczenie urlopowe, mimo że jest Pan na zastępstwie.
Świadczenie urlopowe tym różni się od innych świadczeń przysługujących nauczycielom z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, że jego wypłata jest obligatoryjna, a prawo do niego przysługuje w równym stopniu wszystkim nauczycielom pozostającym w zatrudnieniu w danym roku szkolnym, bez względu na ich sytuację socjalną i życiową. Dopłata do wypoczynku urlopowego (tzw. grusza)Dopłata do wypoczynku urlopowego (tzw. grusza) ma z kolei charakter uznaniowy. Jest jedną z form działalności socjalnej pracodawcy, realizowanej w ramach środków zgromadzonych w zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. O tego rodzaju świadczenie może ubiegać się każdy nauczyciel uprawniony do korzystania ze świadczeń finansowanych z tego funduszu, o ile taka forma pomocy przewidziana została w regulaminie działania funduszu, obowiązującym w szkole. Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z funduszu uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu.
„Wczasy pod gruszą” są jedną z form pomocy pracodawcy w organizowaniu wypoczynku urlopowego dla pracowników i ich rodzin. Tego rodzaju świadczenie przyznawane jest najczęściej w związku z urlopem wypoczynkowym (choć nie musi być, jeśli regulamin postanowi inaczej).
Warunki otrzymania oraz termin wypłaty dofinansowania do „wczasów pod gruszą” powinny wynikać z postanowień regulaminu funduszu. Najczęściej warunkiem otrzymania dofinansowania do „wczasów pod gruszą” jest przebywanie pracownika na urlopie trwającym minimum określoną ilość dni.
Wobec powyższego to, czy będzie się Panu należała tzw. grusza, zależeć będzie od zapisów w regulaminie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.
Odpowiadając na ostatnie pytanie, muszę stwierdzić, że choroba nie przedłuża trwania umowy zawartej na czas określony. Jednakże jeśli powstała ona w czasie trwania umowy, przysługiwać Panu będzie nadal świadczenie chorobowe, lecz wypłacać je będzie ZUS, a nie pracodawca.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Marta Handzlik-Rosuł Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy. |
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale