Nauczyciel dyplomowany a wypowiedzenie umowy o pracę• Autor: Radca prawny Małgorzata Rybarczyk |
Kiedy wygaśnie stosunek pracy, jeśli nauczyciel dyplomowany złoży wypowiedzenie 20.09.2011 r.? Dodam, że dyrekcja nie jest przychylnie nastawiona do mojej osoby. |
|
Złożenie wypowiedzenia przez nauczyciela w trakcie roku szkolnegoKarta Nauczyciela w art. 10 ust. 5 stanowi, że „stosunek pracy z nauczycielem mianowanym i z nauczycielem dyplomowanym nawiązuje się na podstawie mianowania”. Zgodnie z art. 23 ust. 1 i 2 pkt 1 Karty stosunek pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania ulega rozwiązaniu na wniosek nauczyciela z końcem roku szkolnego, po uprzednim złożeniu przez nauczyciela trzymiesięcznego wypowiedzenia. Zgodnie z art. 63 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) rok szkolny kończy się z dniem 31 sierpnia. Tym samym Pani stosunek pracy ulegnie rozwiązaniu z dniem 31 sierpnia 2012 roku.
Oczywiście gdyby zależało Pani na jak najszybszym rozwiązaniu stosunku pracy, to może Pani próbować rozwiązać stosunek pracy z obecnym pracodawcą na podstawie porozumienia stron. Przeważnie nie ma z tym problemu i pracodawcy wyrażają zgodę na takie rozwiązanie. Korzystając z tego rozwiązania, może Pani ustalić z pracodawcą dowolną datę, z jaką wygaśnie stosunek pracy.
Pani pracodawca nie jest jednak zobowiązany wyrazić zgody na rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron, zwłaszcza w sytuacji gdy wypowiedzenie następuje w trakcie roku szkolnego. Nie ma również środków prawnych, które pozwolą na przymuszenie dyrekcji do zmiany decyzji i zaakceptowania Pani propozycji. Rozwiązanie umowy o pracę z dotychczasowym pracodawcą bez wypowiedzenia na podstawie art. 55 Kodeksu pracyW takiej sytuacji zaproponować mogę Pani jedynie rozwiązanie umowy o pracę z dotychczasowym pracodawcą bez wypowiedzenia na podstawie art. 55 Kodeksu pracy. Artykuł ten pozwala rozwiązać umowę o pracę w przypadkach, gdy:
Jako ciężkie naruszenie obowiązków pracodawczych względem Pani osoby uznać można zgodnie z art. 94 Kodeksu pracy oraz bieżącym orzecznictwem nieprzestrzeganie przez pracodawcę zasad współżycia społecznego w zakładzie pracy, stosowanie mobbingu lub dyskryminacji, niewypłacanie wynagrodzenia w terminie, utrudnianie podnoszenia kwalifikacji zawodowych, stosowanie niesprawiedliwych i nierównych kryteriów przy ocenie Pani wyników pracy. Niestety, z samego faktu, że pracodawca odmówi Pani rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron, nie może mu Pani czynić żadnego zarzutu. Oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzeniaJeśli postanowi Pani skorzystać z tych możliwości, to Pani oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia musi nastąpić na piśmie, z podaniem przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że z chwilą gdy dyrekcja otrzyma Pani oświadczenie, Pani stosunek pracy wygasa, a Pani nie jest od tego dnia zobowiązana już dłużej świadczyć pracy. Natomiast wadą tego rozwiązania jest to, iż pracodawca może zakwestionować je przed sądem pracy. W przypadku gdy sąd pracy podzieli stanowisko pracodawcy, stwierdzając, że wypowiedzenie było nieuzasadnione, będzie Pani zobowiązana do zapłaty odszkodowania na rzecz dotychczasowego pracodawcy, w maksymalnej wysokości trzykrotnego wynagrodzenia uzyskiwanego przez Panią. Wzmianka o nieuzasadnionym rozwiązaniu umowy o pracę z Pani strony może znaleźć się również w Pani świadectwie pracy.
Zgodnie z Kartą Nauczyciela stosunek pracy może Pani rozwiązać się również w razie nieusprawiedliwionego niezgłoszenia się przez Panią na badanie okresowe lub kontrolne, jeśli takiemu badaniu podlega Pani w najbliższym czasie. W takiej sytuacji rozwiązanie stosunku pracy nastąpi z końcem miesiąca, w którym dyrektor otrzyma o tym informację.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Radca prawny Małgorzata Rybarczyk Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Łódzkiego. Doświadczenie zawodowe zdobyła podczas pracy w łódzkich kancelariach radcowskich oraz na licznych szkoleniach, w tym z zakresu amerykańskiego prawa handlowego. W kręgu jej zainteresowań znajduje się prawo cywilne, prawo handlowe (w tym prawo internetowe) oraz międzynarodowe umowy prawne i wymiana handlowa. Obecnie prowadzi własną kancelarię oraz występuje przed sądami, reprezentując naszych klientów. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale