Nauczyciel obraża i straszy uczniów, co zrobić?• Data: 22-09-2024 • Autor: Kiecana Kamil |
Nauczyciel religii obraża nasze dzieci, mówi im, że są źle wychowane, że są matołami itd. Straszy ich, że jeśli nie będą chodzić do kościoła, to rodzice zginą w wypadku samochodowym. Wmawia dzieciom, że Jezus jest ważniejszy od rodziców itp. Co możemy zrobić w tej sytuacji? Dyrekcja wie o problemie, ale nie podejmuje żadnych działań, aby go rozwiązać. |
|
Uchybienie godności zawodu i obowiązkom nauczycielaZgodnie z art. 6 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela: „Nauczyciel obowiązany jest: 1) rzetelnie realizować zadania związane z powierzonym mu stanowiskiem oraz podstawowymi funkcjami szkoły: dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą, w tym zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom w czasie zajęć organizowanych przez szkołę; 2) wspierać każdego ucznia w jego rozwoju; 3) dążyć do pełni własnego rozwoju osobowego; 3a) doskonalić się zawodowo, zgodnie z potrzebami szkoły; 4) kształcić i wychowywać młodzież w umiłowaniu Ojczyzny, w poszanowaniu Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, w atmosferze wolności sumienia i szacunku dla każdego człowieka; 5) dbać o kształtowanie u uczniów postaw moralnych i obywatelskich zgodnie z ideą demokracji, pokoju i przyjaźni między ludźmi różnych narodów, ras i światopoglądów”.
Z powyższego wynika, że nauczyciel powinien m.in. kształcić i wychowywać młodzież w atmosferze szacunku dla każdego człowieka. Trudno mówić o szacunku do człowieka w przypadku, gdy dochodzi do publicznego mówienia przez nauczyciela do Państwa dzieci, że „są głupkami, źle wychowane, że są matołami” czy „że jeśli nie będą chodzić do kościoła, to rodzice zginą w wypadku samochodowym”.
Takie zachowanie można rozpatrywać w kontekście uchybienia godności zawodu i obowiązkom nauczyciela. Naruszenie dóbr osobistych rodziców i dzieciZgodnie z Kodeksem cywilnym: Art. 23: „Dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach”.
Art. 24: „§ 1. Ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Na zasadach przewidzianych w kodeksie może on również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny. § 2. Jeżeli wskutek naruszenia dobra osobistego została wyrządzona szkoda majątkowa, poszkodowany może żądać jej naprawienia na zasadach ogólnych. § 3. Przepisy powyższe nie uchybiają uprawnieniom przewidzianym w innych przepisach, w szczególności w prawie autorskim oraz w prawie wynalazczym”.
Art. 448: „W razie naruszenia dobra osobistego sąd może przyznać temu, czyje dobro osobiste zostało naruszone, odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę lub na jego żądanie zasądzić odpowiednią sumę pieniężną na wskazany przez niego cel społeczny, niezależnie od innych środków potrzebnych do usunięcia skutków naruszenia. Do roszczeń, o których mowa w § 1 i 2, przepis art. 445 § 3 stosuje się”.
Ponadto nauczyciel ten mógł naruszyć dobra osobiste dzieci i rodziców. Wezwanie do natychmiastowego zaniechania naruszeńDo rozważenia jest zatem dodatkowo skierowanie formalnego pisma do osoby naruszającej w Pani ocenie Pani prawa, w którym: 1) Poruszona zostanie kwestia dobra osobistego, 2) Wskaże się na żądanie natychmiastowego zaniechania naruszeń, 3) Do rozważenia – zażądanie stosownej kwoty celem zadośćuczynienia, 4) Wskazanie, że brak reakcji ze strony ww. osoby narazi ją na duże straty związane ze skierowaniem sprawy do sądu.
Jeśli te kroki nie pomogą, to do rozważenia będzie skierowanie sprawy cywilnej na drogę postępowania sądowego.
W zakresie uchybienia godności zawodu i obowiązkom nauczyciela, z uwagi na trudności w kontakcie z dyrektorstwem szkoły, obecnie do rozważenia jest wystosowanie formalnego pisma do dyrektorstwa szkoły lub nawet do kuratorium oświaty. PrzykładyMatka ucznia z klasy piątej zauważyła, że jej syn stał się zamknięty i unikał rozmów na temat religii. Po kilku tygodniach, chłopiec przyznał się, że nauczyciel religii regularnie nazywa go "matołem" przy całej klasie, gdy nie potrafi odpowiedzieć na pytania związane z religią. Nauczyciel dodatkowo straszył go, że jego rodzice mogą zginąć w wypadku, jeśli chłopiec nie zacznie chodzić regularnie do kościoła. Matka natychmiast zgłosiła sprawę do dyrekcji, ale ta zbagatelizowała problem, uznając, że nauczyciel po prostu "wymaga dyscypliny".
Uczennica gimnazjum zaczęła odczuwać silny stres i lęk przed lekcjami religii po tym, jak nauczycielka regularnie sugerowała, że rodzice dzieci, które nie chodzą do kościoła, są "grzesznikami" i "niedobrymi ludźmi". Uczennica była przekonana, że jej rodzice są w niebezpieczeństwie, co spowodowało u niej zaburzenia snu i pogorszenie wyników w nauce. Rodzice dziewczynki zwrócili się do dyrektora szkoły, jednak ten stwierdził, że nie widzi w działaniach nauczyciela nic nieprawidłowego.
W jednej ze szkół podstawowych nauczyciel religii często upominał uczniów, używając obraźliwych słów, takich jak "niedorozwinięci" czy "głupki". Szczególnie celował w dzieci, które miały inne wyznania lub były niewierzące, sugerując, że są gorsze od innych. Jeden z uczniów, który często był celem takich uwag, zaczął mieć problemy z samooceną i coraz częściej opuszczał lekcje. Pomimo licznych skarg rodziców, dyrekcja szkoły nie podjęła żadnych kroków, aby rozwiązać problem. PodsumowanieNauczyciel, który obraża i straszy uczniów, narusza podstawowe zasady etyki zawodowej oraz godność osobistą dzieci i ich rodziców. W takiej sytuacji niezbędne jest podjęcie zdecydowanych kroków, w tym zgłoszenie sprawy do dyrekcji, kuratorium oświaty, a w razie potrzeby także skierowanie sprawy na drogę sądową. Działania te są kluczowe dla ochrony praw i dobrostanu uczniów. Oferta porad prawnychPotrzebujesz wsparcia prawnego w sprawie nauczyciela naruszającego prawa Twojego dziecka? Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w przygotowaniu pism, które skutecznie ochronią Wasze prawa. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem. Źródła:1. Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela - Dz.U. 1982 nr 3 poz. 19
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Kiecana Kamil Radca prawny, absolwent Wydziału Prawa na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Ukończył aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Rzeszowie. Doświadczenie zawodowe zdobywał w kancelariach adwokackich i radcowskich. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, gospodarczym, administracyjnym, finansowym oraz prawie szkolnictwa wyższego. Podejmuje się obsługi prawnej podmiotów gospodarczych. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale