.
Udzieliliśmy ponad 134,9 tys. porad prawnych i mamy 15 128 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Naruszenie praw autorskich na YouTube a przedawnienie

• Data: 04-02-2025 • Autor: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Około 2018 roku mój syn (wtedy niepełnoletni) robił kompilację różnych wycinków z meczy na YouTube, czy nawet restream innego restreamu gali bokserskiej. Zdarzyło mu się nawet robić „shoty”, czyli nagrywać innych „Youtuberów”, jak robią streaming z platformy Omegle (live chat i widać było twarz „youtubera” i osoby na chacie). Wyświetlenia były spore. Finalnie kompilacje zostały zablokowane przez YouTube. Czy synowi grożą jakieś konsekwencje po tylu latach? Czy coś można zrobić, aby im zapobiec? Czy sprawa się przedawniła? Filmów już nie ma, a na YouTube dalej krążą setki podobnych. Jak dotąd nie wpłynęło żadne zawiadomienie czy informacja od autora. Czy jest się czymkolwiek martwić? Syn dojrzał do tego, że nie można takich rzeczy publikować, z pewnością była to nieznajomość prawa.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Naruszenie praw autorskich na YouTube a przedawnienie

Nielegalne utrwalanie oraz zwielokrotnianie materiałów objętych prawami autorskimi

Zacząć należy od tego, że opisane działanie syna jest bez wątpienia naruszeniem prawa. Zwłaszcza wszelki nielegalny streaming i restreaming (czyli taki, który ma miejsce bez zgody autora).

 

Zgodnie z art. 116 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych:

 

1. Kto bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom rozpowszechnia cudzy utwór w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w ust. 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

3. Jeżeli sprawca uczynił sobie z popełniania przestępstwa określonego w ust. 1 stałe źródło dochodu albo działalność przestępną, określoną w ust. 1, organizuje lub nią kieruje, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5.

4. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

 

Art. 117 ww. ustawy stanowi zaś:

 

1. Kto bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom w celu rozpowszechnienia utrwala lub zwielokrotnia cudzy utwór w wersji oryginalnej lub w postaci opracowania, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

2. Jeżeli sprawca uczynił sobie z popełniania przestępstwa określonego w ust. 1 stałe źródło dochodu albo działalność przestępną, określoną w ust. 1, organizuje lub nią kieruje, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

 

Ściganie przestępstw określonych w art. 116 ust. 1, 2 i 4, art. 117 ust. 1 następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Przedawnienie karalności w zakresie naruszenia prawa autorskich

Co do przedawnienia, to zgodnie z art. 101 § 1 Kodeksu karnego (K.k.):

 

Karalność przestępstwa ustaje, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynęło lat:

1) 40 – gdy czyn stanowi zbrodnię zabójstwa;

2) 20 – gdy czyn stanowi inną zbrodnię;

2a) 15 – gdy czyn stanowi występek zagrożony karą pozbawienia wolności przekraczającą 5 lat;

3) 10 – gdy czyn stanowi występek zagrożony karą pozbawienia wolności przekraczającą 3 lata;

4) 5 – gdy chodzi o pozostałe występki.

 

Tutaj co do zasady w grę wchodzi 5-letni termin przedawnienia. A więc skoro czyn był popełniony w 2018 r. to w 2023 r. doszło do przedawnienia. Niemniej jednak, jeżeli w okresie, o którym mowa w art. 101, wszczęto postępowanie, karalność przestępstw określonych w art. 101 § 1 ustaje z upływem 10 lat.

 

Oczywiście karnie (gdyby do przedawnienia nie doszło) w Polsce odpowiada osoba popełniająca czyn zabroniony po ukończeniu lat 17 (art. 10 ust. 1 K.k.). W stosunku do sprawcy, który popełnił występek po ukończeniu lat 17, lecz przed ukończeniem lat 18, sąd zamiast kary stosuje środki wychowawcze, lecznicze albo poprawcze przewidziane dla nieletnich, jeżeli okoliczności sprawy oraz stopień rozwoju sprawcy, jego właściwości i warunki osobiste za tym przemawiają. Osoby młodsze mogą zaś odpowiadać z ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Odpowiedzialność na gruncie prawa cywilnego

Natomiast w grę może wchodzić odpowiedzialność cywilna. Art. 79 ustawy o prawie autorskim wskazuje wszak, że:

 

1. Uprawniony, którego autorskie prawa majątkowe zostały naruszone, może żądać od osoby, która naruszyła te prawa:

1) zaniechania naruszania;

2) usunięcia skutków naruszenia;

3) naprawienia wyrządzonej szkody:

a) na zasadach ogólnych albo

b) poprzez zapłatę sumy pieniężnej w wysokości odpowiadającej dwukrotności, a w przypadku gdy naruszenie jest zawinione – trzykrotności stosownego wynagrodzenia, które w chwili jego dochodzenia byłoby należne tytułem udzielenia przez uprawnionego zgody na korzystanie z utworu;

4) wydania uzyskanych korzyści.

2. Niezależnie od roszczeń, określonych w ust. 1, uprawniony może się domagać jednokrotnego albo wielokrotnego ogłoszenia w prasie oświadczenia o odpowiedniej treści i formie lub podania do publicznej wiadomości części albo całości orzeczenia sądu wydanego w rozpatrywanej sprawie, w sposób i w zakresie określonym przez sąd.

3. Sąd może nakazać osobie, która naruszyła autorskie prawa majątkowe, na jej wniosek i za zgodą uprawnionego, w przypadku gdy naruszenie jest niezawinione, zapłatę stosownej sumy pieniężnej na rzecz uprawnionego, jeżeli zaniechanie naruszania lub usunięcie skutków naruszenia byłoby dla osoby naruszającej niewspółmiernie dotkliwe.

4. Sąd, rozstrzygając o naruszeniu prawa, może orzec na wniosek uprawnionego o bezprawnie wytworzonych przedmiotach oraz środkach i materiałach użytych do ich wytworzenia, w szczególności może orzec o ich wycofaniu z obrotu, przyznaniu uprawnionemu na poczet należnego odszkodowania lub zniszczeniu. Orzekając, sąd uwzględnia wagę naruszenia oraz interesy osób trzecich.

5. Domniemywa się, że środki i materiały, o których mowa w ust. 4, są własnością osoby, która naruszyła autorskie prawa majątkowe.

6. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w przypadku usuwania lub obchodzenia technicznych zabezpieczeń przed dostępem, zwielokrotnianiem lub rozpowszechnianiem utworu, jeżeli działania te mają na celu bezprawne korzystanie z utworu.

7. Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio w przypadku usuwania lub zmiany bez upoważnienia jakichkolwiek elektronicznych informacji na temat zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi, a także świadomego rozpowszechniania utworów z bezprawnie usuniętymi lub zmodyfikowanymi takimi informacjami.

 

Tutaj przedawnienie jest z art. 118 Kodeksu cywilnego (K.c.): od lipca 2018 r. jest to 6 lat.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Odpowiedzialność rodziców za dziecko, wina w nadzorze

Jeśli syn jest nieletni, to rodzice mogą zostać zobowiązani do naprawienia szkody wyrządzonej przez to dziecko (art. 427 K.c.: Kto z mocy ustawy lub umowy jest zobowiązany do nadzoru nad osobą, której z powodu wieku albo stanu psychicznego lub cielesnego winy poczytać nie można, ten obowiązany jest do naprawienia szkody wyrządzonej przez tę osobę, chyba że uczynił zadość obowiązkowi nadzoru albo że szkoda byłaby powstała także przy starannym wykonywaniu nadzoru. Przepis ten stosuje się również do osób wykonywających bez obowiązku ustawowego ani umownego stałą pieczę nad osobą, której z powodu wieku albo stanu psychicznego lub cielesnego winy poczytać nie można).

 

Zatem karnie już raczej nie powinni mieć Państwo obaw, bo pewnie żadnego postępowania nie było skoro i wezwań również, ale cywilnie jest jeszcze termin na jakieś roszczenia do końca 2024 r. (może wcześniej, jeśli np. czyn miał miejsce bliżej początku 2018 r.). 

Przykłady

Kompilacje z koncertów na platformach społecznościowych

W 2017 roku młody pasjonat muzyki publikował na Facebooku nagrania z koncertów, które zarejestrował telefonem. Były to krótkie fragmenty, które zdobyły duże zainteresowanie wśród znajomych i ich znajomych. Po kilku tygodniach otrzymał ostrzeżenie od platformy za naruszenie praw autorskich i jego posty zostały usunięte. Po pięciu latach bez żadnych kolejnych informacji ani skarg ze strony organizatora, zastanawia się, czy wciąż może ponieść jakieś konsekwencje, czy sprawa się przedawniła.

 

Udostępnianie gier komputerowych na nieoficjalnym forum

W 2016 roku grupka licealistów założyła zamknięte forum, na którym wymieniali się kodami i linkami do pełnych wersji gier, które były normalnie płatne. Forum działało zaledwie pół roku, zanim zostało zgłoszone i zamknięte przez administratorów serwera. Po latach jeden z uczestników dowiedział się, że nielegalne udostępnianie gier może wiązać się z poważnymi konsekwencjami i pyta, czy grozi mu odpowiedzialność, mimo że był wtedy jeszcze niepełnoletni.

 

Nagrywanie płatnych wykładów i publikacja na blogu edukacyjnym

W 2018 roku student prawa opublikował kilka artykułów na swoim blogu, opierając się na fragmentach wykładów dostępnych tylko w płatnym serwisie streamingowym. W artykułach przytoczył spore fragmenty wykładów w postaci nagrań, co miało wzbogacić materiał dla jego czytelników. W końcu jeden z wykładowców zgłosił naruszenie, a serwis blogowy usunął treści. Po pięciu latach student obawia się, czy wciąż może zostać pociągnięty do odpowiedzialności za tamte publikacje.

Podsumowanie

Przedawnienie może zapewnić pewien poziom ochrony przed konsekwencjami nielegalnego streamingu, jednak nie eliminuje ryzyka odpowiedzialności, zwłaszcza na gruncie prawa cywilnego. Warto pamiętać, że właściciele praw autorskich mają dłuższy czas na dochodzenie swoich roszczeń finansowych niż w przypadku karalności karnej, co może skutkować roszczeniami odszkodowawczymi nawet po latach..

Oferta porad prawnych

Jeśli potrzebujesz wsparcia w zakresie przedawnienia roszczeń lub ochrony prawnej związanej z nielegalnym streamingiem, nasi prawnicy pomogą Ci ocenić sytuację i przygotować odpowiednie pisma. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych - Dz.U. 1994 nr 24 poz. 83
2. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553
3. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady spadkowe

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu