.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Narodziny dziecka po odrzuceniu spadku

• Autor: Iryna Kowalczuk

W 2010 roku syn złożył oświadczenie o odrzuceniu spadku po zmarłym w 2007 roku wujku swojego ojca, po którym dziedziczył ustawowo. W zeszłym roku urodziła się synowi córka. Czy syn musi odrzucić wymieniony wyżej spadek również w imieniu swojej nieletniej córki, która urodziła się po odrzuceniu spadku przez niego? Wszyscy żyjący dotąd spadkobiercy odrzucili ten spadek.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Narodziny dziecka po odrzuceniu spadku

Fot. Fotolia

Odrzucenie spadku w imieniu dziecka urodzonego po śmierci spadkodawcy

Po osobie zmarłej dziedziczyć może wyłącznie dziecko, które zostało poczęte przed śmiercią zmarłego, jeżeli urodzi się żywe. Powyższe wynika z art. 927 § 2 Kodeksu cywilnego.

 

Na podstawie art. 182 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego „dla dziecka poczętego, lecz jeszcze nie urodzonego, ustanawia się kuratora, jeżeli jest to potrzebne do zabezpieczenia przyszłych praw dziecka”. Kuratela ustaje z chwilą urodzenia się dziecka i w tym też momencie zacznie biec termin sześciu miesięcy na złożenie stosownego oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku, które powinni złożyć rodzice dziecka za zgoda sadu opiekuńczego zgodnie z art. 101 § 3 Kodeksu.

 

W świetle art. 927 § 1 Kodeksu cywilnego nie może być spadkobiercą osoba fizyczna, która nie żyje w chwili otwarcia spadku, ani osoba prawna, która w tym czasie nie istnieje. Zatem dziecko, które urodziło się kilka/kilkanaście lat po śmierci spadkodawcy, niczego po nim nie dziedziczy i tym samym nie ma konieczności odrzucania w jego imieniu spadku. 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Iryna Kowalczuk

Magister prawa, absolwentka Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych Ukrainy, uzyskany tytuł: magister prawa ukraińskiego; ukończyła także Studium Podyplomowe prawa UE na Uniwersytecie Warszawskim. Doświadczenie nabyła w trakcie pracy w dwóch kancelariach adwokackich. Ze względu na biegłość w analizie różnorodnych zagadnień prawnych w serwisie ePorady24 pełni funkcję administratora. Udziela porad z zakresu prawa spadkowego i rodzinnego oraz w sprawach związanych z prawem ukraińskim. Biegle posługuje się zarówno językiem ukraińskim, rosyjskim, jak i polskim.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu