Nakaz zapłaty a śmierć dłużnika• Autor: Bogusław Nowakowski |
Otrzymałam dzisiaj nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym, gdzie towarzystwo ubezpieczeń nakazuje mojemu zmarłemu tacie zapłacić kwotę 800 zł plus koszty procesu (tata nie zapłacił w pełni należnych ubezpieczycielowi składek za ubezpieczenie samochodu). Mój tata nie żyje od pół roku. Czy pozew, po śmierci dłużnika jest zasadny i czy moja mama (jako współmałżonek) lub ja jako córka jesteśmy zobowiązane, by ten dług zapłacić? |
Fot. Fotolia |
Wydanie nakazu zapłaty po śmierci dłużnikaW postępowaniu nakazowym sąd nie bada zasadności pozwu ani zasadności twierdzeń powoda. Sprawdza tylko, czy pozew spełnia wymogi formalne i wydaje nakaz zapłaty. Nie można zatem nic powiedzieć na temat zasadności samego powództwa. Można uznać, że według ubezpieczyciela jego powództwo jest zasadne, ale czy na pewno – nie wiadomo.
Według naszego prawa – art. 64 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego – osoba fizyczna posiada zdolność do występowania w charakterze strony od chwili urodzenia do chwili śmierci (art. 8 Kodeksu cywilnego).
Pani tata jako pozwany zmarł przed wytoczeniem powództwa, a więc nie miał zdolności sądowej w dacie wniesienia pozwu. W związku z powyższym zgodnie z brzmieniem art. 199 § 1 pkt 3 sąd powinien odrzucić pozew. Ale sąd nie ma jak dotychczas wiedzy o tym, że Pani tata nie żyje („Art. 199. § 1. Sąd odrzuci pozew: 3) jeżeli jedna ze stron nie ma zdolności sądowej albo jeżeli powód nie ma zdolności procesowej, a nie działa za niego przedstawiciel ustawowy albo jeżeli w składzie organów jednostki organizacyjnej będącej powodem zachodzą braki uniemożliwiające jej działanie”). Jak uchylić nakaz zapłaty wydany po śmierci dłużnika?
W pierwszej kolejności konieczne jest poinformowanie sądu o tym, że tata zmarł, kiedy zmarł oraz dołączenie do pisma kopii aktu zgonu. To powinno spowodować uchylenie nakazu zapłaty oraz wydanie wyroku o odrzuceniu pozwu.
Powyższe działania nie ustala w jakikolwiek sposób, czy roszczenie firmy jest zasadne. Dług po śmierci dłużnika wchodzi w skład spadku po nim. Przechodzi on na spadkobierców, gdy nie odrzucą oni spadku. Oznacza to, że po ustaleniu, kto jest spadkobiercą po tacie – TU ma prawo wystąpić z powództwem o zapłatę przeciwko spadkobiercom. Wtedy w ramach nowego procesu dokonywana będzie ocena tego roszczenia oraz jego zasadność przez sąd.
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by Pani oraz inni spadkobiercy uznali, że należy poinformować sąd o śmierci Pani taty oraz podjąć rozmowy z TU celem ustalenia spłaty długu taty lub gra nie jest warta świeczki i zamiast sugerowanych powyżej działań – dokonać zapłaty kwoty objętej istniejącym nakazem razem z kosztami sądowymi i odsetkami.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Bogusław Nowakowski Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, radca prawny od 1993 r., redaktor merytoryczny periodyku „Teczka spółki z o.o.”, autor wielu publikacji i właściciel kancelarii prawnej. Specjalizuje się głównie w prawie handlowym (spółki kapitałowe, zwłaszcza spółki z o.o. – odpowiedzialność członków spółek, operacje na udziałach spółek), prawie spadkowym oraz rodzinnym (rozwody i podziały majątkowe: małżeńskie, spadkowe, współwłasności). |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale