Najem garażu a śmierć najemcy• Autor: Arkadiusz Dudkiewicz |
Mój mąż wynajmował garaż od MPGM na podstawie umowy najmu. Niedawno zmarł. KZGM wzywa mnie o dostarczenie poświadczenia dziedziczenia lub postanowienia sądu. Nie mam jednak żadnych zaświadczeń o budowie czy wykupie garażu. Oczywiście płacę czynsz, podatek i dbam o garaż. Co powinnam zrobić? |
Udowodnienie praw do spadku po mężuZ przedstawionego przez Panią pytania wynika, że KZGM wymaga od Pani udowodnienia praw do spadku po Pani mężu i właśnie dlatego żąda od Pani okazania potwierdzających te prawa dokumentów. Co prawda, na podstawie art. 925 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.): „spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku”, a zgodnie z art. 924 K.c. „spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy”. W związku z tym spadkobiercy Pani zmarłego męża nabyli spadek z chwilą jego śmierci, ale nie mogą oni (w tym Pani) dysponować majątkiem stanowiącym schedę spadkową dopóty, dopóki ich (Państwa) prawa nie zostaną potwierdzone. Do tego właśnie służy prawomocne postanowienie sądu w sprawie stwierdzenia nabycia spadku albo zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia. Pierwszy wydaje sąd po przeprowadzeniu postępowania, a drugi wydaje notariusz (art. 1025 Kodeksu cywilnego).
Jeżeli w rodzinie nie ma sporu co do prawa dziedziczenia po spadkodawcy i jeśli wszyscy spadkobiercy stawią się przed notariuszem, notariusz wyda zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia. Jest to droga znacznie szybsza niż sądowa. Sugeruję zatem uregulowanie praw do spadku poprzez uzyskanie wymienionego dokumentu.
Zwracam uwagę, że interes prawny spadkobierców w uzyskaniu aktu poświadczenia dziedziczenia lub postanowienia sądu stwierdzającego nabycie spadku wynika wprost z przepisów, a zatem nie trzeba szukać sztucznych powodów.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Arkadiusz Dudkiewicz Arkadiusz Dudkiewicz – doradca podatkowy, agent celny, prawnik. Absolwent prawa Wydziału Prawa i Administracji UMK w Toruniu, wykładowca i prawnik, od 2000 r. agent celny, a od października 2007 r. wykwalifikowany doradca podatkowy (nr 10791). Specjalista w zakresie prawa podatkowego, gospodarczego, cywilnego, administracyjnego, ubezpieczeń społecznych oraz prawa celnego. Wieloletni współpracownik firm doradztwa podatkowego – posiada stałych klientów, którzy powierzyli mu obsługę podatkową oraz reprezentację w sprawach podatkowych. Uznany wykładowca problematyki celnej i podatkowej (VAT i akcyza), autor licznych publikacji. Biegły sądowy z zakresu podatków. Od maja 2014 roku także rzeczoznawca majątkowy.
Arkadiusz Dudkiewicz jest także autorem i współautorem szeregu publikacji naukowych, wśród których wymienić należy:
|
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale