
Nagrywanie pracownika służby zdrowia bez zgody, co mówi prawo?• Data: 18-04-2025 • Autor: Karolina Grygorcewicz |
Jestem pracownikiem służby zdrowia. Czy pacjent, którego nie dotyczy sytuacja, może mnie nagrywać, a potem udostępnić nagranie rodzinie pacjenta, którego sytuacja dotyczyła? Chodzi o filmowanie telefonem, a więc utrwalenie wizerunku, głosu, całej sytuacji. Dodam, że nagranie jest podane jako załącznik w sprawie. |
![]() |
Nagrywanie pracownika służby zdrowia a przestępstwo bezprawnego uzyskania informacjiNa wstępie należy podkreślić, że pacjent jest uprawniony do informacji o swoim stanie zdrowia. W konsekwencji, jeżeli przedmiotem nagrania jest wyłącznie przebieg własnej wizyty lekarskiej, to pacjent nie popełnia przestępstwa. Nie popełni przestępstwa również nagrywająca osoba, która towarzyszy pacjentowi – za jego zgodą – w trakcie wizyty.
Natomiast zgodnie art. 267 § 3 Kodeksu karnego (K.k.): Kto w celu uzyskania informacji, do której nie jest uprawniony, zakłada lub posługuje się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym albo innym urządzeniem lub oprogramowaniem, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Dodatkowo, zgodnie z § 4 – Tej samej karze podlega, kto informację uzyskaną w sposób określony w § 1-3 ujawnia innej osobie. Zaznaczyć zatem należy, że ten przepis odnosi się do sytuacji, kiedy dana osoba (osoba nagrywająca) nie jest uprawniona do utrwalania informacji za pomocą np. telefonu. Naruszenie dóbr osobistychPatrząc na problem z innej strony – zachowanie osoby nagrywającej może stanowić także naruszenie przepisów dotyczących ochrony dóbr osobistych pracownika. Zgodnie z art. 24 § 1 i § 2 Kodeksu cywilnego (K.c.):
Ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Na zasadach przewidzianych w kodeksie może on również żądać zadośćuczynienia pieniężnego albo zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny.
W pierwszej kolejności należałoby wezwać osobę naruszającą dobra osobiste do zaprzestania tych naruszeń we wskazanym terminie. Jeśli termin ten upłynie bezskutecznie, należałoby rozważyć wystąpienie z pozwem. WnioskiZatem pracownik służby zdrowia, jako osoba pokrzywdzona działaniem osoby trzeciej w sposób przez Panią przedstawiony, może rozważyć złożenie do organów ścigania zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przeciwko ochronie informacji, a także podjęcie kroków prawnych na gruncie prawa cywilnego w zakresie naruszenia dóbr osobistych.
Co do wykorzystania takiego nagrania w postępowaniu – polskie prawo na to zezwala, niemniej jednak od sądu będzie zależało, jak oceni okoliczności związane ze stworzeniem tego nagrania, treść nagrania oraz same intencje osoby nagrywającej. PrzykładyNiezadowolony z opieki pacjent filmuje lekarza bez zgody. Podczas porannego obchodu na oddziale chirurgicznym jeden z pacjentów, niezadowolony z przebiegu leczenia swojego współlokatora z sali, zaczyna nagrywać rozmowę lekarza z pielęgniarką. Twierdzi, że chce „udokumentować zaniedbania”. Nagranie później przekazuje rodzinie innego pacjenta, licząc na interwencję. Jednak ponieważ sytuacja nie dotyczyła bezpośrednio jego leczenia, takie działanie może naruszać zarówno przepisy karne, jak i cywilne dotyczące ochrony dóbr osobistych lekarza.
Starszy pan podczas wizyty u kardiologa prosi swoją córkę, aby nagrała dla niego konsultację, bo ma trudności z pamięcią. Lekarz zgadza się na obecność córki i rejestrację rozmowy, a nagranie służy później wyłącznie do przypomnienia zaleceń medycznych. W tym przypadku wszystko odbywa się zgodnie z prawem – pacjent ma prawo do informacji o swoim stanie zdrowia, a osoba towarzysząca działa za jego zgodą.
W szpitalnym oddziale ratunkowym dochodzi do głośnej interwencji przy jednym z pacjentów. Osoba postronna, czekająca na swoją kolej, zaczyna nagrywać całe zdarzenie telefonem, a później przesyła film znajomym osoby, której dotyczyła interwencja. Choć miała dobre intencje, jej działanie prawdopodobnie narusza przepisy o bezprawnym uzyskiwaniu informacji oraz ochronie dóbr osobistych personelu medycznego. PodsumowanieNagrywanie pracownika służby zdrowia przez osobę postronną, bez jej zgody i poza sytuacją dotyczącą własnego leczenia, może naruszać zarówno przepisy prawa karnego, jak i cywilnego. W takich przypadkach pracownik ma prawo do ochrony swoich dóbr osobistych i może dochodzić swoich praw na drodze sądowej. Oferta porad prawnychPotrzebujesz pomocy prawnej w sprawie naruszenia Twoich praw lub przygotowania odpowiedniego pisma? Skorzystaj z naszej oferty porad prawnych online oraz profesjonalnego sporządzania pism. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem. Źródła:1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online ![]() O autorze: Karolina Grygorcewicz |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale