.
Udzieliliśmy ponad 131,7 tys. porad prawnych i mamy 14 830 opinii Klientów
Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Nagroda jubileuszowa dla pracownika budżetówki

W sierpniu 1996 roku została rozwiązana umowa z art. 53 K.p. (świadczenie rehabilitacyjne na okres 12 miesięcy). Obecnie pracuję w innym zakładzie i w tym roku należy mi się nagroda jubileuszowa. Czy świadczenie rehabilitacyjne zaliczane jest do wysługi lat i nagrody jubileuszowej? Nadmieniam, że zakład pracy jest budżetówką (jednostka wojskowa), jestem pracownikiem cywilnym zatrudnionym w pełnym wymiarze godzin na cały etat, umowa o pracę na czas nieokreślony.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Nagroda jubileuszowa dla pracownika budżetówki

Czy okres pobierania świadczenia rehabilitacyjnego powinien zostać wliczony do czasu zatrudnienia od którego uzależnione jest nabycie uprawnienia do nagrody jubileuszowej?

O tym, czy okres dwunastomiesięcznego pobierania świadczenia rehabilitacyjnego na przełomie lat 1996/1997 powinien lub nie powinien zostać Panu wliczony do czasu zatrudnienia, od którego uzależnione jest nabycie uprawnienia do nagrody jubileuszowej oraz dodatku za wysługę lat, rozstrzyga obowiązujący w Pańskim zakładzie pracy ponadzakładowy lub zakładowy układ zbiorowy pracy lub regulamin wynagradzania, nie zaś przepisy powszechnie obowiązującego prawa. Dlatego odpowiedź na postawione przez Pana pytanie wymaga dokładnej analizy któregoś z ww. źródeł prawa pracy, a w konsekwencji Pańskiej aktywności w tym zakresie, oraz ewentualnej współpracy z działem kadr.

 

Jak stanowi przepis art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (tekst jedn. Dz. U. z 2001 r. Nr 86, poz. 953 ze zm.), urzędnikom państwowym przysługują nagrody jubileuszowe w wysokości:

1) po 20 latach pracy – 75% wynagrodzenia miesięcznego,

2) po 25 latach pracy – 100% wynagrodzenia miesięcznego,

3) po 30 latach pracy – 150% wynagrodzenia miesięcznego,

4) po 35 latach pracy – 200% wynagrodzenia miesięcznego,

5) po 40 latach pracy – 300% wynagrodzenia miesięcznego,

6) po 45 latach pracy – 400% wynagrodzenia miesięcznego.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Ustalenie prawa do nagrody jubileuszowej

Przepisy ustawy stosuje się także do pracowników zatrudnionych w jednostkach wojskowych (art. 43 ust. 1 ustawy). Na marginesie, w takiej samej wysokości nagrody jubileuszowe należą się członkom korpusu służby cywilnej.

 

Na podstawie delegacji ustawowej, zawartej w przepisie art. 23 ust. 2 ww. ustawy, Rada Ministrów wydała w dniu 2 lutego 2010 r. Rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania pracowników nie będących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek (Dz. U. Nr 27, poz. 134 ze zm.). W świetle § 1 ust. 1 pkt 2 lit. a) tego rozporządzenia, stosuje się je także do pracowników zatrudnionych w jednostkach wojskowych podległych Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanych. Do okresów pracy uprawniających do dodatku za wieloletnią pracę w urzędach i jednostkach (dodatek za wysługę lat), wlicza się wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze (§ 8 rozporządzenia). Do okresu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej wlicza się wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze (§ 11 ust. 1 rozporządzenia).

Jakie inne okresy niż okresy zatrudnienia uwzględnia się przy ustalaniu prawa do nagrody jubileuszowej?

Powołane „przepisy odrębne”, które wskazują, jakie inne okresy niż okresy zatrudnienia, uwzględnia się przy ustalaniu prawa do ww. świadczeń, stanowią właśnie regulacje wewnętrznie obowiązujących aktów prawa pracy, wydawanych na podstawie art. 9 w zw. z art. 771 oraz art. 772 Kodeksu pracy. W takim zakresie, w jakim układy zbiorowe pracy lub rozporządzenie ministra właściwego do spraw pracy (takiego rozporządzenia brak) nie regulują warunków wynagradzania pracowników zatrudnionych w państwowych jednostkach sfery budżetowej, warunki te mogą być regulowane w regulaminach wynagradzania.

 

W świetle orzecznictwa sądowego „nagroda jubileuszowa może być przyznawana i wypłacana wyłącznie w granicach określonych przepisami art. 21 ustawy z dnia 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych i art. 23 ustawy z dnia 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych” (tak Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z dnia 16 lipca 2009 r., sygn. akt IV SA/Gl 271/09). Stanowią one ustawowe procentowe ograniczenie wysokości wypłacanej nagrody, w relacji do otrzymywanego wynagrodzenia miesięcznego.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Anna Sochaj-Majewska

Radca prawny z wieloletnim doświadczeniem, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Specjalizuje się w prawie podatkowym, administracyjnym, prawie spółek handlowych, a także w problematyce dotacji unijnych. Udziela porad prawnych również z zakresu prawa Unii Europejskiej. Wiedzę prawniczą łączy ze znajomością analizy finansowej, dysponuje także uprawnieniami samodzielnego księgowego.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy prawnika »

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu