Nadgodziny nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej• Autor: Marta Handzlik-Rosuł |
Jestem nauczycielką edukacji wczesnoszkolnej. Pracuję na pełnym etacie, ucząc klasę II. Dodatkowo od kilku lat prowadzę zajęcia logopedyczne, które traktowane są jako moje nadgodziny. Rzecz w tym, że wynagrodzenie za te godziny przeliczane jest przez pensum 26, a nie przez 18. Czy słusznie? W dodatku w tym roku (w połowie września) uśredniono mi godziny lekcyjne z godzinami zajęć logopedycznych (chociaż jest to przecież zupełnie inny zakres obowiązków) – i tu po raz drugi pytanie: czy słusznie? |
Fot. Fotolia |
Zgodnie z art. 35 ustawy Karta Nauczyciela „w szczególnych wypadkach, podyktowanych wyłącznie koniecznością realizacji programu nauczania, nauczyciel może być obowiązany do odpłatnej pracy w godzinach ponadwymiarowych zgodnie z posiadaną specjalnością, których liczba nie może przekroczyć 1/4 tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć. Przydzielenie nauczycielowi większej liczby godzin ponadwymiarowych może nastąpić wyłącznie za jego zgodą, jednak w wymiarze nieprzekraczającym 1/2 tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć”.
Godziny ponadwymiarowe to godziny zrealizowane ponad obowiązujący nauczyciela tygodniowy wymiar zajęć.
Ponieważ pensum podstawowe opisane w pytaniu wynosi 26 godzin tygodniowo, zaś pensum z godzin ponadwymiarowych wynosi 18 godzin tygodniowo, to pensum nauczyciela powinno być ustalone zgodnie z dyspozycją organu prowadzącego przyjętą na podstawie art. 42 ust. 7 pkt 3 KN.
Zgodnie z tym przepisem organ prowadzący szkołę lub placówkę określa m.in. tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczycieli realizujących w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin („uśrednione pensum”). Wysokość stawki za godzinę ponadwymiarową ustala się na podstawie tak określonego pensum.
Słowem – dyrektor prawidłowo uśrednia Pani pensum (bo realizuje Pani godziny z różnych wymiarów) i dopiero te godziny, które są ponad to uśrednione pensum, są traktowane jako ponadwymiarowe.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Marta Handzlik-Rosuł Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale